Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Федералізація України, як проект її Боснеїзації (многабуков)

На сайті мертвечуківського Українського вибіра висить проект перетворення України з унітарної крани на федерацію (http://vybor.ua/projects/ukrainian_Federation.html: Проект «Украинская Федерация» начался как диалог общества с научной и политической элитой страны в контексте реформирования государства. Сейчас проект развивается и находится на этапе разработки Концепции формирования Федеративной Ассамблеи и концепции перехода от унитарной к федеративной системе государственного устройства Украины).
Крім того, саме до цього постійно примушує нас і його кум - всім відоме Х%№ло. А що ж в результаті вони хочуть побачити?
Далі дуже много букафф:

Для початку процитуємо, що ж розуміється під поняттям федеративна держава: форма державного устрою, за якої вищі територіальні одиниці держави мають певну юридично визначену політичну самостійність, чим відрізняються від адміністративно-територіальних одиниць унітарної держави. Складові частини федерації — це своєрідні державоподібні утворення, які називають суб'єктами федерації, а територія федерації складається з територій її суб'єктів.
Основною ознакою федеративної держави є поділ суверенітету між двома рівнями (федеральним і суб'єктів федерації), що передбачає, зокрема існування двох систем державної влади та управління, кожна з яких діє у визначених межах. Характерною рисою федеративної держави є те, що поряд з федеральною конституцією, органами влади та законодавством свої конституції, закони, свою систему законодавчих, виконавчих та судових органів мають суб'єкти федерації. Характерне конституційно установлене розмежування компетенцій між федерацією у цілому та її суб'єктами. До відання федерації, як правило, належать найважливіші питання державного життя: зовнішня політика, оборона країни, фінанси, оподаткування, організація федеральних органів, розв'язання конфліктів між суб'єктами федерації. Компетенція суб'єктів федерації у цілому ширша, але вона зводиться переважно до питань, що не потребують однакового регулювання. До них віднесені організація органів місцевого самоврядування, громадський порядок, охорона довкілля, встановлення місцевих податків та ін.
Державоподібний характер суб'єктів федерації виражається також у тому, що в них часто є своє громадянство, столиця, державні символи — герб, прапор, гімн. Водночас самостійність суб'єктів федерації недостатня для того, щоб вони могли визнаватися суб'єктами міжнародного права. Це пояснюється тим, що суб'єкти федерації не є державами у повному значенні цього слова: вони не мають суверенітету; не мають права сецесії — право одностороннього виходу з федерації; юридично позбавлені права самостійної участі в міжнародних відносинах.
Федеральність є зазвичай ознакою держав, які історично формувалися шляхом об'єднання чи завойовування різних територій. Історія свідчить, що найстійкішими є федерації, створені на територіальній основі (США, Мексика, ФРН). Натомість федерації, які будуються за національно-територіальною ознакою (колишні СРСР, Югославія, Чехословаччина, сьогоднішня Росія, Індія), змушені рахуватися з можливими сепаратистичними проявими, які загрожують цілісності такої держави. Суб'єкти федерації можуть мати різні назви, які, як правило, визначаються певними історичними або правовими чинниками: штати, провінції, республіки, федеральні землі та ін.
Федерацію слід відрізняти від конфедерації, яка являє собою міжнародно-правовий союз суверенних держав, до компетенції якого передаються деякі важливі питання. Близькими до суб'єктів федерації можуть бути також автономні утворення деяких унітарних держав. В цілому в практиці однозначно окреслити правовий характер тих чи інших утворень часто доволі важко.

Федералізація

— адміністративно-політичний процес та конституційна реформа, які спрямовані на перехід від унітарного державного устрою до федеративного. Також, федералізацією можна назвати процес перетворення конфедерації (союзу суверенних держав) на федерацію. Свого часу через такий процес перетворень пройшли Сполучені Штати Америки (конфедерацію об'єднали у федерацію).

За чинною Конституцією Україна є унітарною державою, як і більшість європейських держав (винятки становлять Австрія, Бельгія, ФРН та Швейцарія). Якщо взяти до уваги світовий досвід, з”ясується, що більшість сучасних міцних та демократичних федерацій (США, ФРН, Австрія, Індія, Швейцарія) створені з суб’єктів, які практично завжди мали тривалу історію незалежного або напівнезалежного існування окремо один від одного, особливу державницьку свідомість, власні закони, а іноді й відмінні традиції законотворення. Незважаючи на історичне минуле нашої країни, все ж таки відмінності між різними регіонами України не настільки значні, як колись були між суб’єктами успішних федерацій. (http://dialogs.org.ua/ru/project/page536.html)

Спробуємо відшукати федеративні країни, які перейшли від унітарного державного устрою до федерального. Ось мапа федерацій у світі (Wiki):


Далі приведені дані про державний устрій цих країн та в яких умовах вони виникли.

США


США — федеративна республіка. В адміністративному плані територію країни поділено на 50 штатів і один федеральний округ Колумбія.
Первинно до складу федерації входило 13 штатів: Нью-Гемпшир, Массачусетс, Род-Айленд, Коннектикут, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Пенсильванія, Делавер, Меріленд, Вірджинія, Південна Кароліна, Північна Кароліна, Джорджія. На початку історії країни 3 нових штати виділилися із території уже наявних штатів: Кентуккі з Вірджинії, Тенессі з Північної Кароліни та Мен з Массачусеттса. Усі штати, які утворилися згодом, були проголошені на територіях, здобутих внаслідок війн або придбані урядом США.
За конституцією США, прийнятою в 1787 році, певні повноваження для здійснення державної влади передані федеральному уряду США. Державні повноваження, не визначені для передачі у ведення федерального уряду конституцією, здійснюються штатами США.

Канада


У 1867 році, внаслідок об'єднання трьох Британських північноамериканських колоній, Канада сформувалася як федеральне утворення чотирьох провінцій у статусі британського домініону. Після цього настало територіальне розширення Канади, і отримання нею статусу автономії від Об'єднаного Королівства, зазначене у Вестмінстерському статуті у 1931 році, яка закріпилась Канадським актом 1982 року, котрим назавжди розірвано залишки правової залежності від Британського парламенту.

Мексиканські Сполучені Штати

— федеративна конституційна республіка, яка складається з 31-го штату та одного федерального округу навколо столиці м. Мехіко
Штати мають свої конституції, законодавчі збори і губернаторів. Губернатори штатів обираються прямим голосуванням строком на 6 років і не можуть бути переобраними. Голова столичного федерального округу починаючи з 1997 року також обирається прямим голосуванням населення (до того часу призначався президентом).

Бразилія

організована по федеральній моделі, штати Бразилії мають значну автономію уряду, законотворчої діяльності, суспільної безпеки і оподаткування. Уряд штату очолює губернатор (governador), вибраний прямим голосуванням, кожний штат має свій законодавчий орган (assembleia legislativa).
Бразильська імперія теоретично була досить демократичною системою, хоча на практиці імператор мав значну владу. Першим імператором був Педру I, який правив з 1822 по 1831 роки, коли він зрікся престолу через складну ситуацію та сильні сепаратистські рухи в країні.
У останні роки свого існування імперія занурилася в глибоку політичну та військову кризу. В результаті, щоб уникнути громадянської війни, Педру II 15 листопада 1889 відмовився від трону, після чого була проголошена федеративна республіка (офіційно «Республіка Сполучених Штатів Бразилії»)

Аргентина


В 1826 було створено Федеративну Республіку Аргентина (в її складі зараз 23 автономні провінції і один округ (столичний)). Протягом 19 ст. точилася боротьба між федералістами (борці за автономію регіонів від панування Буенос-Айреса) і унітаріями (прихильники сильного централізованого правління).

Венесуела


Венесуела ділиться на 23 штати, столичний округ, який належить до міста Каракас, і Федеральні володіння Венесуели (спеціальні території), які входять до дев'яти адміністративних регіонів. Останні створені 1969 року президентським указом. До них відносяться 72 острови в Карибському морі.

Австралія


1 січня 1901 року шість колоній стали федерацією, і таким чином було утворено Австралійський Союз

Ірак


The federal government of Iraq is defined under the current Constitution as a democratic, federal parliamentary Islamic republic. The federal government is composed of the executive, legislative, and judicial branches, as well as numerous independent commissions. Aside from the federal government, there are regions (made of one or more governorates), governorates, and districts within Iraq with jurisdiction over various matters as defined by law.

Малайзія

— країна в Південно-Східній Азії, складається з двох частин, розділених Південно-Китайським морем. У 1963 була сформована Федерація Малайзія, включаючи Малайю, Сінгапур (отримав незалежність 9 серпня 1965 р.), Сабах і Саравак.

Індія


федеральна демократична республіка. Згідно з Конституцією, Індія — союз штатів. В основу територіального поділу покладено мовну спільність населення. В штатах існують законодавчі збори і місцеві уряди. До складу країни входить 28 штатів (state), Національна столична територія Делі і шість союзних територій — порівняно невеликих за розміром і чисельністю населення адміністративних одиниць центрального підпорядкування

Пакистан

є федерацією з чотирьох провінцій, території федеральної столиці та адміністративних районів-територій мешкання племінних груп. Крім того, уряд Пакистану фактично взяв під свою юрисдикцію західну частину спірного регіону Кашмір, організованою у вигляді двох окремих політичних утворень (Азад Кашмір і Північні території).

М'янма


Союз М'янма — федеративна республіка, до складу якої входять власне М'янма (поділена на 7 областей) і автономні національні держави Шан, Качін, Карен, Кайя та особливий округ Чін.

Швейцарія


Датою створення Швейцарської Конфедерації вважають 1 серпня 1291 року, коли три лісові кантони (землі): Урі, Швіц і Унтервальден, відстоюючи незалежність від Габсбурґів, уклали заради оборони «вічний союз» (в рамках «Священної Римської імперії»). Як самостійна держава Швейцарія одержала міжнародне визнання за Вестфальським миром 1648 року. 19 серпня 1798 року в умовах французької окупації було проголошено Гельветійську Республіку, що проіснувала до 1803 року і мала єдину конституцію. Віденський конгрес 1814–1815 рр. встановив кордони Швейцарії, близькі до сучасних, і гарантував її «вічний нейтралітет». 12 вересня 1848 року ухвалено конституцію, що утвердила Швейцарію як єдину конфедеративну державу.

Федеративна Республіка Німеччина


Складається з 16 федеральних земель.
Починаючи з 10-го століття, германські території утворили центральну частину Священної Римської імперії. Протягом 16-го століття північно-германські регіони стали центром протестантської реформації тоді як південні та західні залишались в католицькій вірі, ці дві фракції зіткнулись між собою під час тридцятилітньої війни. Окупація протягом наполеонівських воєн та зростання популярності пангерманізму всередині Німецької союзу призвело в 1871 році до об'єднання німецьких держав навколо Пруссії в Німецьку імперію.

Австрія


У 1156 році австрійські маркграфи добилися перетворення Східної марки на герцогство (цей рік вважається датою утворення австрійської держави) у складі Священної Римської імперії. Упродовж ХІІ-XIV століть кордони Австрії істотно розширилися. Австрійські герцоги поширили свою владу на Штирію, Каринтію, Крайну, Тироль, Форарльберг і стали одними з наймогутніших південнонімецьких князів.
Зараз Австрія — федеративна республіка. Землі: Бургенланд, Каринтія, Нижня Австрія, Верхня Австрія, Зальцбург, Штирія, Тіроль, Форарльберг, місто Відень

Бельгія


Населення Бельгії складається з двох груп: фламандців (бл. 5 млн чол., 1958), що населяють північні та центральні провінції Бельгії (Західна і Східна Фландрія, Фламандський Брабант, Антверпен, Лімбург) та розмовляють нідерландською, і валлонів (бл. 4 млн чол.), що живуть у південних провінціях (Ено, Намюр, Льєж, Люксембург) і своїми говірками близькі до північних французів. Бельгія є федеральною державою і складається з трьох мовних громад і трьох регіонів. Два регіони (Фландрія і Валлонія) діляться кожен на п'ять провінцій, третій регіон — Брюссельський столичний округ — не ділиться на провінції.

Боснія і Герцеґовина


конфедеративна держава у північно-західній частині Балканського півострова
В 1463 більша частина Боснії потрапила під турецьку владу, а в 1482 р. і Герцеґовина підкорилися туркам. У складі Османської імперії ці два регіони були об'єднані під владою єдиної місцевої адміністрації, і був утворений єдиний вілайят Боснія.
Стала республікою Югославії в 1945, у результаті виборів 1990 комуністи були замінені націоналістами; Сербсько-Хорватський конфлікт поширився на Боснію і Герцеговину, сербська армія зайняла прикордонні райони в 1991. Республіка заявила про суверенітет, але проти виступили серби, що хотіли, щоб республіка залишилася частиною Югославії. Виникли жорстокі конфлікти на національному ґрунті. У квітні 1992 ЄС і США визнали незалежність Боснії, і в травні вона була прийнята в ООН, але громадянська війна продовжувалася. Продовжувалися бої, серби висунули свою точку зору «етнічної чистоти». У 1993 план ООН мирного врегулювання конфлікту знову був відкинутий. Контингент сил ООН неодноразово піддавався нападам. У 1994 війська НАТО провели серію бомбардувань сербських позицій, щоб зняти блокаду Сараєва.


Об'єднані Арабські Емірати


У минулому країна називалася Договірним Оманом і являла собою об'єднання британських протекторатів. Держава Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) була проголошена 2 грудня 1971.

Нігерія


Федеративна президентська республіка Нігерія виникла на початку 1960-х років. За взірець для політичного устрою молодої держави було взято устрій Сполучених Штатів. 1966 року в країні відбулися два військові перевороти, які в кінцевому рахунку привели до відновлення федералізму, але послабили федеральну систему в цілому. З початку 1970-х позиції центрального уряду неухильно та істотно зміцнювалися. У 1976 територія Нігерії була розділена на 19 штатів і федеральну столичну територію; в 1987 було створено два нових штату, в 1991 — ще 9, а в 1996 — ще 6, після чого загальна кількість штатів досягло 36. Штатам було надано право збору податків, але коли закон штату входив у протиріччя з федеральним законом, перевага залишалася за останнім.

Ефіопія


У першій половині XI століття Аксумське царство розпалося. На території нинішньої Ефіопії виникло безліч князівств - мусульманських, християнських, іудаїстських, язичницьких.
У XII столітті християнські князівства об'єдналися під владою Ласти. Це царство встановило зв'язки з Єгиптом і Єменом, почався підйом економіки і культури. У 1268 (або 1270) до влади прийшла Соломонова династія, що претендувала на походження від біблійного царя Стародавнього Ізраїлю Соломона. Її засновником був Йїкуно-Амлак (1268-1285). Імператор Амде-Цийон (1314-1344) підпорядкував собі християнські, іудаїстські, язичницькі і мусульманські князівства Ефіопського нагір'я і створив велику державу...
До 1996 року Ефіопія була поділена на 13 провінцій, багато з яких утворилися історично. Зараз територія країни поділена на 9 регіонів (кілилів, штатів, чи округів), до яких прирівняно два міста (Аддис-Абеба та Дире-Дауа). Цей поділ організований за етнічним принципом. У свою чергу регіони поділено на зони, а ті — на округи (вореди). Останні поділяються на кебели — найменші адміністративні одиниці, які об'єднують поселення.

Судан і Південний Судан


Населення Південного Судану становить, за різними даними, від 8,5 до 15 млн осіб і сильно відрізняється від жителів Північного Судану. Попри те, що більшість жителів усіх частин Судану — негри (проте є також багато арабів на півночі, а чорношкіре населення поділяється на племена та роди, зокрема, більшість повстанців Південного Судану належали до племені дінка), існують серйозні релігійні й економічні розбіжності між північно-східним і південно-західним Суданом. Населення північного сходу країни — переважно мусульмани, на півдні і в західних провінціях Дарфур і Кордофан населення або сповідує християнство, або дотримується традиційних анімістичних релігій. На півдні країни містяться найбільші родовища нафти, що стало другим приводом для розбіжностей. Один великий об'єднуючий чинник для народів Південного Судану — фактично всі вони, за винятком нечисленних суданських арабів, належать до нілотів, як і населення Північної Кенії, на відміну від Північного Судану.
Єгипет після революції 1952 року визнав право суданського народу на самовизначення. У 1955 році суданський парламент проголосив незалежність країни, і в тому ж році англійські і єгипетські війська були виведені з Судану. Серед шарі-нільських народів Південного Судану — динка, нуери, шиллуки, ануак, барі. У прикордонні Південного Судану з ЦАР і ДР Конго також проживають абсолютно відмінні від нілотів народи амадуа — занде, сере, мба.
Центральний уряд в Хартумі, ключові позиції в якому зайняли мусульмани, відмовився виконати обіцянки про створення федеральної держави, що привело до заколоту офіцерів-південців і громадянської війни, що продовжувалася з 1955 по 1972.
З 2005 по 2011 роки Південний Судан мав автономний статус. 9-15 січня 2011 року відбувся 6-денний референдум щодо незалежності краю. За його результатами, майже 99% учасників голосування висловилися за незалежність від Судану.
Південний Судан став незалежною державою 9 липня 2011 року

Сомалі


Сомалі перестала існувати як єдина держава ще в 1991 році з падінням диктаторського режиму Сіада Барре. Зараз єдиною законною владою в країні міжнародне співтовариство визнає Федеральний уряд Сомалі, проте цей уряд контролює лише частину столиці країни — міста Могадишо. Інші частини Сомалі перебувають під контролем невизнаних державних утворень або є самокерованими територіями, керівництво яких має різні, іноді протилежні погляди з питання об'єднання під владою Могадишо.

Союз Коморських Островів


Союз Коморських Островів є федеральною президентською республікою, в якій президент одночасно є главою держави і главою уряду. Конституція Союзу Коморських Островів була прийнята на референдумі 23 грудня 2001 року після чого були прийняті також конституції окремих островів.

Непал


Nepal is divided into 14 zones and 75 districts, grouped into five development regions. Each district is headed by a permanent chief district officer responsible for maintaining law and order and coordinating the work of field agencies of the various government ministries.
Населення Непалу має дуже складний етнічний склад - народи країни говорять майже на 60 мовах і діалектах (14 з них мають свою писемність) двох мовних сімей - індоєвропейської і китайсько-тибетської. Основний народ — непальці, розселені головним чином у центральній та південно-західній частині країни. У середній частині країни живуть також неварі, на захід від них — гурунг і магара, на схід — таманг, або мурмі, кіранті (кірати), або раї, лімбу, Лепча, сунвари. У високогірних долинах крайньої півночі живуть шерпа і бхотія, близькі до Тибету. Південну низовина населяють біхарці (в складі яких майтхілі, бходжпурі, а також близькі до них тхару).
Перші з 1999 року демократичні вибори в Непалі принесли маоістам в квітні 2008 переконливу перемогу над опонентами. За підсумками голосування вчорашні бунтівники зайняли майже половину місць в зборах.

Росія


Федеративна змішана республіка. Росія — багатонаціональна країна. Згідно з даними перепису населення 2002 року, в Росії проживають представники понад 160 національностей (етнічних груп). Важливість цього факту відображена в преамбулі до Конституції РФ. Близько 80% населення Росії становлять росіяни. Росіяни розселені по території країни нерівномірно: в деяких регіонах, таких як Інгушетія, становлять менше 5% населення.

===========
Відкинемо країни, які "мали тривалу історію незалежного або напівнезалежного існування окремо один від одного, особливу державницьку свідомість, власні закони, а іноді й відмінні традиції законотворення".
Це, на мою думку:

 • Швейцарська Конфедерація

 • Малайзія

 • Об'єднані Арабські Емірати

 • Союз М'янма

 • Федеративна Демократична Республіка Непал

 • Союз Коморських Островів

 • Канада

 • Австралійський Союз

 • Боліварська Республіка Венесуела

 • Ісламська Республіка Пакистан

 • Республіка Індія

 • Мексиканські Сполучені Штати

 • Сполучені Штати Америки

 • Федеральна Республіка Нігерія

 • Федеральна Демократична Республіка Ефіопія

 • Судан

 • Південний Судан

 • Аргентинська Республіка

 • Федеральна Республіка БразиліяЩо стосується Росії:
Унікальність федеративного державного устрою Російської Федерації полягає в тому, що вона поєднує велику кількість складників (89 суб’єктів), адміністративно-територіальних (областей, країв) та національно-територіальних одиниць (національних республік, автономних округів та автономної області). Крім того, існують входження одних суб’єктів федерації до складу інших. І, нарешті, слід зазначити й істотні відмінності в рівні економічного розвитку регіонів (близько 10 регіонів-донорів федерального бюджету та решта отримувачі фінансової допомоги).
Втім Росія є федеративною державою тільки за назвою. За своєю суттю це значною мірою децентралізована ще в недалекому минулому унітарна держава, в якій центральна влада намагається максимально відновити керованість країною. (http://dialogs.org.ua/ru/project/page536.html)
Таким чином Росія поступово намагається посилювати унітарність - дефедералізується.

Залишились Сомалі та Боснія і Герцеґовина. Сомалі, як країни, зараз не існує.

Боснія і Герцеґовина - саме те, що спить та бачить у своїх снах ВВХ та його кум відносно України.

This entry was originally posted at http://don-katalan.dreamwidth.org/1054223.html.
Tags: история, медведчук, прдоны, рассея, україна, х%№ло
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment