Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде, роздуми на день преси про якість преси

Буває, люди дивуються, що на заході вона чудово працює а в нас казна-що. Буває навпаки, запевняють що на заході те саме або й гірше.
Почнемо з того, чому люди купують пресу, і чому не купують. Кожна людина тепер може відкрити інтернет та дізнатись новини "першою", ще й з поміткою "молнія!", "терміново", "только шо сообщілі". Навіщо ж їй тоді ранішня преса на килимку під порогом, або товста щотижнева макулатура замість клап-ляп на смартфоні?
А також, чому він має сплачувати за це гроші, коли йому у всіх переходах сують в руки безкоштовне "тожесамоє"?
Для мене відповідь лежить на поверхні. Справа у тому, що і як там написане.
Я витрачаю кошти, щоб читати наукові публікації з кількох тем. Чи я програю від того, що не шукаю по інтернету обривки ціх статей, їхні перепеви неумілою мовою дилетанта? А що заважає мені просто почекати, поки місцева "кримська правда" напише мені "як треба" на цю тему, адже вона багато пише про історію, культуру? Звичайно ж, не програю.
Люди, які читають і дивляться всіляке лайно у сподіванні, що сам-то він має критичний розум і навіть з помоїв зможе отримати корисну інформацію - ці люди, м'яко кажучи, самооманюються. По-перше, читання усілякого лайна одразу ставить під питання критицизм їхнього розуму. По-друге, їсти об'їдки і помої можна і треба, коли ти вмираєш від голоду, щоб якось протягнути добу-дві. Але точно не добровільно, та ще й із задоволенням.
На цьому прикладі видно, що люди готові платити, готові купувати інформацію. Але - 1) якісну інфомацію, 2) адресну інформацію.
Так само любителі спорту знають, навіщо їм спортивна преса, що вони там шукають, чому читають те і не люблять отето. Та будь=хто завтра, коли захоче продати чи купити нерухомість, першу чергу візьме концентрований тижневик "купи-продай", а не солянку "місцева правда", де в тому числі є і кілька оголошень. Бо в цьому випадку людина добре знає, що їй треба, і не пошкодує кілька гривень за інформацію.
Сучасна практика українських видань, між тим, йде зовсім іншим шляхом. Перефразуючи один відомий вираз, типовий новинний сайт або друк пише "все ні про що і ніщо про все", і з читанням ви дізнаєтесь "все менше про більше та все більше про менше".
Ви не готові платити за це, і готові з легкістю проміняти одну солянку на іншу. Як були б готові їсти безкоштовні сніданки, де кожного разу не вгадаєш, що на столі, але з легкістю проміняли б їх на іншу, де видають обіди з сюрпизом. Але платити за страви, про які ви не знаєте ані складу, ані назви - ви б не схотіли.
А навіщо безкоштовні сніданки їх организаторам? Очевидно, що вони мають кошти з іншого. Наприклад, з платного туалету, або з музики і телетексту які вам крутять, поки ви безкоштовно їсте, а може це взагалі спосіб відмивання коштів.
Як ви вже здогадалися, я вважаю що преса в Україні має бути чітко сортована. І за великими, і за маленькими категоріями.
Політична окремо, бульварна, жовта, аналітична, спортивна, мистецька, окремо. Хтось може поєднувати, орієнтуючись на аудіторію які треба "три в одному".
Політична не має приховувати своїх поглядів - це чесна альтернатива джинсі. Захочу дізнатись що думає така-то партія - куплю газету, яка відкрито підтримує цю партію. Тобто, яка хоче продаватись серед членів і симпатиків такої партії.
Сенсації мають повернути собі первісний смисл - це те, що змінює сенс, після прочитання чого "ваше життя ніколи не буде як раніше". Хороша сенсація має бути ще й правдивою, і вона не шльопається на швидку руку, а здобувається місяцями важких маніакальних пошуків.
Корреспондент - це дописувач. Колись так звались листи читачів до газети, кореспондеції. Читачам цікаво читати інших читачів. Одним за таке платили, іншим - просто давали площу, а хтось міг і сплатити виданню грошима за трибуну - тоді газета вказувала, що це його думка, а не власника газети.
І звичайно, треба конкуренція. Конкуренція за читача, який купує газету (в тому числі електронну, коли хочеться), а не конкуренція перед власником, хто краще виконає чи навіть вгадає його забаганки.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1416353.html.
Tags: рассея, свобода змі, україна
Subscribe

promo don_katalan דצמבר 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments