Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Враження від подорожі Російською Імперією 1810 іноземця

Один знайомий має дуже цікаву книжку, антикварну, оригінальне видання 1810 року про враження від подорожі Російською Імперією іноземця. Ось його переклад та фото деяких сторінок.
Далі цитати.


автор тільки що побував у Москві, якщо у двох словах - циганщина, багаті купці намагаються бути цивілізованими, але в них це не виходить. Далі він їде на південь і вже десь біля Воронежа вперше зустрічає караван з українцями:
Українці цілком відрізняються від росіян та інших мешканців Росії. Вони більш шляхетна раса, відважніша та взагалі гарніше виглядають і краще росіян у всьому, у чому одна людина може бути кращою ніж інша. Вони чисті, чесні, працьовиті, щедрі, ввічливі, хоробрі, гостинні і менш забобонні.
Про росіян
Ночували в убогому селі Подулок Московському де місцеві мешканці навіть не вміють сами запалювати собі вогонь. Немає нічого більш огидного, аніж дивитись на їх потворні ізбушки позбавлені елементарних зручностей життя. Кажуть, що це переселенці зі Твері.
"Прикордонне" село десь на слобожанщині/донбасі (він їхав з Вороніжа до Ростова, через Україну):
Наступного ранку зупинились в Ekortzy (фіг знає, як воно українською) для відпочинку. Люди були приємними, їжа смачною. Ми почали розуміти, що чим далі віддалятись від звичайних орд росіян, тим більш ввічливі та гостинні люди, - абсолютна протилежність того, що нам розповідали мешканці Москви" (приклад українофобства серед москвичів).
Під кінець дня:
Приїхали в перше нормальне село українців (малоросів) - хатинки всі білі, нагадують Уельс, місцеві обережно білять свої хати щороку. В них така відмінна чистота, що мандрівник відчуває себе перенесенним з Росії в Голандію. Їх столи та лавки блищать чистотою, нагадуючи мені котеджі у Норвегії.
Далі порівнює сміття в російських ізбушках та чистоту українських мазанок. Потім підсумовує:
Як на мене, то українські хати можна порівняти з уельским екстер'єром, норвежським інтер'єром та з англійськими садочками. В них взагалі немає сміття чи щурів.
Звучить як охуєтєльниє історії, але в моїх руках оригінальне видання/текст 1810 року. Ще багато цікавого, але лінь перекладати.
Там ще багато цікавого, наприклад, він зрозумів що опинився знов в Росії, коли до нього в екіпаж поліз якийсь мужик намагаючись його прибити та обікрасти, що, на думку автора, характерні риси росіян - грабувати та вбивати. Вся ця різниця існувала між сусідними селами - українськими та російськими.
Ще в українських хатах селяни використовували столові прибори, чого не було у росіян.
Отже в 1810 року, десь на кордоні Росії та Донбасу, існували абсолютно два різних світа.


Знайшов (я давно не читав її) цікавий уривок, де автор описує свої враження від контакту з росіянами різних прошарків суспільства. Переклад не дослівний.
Манери російських дворян не відрізняються він манер холопів. З моменту уникнення безспосередньго спостереження його імператором, дворянин переходить на спосіб життя який майже не відрізняється від варварського. Російський дворянин ходить з голою шеею, відпущеної бородою, з тілом загорнутим в якусь овечу шкіру; він ходить, жре редиски, п'є квас, пів дня спить, а в решту часу реве на свою жінку та сім'ю. Однакові почуття, хотіння, бажання, насолоди, характеризують як дворянина, так і холопа; єдина система тиранії спускається з трону і до низів суспільства. Вона повністю погасила вогники свободи у душі людей, всі з яких є рабами (тобто автор підкреслює, що всі росіяни - раби, незалежно від статусу). Вони всі до одного, дворяни та холопи, багаті та бідні, раболіпні до своїх начальників; вони пихаті та жорстокі до підлеглих, несвідомі, забобонні, варварні, брудні та підлі. Імператор б'ють палками своїх вельмож, князі та дворяни б'ють холопів, а холопи своїх дружин та доньок. Тільки в Росії світає, як розпочинається бичування по всій великій імперії, в усіх прошарках суспільства, з ранку до ночи.


І ще один безцінний уривок
Наближаючись до південної частини імперії, характерні риси росіян (описані вище) зустрічаються все рідше. На радість для мандрівника, зі збільшенням відстані від тої частини країни, яка помилково чомусь вважається цивілізованою (автор має на увазі етнічну Росію), у мандрівника зникають причини скаржитись на такі явища як пограбування, шахрайство та лицемірство місцевих. У північних регіонах мандрівників попереджають уникати контакту з мешканцями України та козаками. Кімнати нашого готелю знаходились безпосередньо над сільською в'язницею, і навіть не варто вам пояснювати до якої нації відносились її в`язні. Росіяни вкрай бояться мандрувати Україною і уздовж Дону, бо усвідомлюють, що жителі цих країн дуже добре розуміють з ким мають справу.

Источник

This entry was originally posted at http://don-katalan.dreamwidth.org/1255191.html.
Tags: everyday.in.ua, история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment