Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Богдан Яременко про ситуацію в Туреччині

Богдан Яременко
В Туреччині щораз посилюється авторитаризм. Останній розвиток подій - одночасний арешт 14 журналістів, включно з редактором популярної щоденної "Заман".
Треба сказати, що до останнього часу Туреччина була благословенна сильними професійними незалежними ЗМІ і, зокрема, щоденними газетами. Я, як іноземний дипломат, якому за обов'язками належало докопуватися до "суті собитій" (як говорить Свирид Опанасович), дуже швидко "докопався", що експертна спільнота Стамбула достатньо заангажована. Натомість журналісти - вільні, об'єктивні, а багато хто з них ще й суперінформований та достатньо глибоко розбирається в темах, про які пише.
Партія справедливості та розвитку Ердогана, яка на перших порах любила апелювати до теми європейських цінностей (усі реформи, які знищили вплив збройних сил, - реального захисника світських устоїв як основи конституційного устрою, пояснювалися тим, що "в Європі військові перебувають під контролем цивільних, а не навпаки"), розібравшись з опозицією (така ж слаба, роз'єднана і невиразна, як наша рік тому), яка не сильно і пручалась, та армією, схоже, взялася за свободу слова.
І справа не в релігійності. Точніше справа не в ісламізмі Ердогана і його партії. Справа в консерватизмі та авторитаризмі, за якими вслід рухається фундаменталізм.
Працюючи в Туреччині і спостерігаючи за бурхливим політичним романом між Януковичем та Ердоганом, я постійно сумнівався - чи не стануть конфесійні та культурні відмінності спершу перешкодою у відносинах між цими двома політиками, а далі - між Україною і Туреччиною. Сумніви посилювалися тому, що на мою думку обидві країни помітно схилялися до згаданого вище релігійного консерватизму.
Але, як з'ясувалося, православний та ісламський фундаменталізм легко знаходять спільну мову. Просто вони мають спільного небезпечного ворога - ліберальні цінності та їх складову частину - особисті свободи.
Тому непристойний політичний флірт між ісламістом Ердоганом та русськоміровцем Путіним не такий вже і незбагненний.
Для нас проблема полягає в тому, що в ситуації, коли Україна і надалі стане на шлях розвитку суспільства на основі цінностей свободи та індивідуальної гідності, а великий політичний клас прихильників секуляризму в Туреччині не зможе зупинити тріумфальний хід Ердогана та його партії, Україні треба почати моделювати майбутнє, виходячи з того розуміння, що Туреччина буде не стратегічним партнером, а суперником.
Власне до цього вже йде, якщо взяти до уваги загострення у відносинах Туреччини з Європейським Союзом, намагання Ердогана дистанціюватися від США, енергетичні залицяння з Росією.


This entry was originally posted at http://don-katalan.dreamwidth.org/1067325.html.
Tags: рассея, свобода змі, турция
Subscribe

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment