Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Чим закінчується коли всі дружно кричать "путєнгітлер ввєді!"
Вигнання німців з території Судетской області"Заклик деяких "не вбиватимемо один одного!"
буває невірно зрозумілий. Вони вимагають
виключно для себе права убивать.& quot;

Е. Лец


Більше півтора мільйонів біженців з Сілезії в лютому і березні 1945 року прийшли в Судетскую область і на територію Чехословаччини, яка у той час називалася Протекторатом Богемії і Моравії. По снігу і під пронизливим крижаним вітром, рятуючись від Червоної Армії, вони покинули свою батьківщину. По переповнених дорогах вони підійшли до гірського ланцюга, на крутих стежках втрачали людей, коней і возів і опинилися в області, землею обітованою, що представлялася ним. Тут, в країні за горами, силезци відпочивали від мук і жахів втечі. Сувору зиму змінила незвично красива весна. Стало тепле, і здавалося, що війна десь далеко. Багато хто з людей, що прийшли з колонами біженців, розбив табори на полях, лугах. Між возами стояли коні, паслися корови. Деякі знайшли притулок у будинках, у знайомих і родичів.
Судетская область, яку німці населяли декілька віків, з 1938 року після Мюнхенського договору з точки зору міжнародного права належала Германському рейху. Судетские німці з готовністю надавали місце біженцям. Як вони думали, біженці залишатимуться тут недовго. Уперше після багатьох тижнів до біженців прийшло почуття безпеки і спокою. Вермахт, війська СС і служба безпеки міцно утримували Протекторат Богемії і Моравії. Група армій "Центр" під командуванням генерал-фельдмаршала Фердинанда Шернера, гітлерівського "генерала-сдерживателя", прикривала Судетскую область від Червоної Армії з півночі. Багато біженців допомагали хазяям, що прийняли їх, у весняних польових роботах. Багато хто знайшов роботу в ремісничих майстернях і на фабриках. Вони сподівалися, що тут зможуть зустріти кінець війни, яка мине їх. Але їх надії незабаром рухнули. Цим людям, що наважилися пройти шлях сюди, належало пережити жахи, порівнянні з приходом Червоної Армії і англо-американськими бомбардуваннями Дрездена.
Наукова комісія Федерального уряду констатувала: "Найгірше припало силезцам, що бігло у Богемію і Моравію, і там у кінці війни разом зі вступом Червоної Армії, що пережив чеське повстання. Хоча ненависть чехів була спрямована в першу чергу проти судетских німців, німецькі біженці з Сілезії, що знаходилися в травні-червні на території Чехословаччини, під час заходів відплати проти німців піддалися прямо-таки садистському зверненню, у багатьох відношеннях гіршому, ніж жорстокі акти насильства радянських військ, від яких вони бігли". НСДАП вже в останні тижні війни зробила усе для того, щоб судетские німці і біженці почували себе у безпеці. 19 квітня, напередодні 56-го дня народження Гітлера, десятирічні діти судетских німців і біженців приймалися в "Юнгфольк" (дитяча нацистська організація, в якій полягали діти від 10 до 14 років). Потім юнаки і дівчата брали участь в пропагандистському марші. 20 квітня, в день народження Гітлера, функціонери НСДАП влаштовували в таборах біженців мітинги, а 1 травня біженці повинні були брати участь в траурних заходах по Адольфу Гітлеру, що застрілився 30 квітня.
В цей час війська 4-го і 2-го Українських фронтів прорвалися в східну Чехословаччину. З Саксонії на південь мчалися танки 1-го Українського фронту маршала Івана Конева. Людей, що жили в таборах, щодня лякав шум моторів з'єднань англійських і американських бомбардувальників. "Літаючі фортеці" і чотиримоторні бомбардувальники "Ланкастери" завдавали ударів по німецьких військах і промислових об'єктах в Судетской області. Письменниця Л.К. з нижнесилезского округу Хиршберг пережила в Судетской області день капітуляції германського вермахту. Вона повідомляла Наукову комісію Федерального уряду : "Впродовж декількох ночей перед цим відходили війська і бойова техніка німецького вермахту. Усі лазарети і школи були заповнені пораненими, при цьому населення навіть не здогадувалося, що відбувалося. Раптом всюди на будинках з'явилися великі червоні плакати, на яких було написано, що наближається Червона Армія. Сигналом буде низький звук сирени, при цьому необхідно зберігати спокій. У місті все ще висіли німецькі транспаранти: "Краще померти, ніж стати рабом!" чи "Дорога в рейх веде тільки через наші трупи!" Жінки молилися: "Господи Боже, не допусти, змилуйся над нами". Опівночі впродовж двадцяти хвилин низько звучала сирена. Потім рушили війська в неозорих кількостях: танки, вантажівки, вози".

Німці в Хохштадте того ж дня стали жертвами жорстокого поводження з боку чехів, яке в інших місцях Чехословаччини доходило до нестримної кривавої різанини. Гірський інспектор Васнер повідомляв: "Німці повинні були встати на коліна по краю дороги і молитися, а ззаду чеські жінки і діти били їх лозинами". Війна закінчилася. Червона Армія пройшла від Волги до Ельби, б'ючись, стріляючи, перемагаючи. Вона змогла угамувати свою спрагу помсти на сотнях тисяч німецьких жінок, чоловіків і дітей в Східній Пруссії, Померанії, Бранденбурге і Сілезії. Тепер і німці в Чехословаччині, Богемії і Моравії повинні були пережити насильство, ганьбу і грабіж.
Наукова комісія Федерального уряду констатувала: "Хоча радянські методи ведення війни мало змінилися, в радянській пропаганді ненависті і помсти, націленої проти німецького цивільного населення з березня 1945 року, сталися зміни. Очевидно, враховуючи моральний стан військ і необхідність підтримки військового порядку, заклики до помсти німцям були припинені. Послідували накази по військових частинах з вимогою зміцнити військову дисципліну. Тому в останні тижні і дні війни відносно беззахисного цивільного населення більше не відбувалися такі жахливі ексцеси, як в Східній Пруссії при першому прориві Червоної Армії на територію рейху. Але вступ росіян все ж приніс досить жаху, багато судетские німців пережили тут найглибше приниження". Про довільні вбивства і часто непіддатливих опису звірствах, що лагодилися Червоною Армією в східних провінціях Німецького рейху, з Судетской області і Чехословаччини практично не повідомлялося. Але все таки німці страждали від грабежів, згвалтувань і безправ'я. Громадянин Швейцарії Рудольф Грюниг, що жив у той час в Судетской області, повідомляв: "Росіяни відразу ж почали обшуки: шукали годинник, кільця і інші цінні речі. Вони забирали усе, що знаходили, погрожували пістолетом і заявляли, що розстріляють усіх, якщо через п'ять хвилин їм не віддадуть усі годинники. Я бачив росіян, у яких годинник був вже надітий на обидві руки".
Через декілька днів бургомістр Хикль з іншими чоловіками вимушений був наводити лад в спустошеному міському музеї: "Великі написані олією картини були порізані ножами, клавікорди розбиті. У збройових зборах музею червоноармійці знайшли арбалети, стріли і луки і розважалися тим, що пускали стріли в картини і барельєфи. 25 тисяч книг з бібліотеки музею валялися на землі. Повністю було спустошено музейні збори тканин. Жіночий манекен, одягнений в національний костюм, лежав в однозначній позі на ліжку, а чоловічий манекен-на нім. У музейних зборах годинника не залишився жодного експоната".
Іноді окремі німці в цей час безпорадності і безправ'я дивувалися з добродушності окремих червоноармійців. Великий комерсант доктор Серпень Карл Лассман повідомляв: "Один російський побачив брюки для верхової їзди, що належали відсутньому чоловікові однієї з німецьких жінок. Він сказав: "Кауфен (купувати). Що за них хочеш?" Тоді у нас не було ні м'яса, ні олії. Ми раділи, якщо вдавалося роздобути хліби або картоплю. Російський запропонував: «Окіст». Ніхто з нас не повірив. Він пішов, а через десять хвилин повернувся і приніс величезний окіст. Де він його дістав? Російський сходив в найближчу чеську м'ясну крамницю, де німці нічого не могли купити, і просто забрав звідти окіст". Але найбажанішою здобиччю Червоної Армії-переможниці також і тут, у Богемії і Моравії, були німецькі жінки. Свідок Вільгельм Миттаг з Штернберга ввечері того дня, коли радянські війська увійшли до міста, почув на вулиці жіночий крик. Він виглянув з вікна і побачив, що по бруківці біжить гола жінка. За нею гналися російські солдати. У будинку, сусідньому з квартирою Вільгельма Миттага, як Миттаг повідомляв Наукову комісію, "всю ніч насилували 40-річну жінку. При цьому вона отримала важкі ушкодження внутрішніх органів".
Доктор Йозеф Кун з Мериш-Шенберга повідомляв про російських офіцерів, що пили горілку з молочного бідона, а потім що полювали на жінок. Він показував Науковій комісії: "Я був свідком, як російська колона на короткий час зупинилася на Мюльфельдштрассе, з машин сплигнули солдати і в прилеглих будинках згвалтували усіх жінок і дівчат". Багато німців покінчили з життям, щоб уникнути мук, що постійно повторюються. Наукова комісія Федерального уряду писала: "Страхітливі повідомлення біженців і приголомшливі власні переживання вели до різновиду психозу самогубства, що поширилося в цей час серед німецького населення. Хоча частина тих, хто в ці дні наклав на себе руки, і відносилася до групи націонал-соціалістичних функціонерів, що боялися відплати, велика частина жертв відносилася до далеких від політики шарів громадян. У Карлсбаде і Брюксе, наприклад, випадки самогубств обчислювалися сотнями. Під враженням безчинств, передусім згвалтувань жінок і дівчат, цілі сім'ї вибирали смерть".
Багато жінок-біженців і місцеві німки довгий час жили в укриттях, щоб уникнути насильства з боку радянських солдатів. Як повідомляла фрау Марія Хюбнер з Ригерсдорфа, округ Печау, вона з декількома жінками ховалася на горищі, на яке можна було забратися тільки по одних сходах. Жінки застелили свій притулок подушками і матрацами. Там вони жили і спали багато тижнів. Сходи, які вели в їх притулок, вони завжди піднімали. Жоден з червоноармійців їх не знайшов. Але потім прийшов час, коли німецькі жінки вже не могли довше ховатися від радянських солдатів. Час, коли червоноармійці могли вибрати собі жінку. Вже в перші тижні після війни чехи почали відправляти в табори німецьких чоловіків і жінок. І чехи ночами вказували в таборі російським солдатам дорогу до молодих жінок.
Майно німців, занурене на причепи, для доставки на вокзал
Багато біженців з Сілезії після капітуляції було вигнано чехами з країни. Вони рушили по дорозі, по якій пройшли кілька тижнів тому. Над ними промайнули грабежи і ганьба, тепер на усьому довгому шляху їх знову чекали насильство, нужда і убогість. Що багато, що залишилися або утримувалися в Чехословаччині силезци стали жертвами або свідками мести чехів німцям, приймаючої форми неприкритої, іноді витонченої жорстокості і приниження. Так, в моравському містечку Шрайбендорф, "коли діти вибігли з школи, на вулиці пролунав дзвін. Наближався незвичайний хід. Попереду-гласний обшини з дзвоном, за ним-німецький поліцейський у бездоганній формі з усіма відзнаками і нагородами. Руки його були пов'язані за спиною. З рук до ножних кайданів, що дозволяли робити лише дрібні кроки, звішувався ланцюг, якому прив'язують корів. Закутого супроводжували озброєні чехи, які вели його до рідного будинку. Чех зайшов у будинок, і дружина поліцейського виставила миску з їжею на сходи, що ведуть до вхідних дверей. Закутий постав перед мискою на коліна, і був вимушений їсти з неї, як тварину. Оскільки він довгий час не голився, їжа повисала у нього на щетині бороди, і чоловік мав жалюгідний вигляд".
Силезци, як і їх судетские земляки, вимушені були щодня будуватися на ринковій площі для розлучення на роботи. "Там довго на пригріві стояли втомлені, тремтячі люди похилого віку, кричущі діти, залякані жінки і безмовно очікуючі чоловіки, поки, нарешті, не оголошували, навіщо сьогодні тут треба стояти. Але найжахливішими були публічні розстріли на ринковій площі, на яких мали бути присутніми усі німці : від малого до старого. Після страти з присутніх відбиралися німецькі жінки. Вони повинні були вантажити страчених на вози і мити бруківку від крові. Публічні страти на ринковій площі тривали дванадцять днів підряд". Але багато зголоднілих, пограбованих біженців у Богемії і Моравії і по шляху, що веде з Чехословаччини, упізнали і доброту багатьох солдатів Червоної Армії. Деякі червоноармійці ділилися своїм хлібом, деякі приносили м'ясо, деякі захищали від утисків з боку чехів. Комерсант доктор Ласман з Троппау писав: "Росіяни були небагато зловісними. Ніколи неможливо було зрозуміти, чого від них чекати. Але і вони іноді приходили на допомогу. Навіть при безчинствах чехів. Те, що вони забирали, було військовою здобиччю. Але чехи, які жили з нами і проти нас не воювали, відбирали у нас усе".
Сталося щось? що суперечить сенсу і на перший погляд неймовірне: німці в Судетской області, у Богемії і Моравії, в усій Чехословаччині хотіли, щоб повернулися російські солдати, від яких вони терпіли грабіж і насильство. Наукова комісія Федерального уряду писала: "Хоча поведінка червоноармійців залишалася непередбачуваною і переживання радянського вторгнення не забулися, вже в перші місяці після закінчення війни можна стверджувати, що дуже часто російські солдати виступали захисниками і помічниками переслідуваних. Чим сильніше чехи виступали провідниками політики відплати відносно судетских німців, тим положительнее можна розцінювати поведінку радянських солдатів, і це підтверджують повідомлення". Свідок Вільгельм Миттаг, якого змусили працювати разом з полоненими німецькими солдатами, повідомляв Наукову комісію: «Один полоненик дістав з посрібленого портсигара сигарету. З дороги це побачив чех, підскочив до військовополоненого, відібрав у нього портсигар, кулаком кілька разів ударив його по обличчю і облаяв полоненик. Російський вартовий помітив це, підійшов з автоматом напереваги до чеха і змусив його повернути портсигар полоненику. Потім він дав чехові стусана ногою і сказав: "Це-німецький солдат, а ти-свиня!"
30 травня 1945 року видався прекрасний теплий день. Люди у великому моравському місті Брно зручно розмістилися у відкритих вікон. Багато жителів сиділи, звісивши ноги, на стінах палісадників. Вони сміялися. Всюди з радіо і програвачів доносилася музика. Чехи чекали події, яка ще ніколи не відбувалася і якого більше ніколи не буде в місті Брно,-виведення німців. І ось по вулиці почалося хід жінок, чоловіків і дітей. На спинах вони несли рюкзаки, в руках-сумки і валізи. Перед собою вони котили дитячі візки і ручні візки. У будинків Брно чулися удари батогів і лунали злісні нетерплячі вигуки: "Швидше, швидше!" Через це люди в колоні спотикалися і поспішали, діти плакали. "Швидше, швидше!" Більше 20 тисяч в той весняний вечір повинні були покинути місто, що охороняються і підганяються чеськими солдатами і міліціонерами, за плечима у яких були карабіни і автомати, а в руках-батоги. Поверх голів йдуть гриміли постріли. Швидше, швидше! І знову вигуки: "Швидше, говорю, ти, старий кошик!" Крики чеських глядачів з тротуару: "Дивіться, вони те ж саме робили з євреями!" Колона йшла на південь до австрійської межі. Але коли австрійці побачили, хто підійшов до них в дощ по бруду і калюжам, то закрили межу. Двадцять тисяч німців з Брно не могли пройти в Австрію, але і додому їх не пускали. Чехи загнали німців в Порлиц, у бараки і в приміщення елеватора без вікон. Частина чоловіків, жінок і дітей повинна була проводити дні і ночі просто неба. Ті, що голодують шукали в землі картоплю, яка не була зібрана минулого року. Воду вони пити не могли-лютував паратиф.
Після трьох тижнів перебування в таборі чехи погнали жінок, що вижили, і дітей далі-спочатку в жіночу в'язницю, потім знову до австрійської межі. Цього разу австрійські прикордонники пустили вигнанців в країну. Марш смерті німців з Брно був прологом того, що відбувалося навесні і літом 1945 року у багатьох містах Чехословаччини і Судетской області і часто супроводжувалося ще гіршими умовами. Колона нещасних, виведена з Брно в Австрію, стала авангардом цілого народу, змученого, побитого, викинутого зі своєї батьківщини, зі своїх дворів і будинків. Ціль чехів полягала в тому, щоб вигнати німців з внутрішніх районів Чехословаччини і Судетской області, де вони жили більше 700 років. Сталін і союзники повністю підтримували політику виселення судетских німців в Німеччину, не лише німців, які співпрацювали з нацистами проти Чехословацької республіки, але і усіх німців без виключення. Ціною була передача Чехословаччини під вплив Радянського Союзу, за допомогою якого це рішення могло бути проведене. До одягу німців має бути пришитий великий шматок білої тканини-такого літа 1945 року був розпізнавальний знак німців в Чехословаччині. Чеська влада під загрозою покарання наказала усім німцям в країні носити білу або жовту пов'язку на рукаві або пришити до свого одягу шматок білої матерії, на якій має бути написана велика буква "До" ("німець"). Цей розпізнавальний знак віддавав німецьких чоловіків, жінок і дітей на свавілля і переслідування і дозволяв чехам контролювати, чи дотримуються німці приписів, що забороняли їм користуватися громадським транспортом, відвідувати кіно і ресторани.
Оскільки німцям було заборонено мати у власності велосипеди, вони повинні були ходити тільки пішки. Крім того, їм було заборонено в містах і селах ходити по тротуарах. Їх місце було у бруді на узбіччі дороги. Наукова комісія пише: "Ці дискримінаційні і принизливі заходи, спрямовані проти німців, виходили з ідеї колективної провини і відповідальності. Велика частина з них була перейнята з нацистської політики відносно євреїв і виправдовувалася нею". Наукова комісія відмічала: "Оскільки з Судетской області і з сусідньої Сілезії в один і той же час в Саксонію спрямувалися сотні тисяч вигнаних, там зосередилися величезні маси людей. Фантастичні чутки посилювали розгубленість натовпу, який, страждаючи від голоду і хвороб, без плану і цілі переміщався від одного населеного пункту до іншого. Деякі втратили тут останнє врятоване майно із-за мародерства радянських солдатів".
Тільки за перші три місяці після війни чехи вигнали з країни близько 800 тисяч судетских німців. У будинки, квартири і селянські садиби німців в Судетах вселилися чехи. Іноді це були сусіди, іноді вони приїжджали здалека, не маючи з собою нічого, окрім картонної коробки або валізи. Німцям вони часто не давали часу навіть упакувати валізу. Під довільне позбавлення німців власності чеський уряд підвів юридичні підстави: вже через п'ять тижнів після капітуляції німецького вермахту воно віддало розпорядження, що сільськогосподарський інвентар, що належить німцям, відчужується і підлягає передачі чеським і словацьким жителям. Наукова комісія Федерального уряду писала: "Радикальні закони про відчуження власності написані вже мовою комуністичної революції. Тільки спрямовані вони були не проти класового ворога, у дусі крайнього націоналізму-проти національного ворога. Його належало знищити економічно. У перші місяці після перемир'я навряд чи могла бути мова про організоване і контрольоване чеському виїзді і заселенні Судетской області вже тому, що велика частина перших переселенців зовсім не хотіла залишатися на проживання в прикордонних районах. Адміністративні заходи, приватне свавілля, грабежи і розбій часто не мали один від одного особливих відмінностей".

В середині 1945 року, через декілька тижнів після капітуляції, положення судетских німців представлялося таким чином: істотна частина їх була вигнана, друга частина ще залишалася в квартирах і будинках, в яких жила у кінці війни, третя, значна частина німців була поміщена в табори, які празька влада спочатку назвала концентраційними таборами, а потім перейменували в табори для інтернованих, робочі і збірні табори. У таборах чехи ввели систему мук і довільних вбивств. Найчастіше комендантами таборів призначали чехів, які постраждали від націонал-соціалістів в концентраційних таборах, іноді це були карні злочинці. Одні угамовували свою спрагу помсти, інші-ненависть до німців, навіть до психічно ненормальних і до вже постраждалим від війни. Чехи саджали у свої табори і тих німців, яких в установленому порядку відпускали з американського або російського полону і відправляли додому. Їх знімали з потягів, заарештовували на квартирах, розривали їх документи про звільнення і відправляли на примусові роботи.
Наукова комісія пише про стан таборів в 1945 році: "Із-за переповненості таборів, примітивної санітарії, непіддатливої опису, поширення паразитів, відсутності умов для гігієни епідемії, що почалися, понесли багато жертв серед ослаблених ув'язнених. І тут особливо високою була смертність серед новонароджених, дітей молодшого віку і людей похилого віку, яких не посилали на роботи поза табором, тому можливість добути собі додаткове живлення у них був відсутній". У таборі Терезиенштадт, де під час війни есесовци містили укладених євреїв, чехи тепер розмістили німців. Серед людей, постраждалих в 1945 році в Терезиенштадте від чеської влади, був також один єврей. Він писав про німців, яких тепер мучили на тому ж місці, де його єдиновірців піддавали терору і знищенню : "Ясно серед них деякі, що провинилися за час окупації. Але багато, у тому числі діти і підлітки, були замкнуті тут тільки через те, що вони були німцями. Тільки тому, що вони німці?. Пропозиція звучить лякає знайомо; тільки слово "євреї" замінено на "німці". З таборів і з городків чеські підприємства, чеська влада і чеські селяни отримували найдешевшу робочу силу, яка у них була коли-небудь : німецьких жінок, німецьких чоловіків і дітей старше 14 років. Німців будували рядами, потім з'являлися селяни і керівники підприємств. Вони оглядали статуру, мацали мускулатуру, часто навіть заглядали в рот чоловікам і жінкам, щоб по зубах визначити стан здоров'я, а потім відводили людей на важкі роботи.
Німецькі жінки і діти прополювали поля, підгортали буряк і картоплю, збирали урожай, розмелювали зерно в крупу, працювали у вогкості і холоді, в розірваному одязі і найчастіше без взуття. Чеські хазяї часто не давали їм хліба, ганяли їх до повної виснаги, а деякі селяни відправляли на ніч у свинячий хлів людей, які працювали на них цілими днями. Багато німців, яких після денної роботи приганяли в табір, спали на гнилій соломі прямо в одязі, і у багатьох не було ні пальта, ні ковдри, щоб вночі хоч трохи зігрітися. Безправ'я німців, їх приниження і пригнічення не обмежилися тільки влітку 1945 року. Вони тривали ще довго. У багатьох місцях, з яких вже були вигнані німці, чехи викорінювали будь-яку пам'ять про те, що тут колись жили німці. На кладовищах прибирали могильні камені з німецькими іменами, могильні плити розбивали ломами, склепи, де покоївся прах німців, зносили. Восени і зимою 1945 року тисячі судетских німців хотіли врятувати від чехів хоч частину свого особистого майна і переправити його за кордон у Баварію. Але це вдавалося тільки тим людям, які жили в містах і селах уздовж межі, знали усі дороги і стежини, ліси і затишні куточки. Селяни перегнали спочатку у Баварію своя худоба, а пізніше, запрягали темними ночами коней у важко завантажені вози і гнали їх галопом по путівцях у безпечну американську окупаційну зону. Судетские німці, які в ті зимові місяці, ризикуючи здоров'ям і життям, хотіли врятувати те мало що, що ще залишалося з їх майна, добре пам'ятали про вигнання німців з Богемії і Моравії влітку 1945 року: тоді багатьох з їх земляків, з однією сумкою в руках, іноді босих, одягнених в один робочий халат або спецівку, саджали в табір або гнали в радянську окупаційну зону.
Тоді конференція &Потсдама quot;Великої трійки", що завершилася 2 серпня 1945 року, визначила в статті XIII своєї угоди, що виселення німців з Чехословаччини, так само як з Угорщини і Польщі, повинно проходити "впорядкованим і гуманним чином". Втім, уряд в Празі в цьому визначенні бачив в першу чергу перешкоду до здійснення своїх цілей, що полягали в тому, щоб якнайшвидше очистити країну від німців. У вересні 1945 року лондонський журнал "Економіст" писав: "Хоча заяви Потсдама вимагають припинити неврегульоване і нелюдяне масове вигнання німців, насильницьке переміщення зі східно-німецьких провінцій триває... Вигнання трьох з половиною мільйонів судетских німців з Чехословаччини також буде продовжено. Рада міністрів закордонних справ повинна покласти край цієї приголомшливої трагедії. Мільйони вигнаних залишаються практично без притулку і їжі. Придатні для житла райони міських центрів вже переповнені їх напливом, а сільська місцевість може прийняти лише обмежену кількість. Тому неминуче мільйони помруть від голоду і виснаги. Само собою зрозуміло, що німці заслужили кару, але не муки подібного роду, Якщо поляки і чехи хочуть вважати себе цивілізованішим, ніж нацисти, то повинні негайно припинити вигнання".
У листопаді 1945 року Союзницька контрольна рада прийшла з чехами до угоди про порядок вигнання : 2,5 мільйона німців повинні були покинути свою батьківщину в Судетской області і інших районах Чехословаччини : 1750 тисяч "переселенців", як їх цинічно назвали для пом'якшення слуху, повинні були відправитися в американську зону, а 750 тисяч-в радянську. І тут з'ясувалося, наскільки праві були ті судетские німці, які використовували ті осінні і зимові ночі для перевезення свого рухомого майна за межу у Баварію, оскільки угода переможців з чехами дозволяла вигнанцям брати з собою лише необхідний одяг, багаж вагою тридцять-п'ятдесят кілограмів і тисячу рейхсмарок на людину, тобто те, що на них надіте, і те, що людина може понести в рюкзаку, і грошей стільки, скільки в ті часи коштував блок сигарет. Часто чехи продовжували утримувати німецьких чоловіків тільки тому, що їм була потрібна робоча сила. Жінок і дітей відправляли в Німеччину, в результаті такого свавілля розлучалися сім'ї. Наукова комісія Федерального уряду відмічала: "Під враженням чеської політики, спрямованої на позбавлення прав, позбавляючої німців будь-яких умов подальшого проживання в Чехословаччині, більшість німецького населення Судетской області тимчасово сприймали виселення не як тяжкий вантаж, а як позбавлення від нестерпного пригноблення. У їх свідомості виселення відступало назад по відношенню до переживань безправ'я, жалюгідного існування на горищах, закутах і всіляких таборах, по відношенню до принижень всякого роду. Чеська система переслідування зруйнувала у німців відчуття батьківщини перш, ніж вони повинні були її покинути".
Регулярно наставали дні, коли люди у збірних таборах повинні були прощатися з друзями і знайомими : одні від'їжджали в Німеччину, інші повинні були залишатися. Чехи ділили людей в таборах на групи по тридцять чоловік, з сорока таких груп, тобто 1200 чоловік, складали ешелон. Кожною з цих груп давали номер вагону, в якому їх вивозитимуть, в кожному вагоні визначався старший по вагону, для кожного ешелону-старший по ешелону. Потім наставала година убування. Німці повинні були складати свій багаж на табірній вулиці. Його позначали номером групи. Під'їжджали вантажівки, на них складали багаж, і вони доставляли його до потягу. Потім поступав наказ: "До маршу будуватися". Німці групами збиралися у бараків, поки не виходили усіх 1200 чоловік. Як би німці не хотіли позбавитися від утисків і ненависті з боку чехів, момент, коли вони, скупчившись в товарних вагонах, вирушали із станції, був для них дуже болючим. Втрата батьківщини, безповоротність усього, заради чого вони жили і працювали, були остаточними. Жінки плакали, чоловіки відверталися, щоб приховати своє хвилювання. Деякі, утішаючи, клали руки на плечі сусідів, самі потребуючи розради.
Перший з товарних потягів, такий, що перевіз людей з їх батьківщини у Богемії і Моравії в американську окупаційну зону, прибув у Фурт 25 січня 1946 року. За ним щодня слідували по чотири потяги, в кожному з яких було по 1200 чоловік. Тобто щоденні майже 5000 чоловік, 35 тисяч чоловік в тиждень, більше 140 тисяч чоловік в місяць. За перші три місяці вигнання в 1946 році на захід було переміщено вже близько півмільйона судетских німців, стільки, скільки проживає в такому великому місті, як Дортмунд або Ессен. Потяги з вигнаними німцями йшли на захід впродовж весни, літа і осені. Спочатку по чотири ешелони по 1200 чоловік в кожному в день, потім шість потягів щоденні, потім знову по чотири потяги в день-цілий народ в товарних потягах. У 1946 році на залізничні станції в американській окупаційній зоні з Чехословаччини прибутку 1111 потягів з 1 183 370 німцями. У тому ж році в радянську окупаційну зону з території Чехословаччини було відправлено 750 тисяч німців. Десятки тисяч з них після недовгого перебування там відправилися далі в окупаційні зони західних держав.
У кінці 1946 року майже усі німці були виселені з території Судетской області. У подальші роки до Німеччини було відправлено ще декілька десятків тисяч німців. Як визначила Наукова комісія Федерального уряду, переселенню з Чехословаччини було піддано майже три мільйони чоловік. Доля більше 200 тисяч німців, що проживали на території сучасної Чехословаччини, залишилася невідомою. Ніхто не знає, що з ними стало. Наукова комісія Федерального уряду писала: "Передбачається, що ця цифра відбиває приблизне число прямих і опосередкованих жертв чеської політики відплати і вигнання... Ні у одній з держав Східної і Центральної Європи, з яких походило вигнання, позбавлення прав, власності і вигнання німців не проводилося з таким однозначним посиленням комунізму, як в Чехословаччині. Некомуністичні сили чеського народу, що брали участь в цій політиці, давно вже самі потрапили в жорна комуністичного режиму". Вигнання німців, століття що проживали пліч-о-пліч з чеським народом в щасті і горі, не пішло йому на користь: "переміщення" німців стало прологом до прощання із Заходом". Сімсот років пройшло відколи німці населили Судетскую область, зробили землю родючою, спорудили церкви і міста. Їх нащадкам не залишилося нічого, окрім одягу, невеликої кількості посуду і продуктів на декілька днів.

http://www.antifaschistische-linke.tk/post/index-370.html


Бундестаг хоче вшанувати німців, депортованих із Польщі та Чехії після війни
16.02.2011
Після емоційних дебатів німецький бундестаг проголосував за запит до уряду Німеччини "Про 60-річчя підписання Хартії німецьких депортованих", яким пропонується встановити офіційний день пам'яті жертв депортацій.
Про це повідомляє офіційний сайт парламенту Німеччини
Документ був проголосований голосами коаліції ХДС/ХСС та ФДП (Вільна демократична партія). У ньому сказано, що проголошення 5 серпня 1950 року Хартії було "важливим дороговказом на шляху до інтеграції та примирення", а також високо оцінено заслуги переселенців із тогочасних німецьких східних земель після ІІ світової війни.
Окрім того, депутати пропонують урядові вивчити питання про встановлення 5 серпня національним Днем пам'яті за жертвами депортацій.
Запит вже викликав негативну реакцію у Польщі та в Чехії, оскільки основна маса німецьких переселенців у післявоєнний час була насильно вигнана із територій, які зараз належать цим державам, а саме: Судети - Чехії, Сілезія, Східна Прусія та Померанія - Польщі. (Частина цих територій була заселена депортованими польським комуністичним урядом українцями під час так званої "Операції "Вісла" - ІП)
У свою чергу 68 істориків із Німеччини, Чехії, Польщі, США та Ізраїлю оприлюднили відкритий лист, у якому пишуть, що "прославляючи заслуги переселенців, німецькі політики подають хибний сигнал".
Адже, в Хартії, нагадують вчені, жодним словом не згадано про причини, які викликали ІІ світову війну, замовчано також численні нацистські злочини. Історики нагадують, що ООН вже визначив дату 20 червня Днем біженців і що немає змісту встановлювати ще один "загальнонімецький" день.
ДОВІДКА: Хартія німецьких депортованих (Charta der deutschen Heimatvertriebenen) - документ, підписаний 5 серпня 1950 року представниками громадських об'єднань німецьких виселенців у Штутгарті, де вони задекларували готовність до зречення своєї малої батьківщини на благо побудови нової об'єднаної Європи.

Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1342861.html.
Tags: геноцид, германия, дебилы, история, крим, общество, рассея, х%№ло
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments