Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Суди для Крима

Алі Татар-заде
мене цікавить зовсім інша судова реформа, а точніше - реформа правової системи, частиною якої (так званою третьої гілкою влади) є і безпосередньо суди. І цікавіть найбільше не тому, що як громадянину хочеться ідеалу. А тому, що в близькій історичній (а може і сезонній) перспективі знадобиться цілком оновлена і принципово інша судова система для вирішення гострих практичних питань.
Я кажу про суди, з якими Україна повернеться в Крим. Важливість цього аспекту неможливо переоцінити. Повернення неминуче буде супроводжуватись ситуаціями, які сприяють "пошуку виновних, покаранню невиновних та нагороді непричетних". Із тим, що я постійно чую про нашу судову систему, я можу запевняти - такі судді і такі суди в Криму не потрібні. Безвідносно до концепції, з якою прийде в Крим Україна - строгості покарання, визначення кола злочинів та межі милосердя - судді в сучасному вигляді перетворять це на балаган з великими грошима і поламаними людськими долями. Неправедний суд тім комусь зручний а комусь ні, що в ньому звинуваченим та покараним може виявитись випадкова або навпаки помітна, але невинувата людина, і навпаки вкрай виновна особа може повністю уникнути покарання.
В Кримському випадку (гадаю, і в інших також) вкрай важливий базовий принцип суду, як він формувався в демократичному просторі - суд рівних над рівними. В ідеалі це суд присяжних, яких відібрали близько до цензу підсудного.
Саме судам присяжних я б радо віддав ухвали в таких питаннях як участь у "кримських подіях", ступінь участі, ступінь добровільності чи примусовості.
Половина чи більше свідків у таких справах, як з боку звинувачення так і захисту, будуть такі ж кримчани - постраждалі, соучасники, підсудні, підозрювані. В руках чиновників допуск-недопуск, рішення про заслуховування чи ігнорування свідоцтв перетворюється на знане "дьішло" росіянського прислів'я. Присяжні більш схильні до встановлення повної картини. Не кажучи про простий факт, що присяжні є більш незалежні.
Кілька зауважень щодо самого штату присяжних. Великою мірою це політична посада, оскільки сам факт існування суду присяжних є політичним інструментом, та й справи під їхнім розглядом часто отримують політичне забарвлення і відповідний соціальний резонанс.
Саме тому я пропоную одразу визначити базову вимогу до присяжних - володіння українською (тобто простіше кажучи державною) мовою в повному обсязі. Це не обмежує права підсудного на іншу мову процесу (у вигляді право на переклад і перекладача), але більш-менш впевнено корегує умовний склад пулу присяжних у політичних тонах, які вигідні сьогодні державі.
Конкретно у кримському (а також, гадаю, донецько-луганському) випадках я б також принципово відмовився від критерію, щоб присяжні були земляками підсудного і його можливих жертв. Це найкраща перестраховка від їхньої вразливості до судового та післясудового тиску.
Оскільки ми кажемо про судову і ширше правову систему, то слід додати інші принципові питання.
Перспективу виборності суддів (населенням та-або виборними делегатами, але аж ніяк не колегами по цеху).
Перспективу введення "суду на місці" в небезпечних зонах (шеріфи, коли ласка, шеффени, суффекти).
Також потребує свого вивчення перспектива впровадження питомо української "класики і традиції" в церемоніяльні, дизайнерські та ідеологічні особливості суду. Назви, звичаї, форми перук і так далі.
Неприємно дивує, що по цім темам не тільки не ведеться дискусія в парламенті та партіях на рівні законопроектів, але й не існує навіть публічної дискусії принаймні в медіа. Схоже, що питання неактуалізовані. Ну що ж, тоді актуалізую як можу.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1415450.html.
Tags: крим, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments