Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Про майбутній статус кримської мови

Алі Татар-заде
прочитав про опитування українців, далеких від Криму, про їхні фобії та опасіння щодо створення в Криму національної автономії. Спробую внести свою лєпту в пояснення позиції переважної частини кримських татар, а також інших кримчан які насправді їм співчувають. Я опишу мотивацію, як вона бачиться звідси.
Кримські татари русфікуються, хоча до окупації й не так інтенсивно як українці так званого югавастока. Багато родин втратило свою сімейну мову і чинить маленький подвиг, вивчаючи її заново у вкрай обмежених умовах. Ставку зробили не на себе, дорослих середнього віку, а на дітей. Класи з кримською мовою і до окупації відчинялись зі скрипом, їм протидіяли активно так звані українські чиновники (держава яку вони тоді уособлювали) в союзі з чисельними шовіністичними осередками росіян. Проте, ці можливості виборювались.
З точки зору мотивації це означає - що саме, скажу прямим текстом. Люди хотіли б в майбутньому розраховувати, що знання кримської мови ними та їхніми дітьми стало б конкурентною перевагою в кар'єрі, а не просто індивідуальним інтелектуальним досягненням. Для цього потрібен офіційний, гарантований і захищений статус кримської мови, а не так як було до та під час окупації - мовляв, всі мови у нас равни, тому давайтє гаваріть порускі. Знання мови, а не відсоток крові в жилах, є гарантією кримськотатарськості людини - це усвідомлене настільки чітко і давно, що делегатом Курултаю з 1991 року може стати саме людина, яка вільно володіє кримською мовою, і не як інакше. Відповідне правило, вірогідно, мало б поширитись і на кримськотатарську курію в майбутньому кримському парламенті.
Відтак, автономія потрібна як повітря, щоб кримські татари не перетворились на асимільовану меншість - поруч живими тінями ходять караїми і кримчаки, вже повністю русифіковані, які з кожним переписом тають наче сніг. Приклади інших народів також не надихають, в тому числі рускоговорящя в абсолютній більшості українська громада Криму.
Автономія також гарантує повернення історичних назв тисячам сіл і селищ - далеко не завжди кримтатарського і навіть тюркського походження. Проте це одразу змінить ментальну мапу, на якій зараз квитнуть блідопоетичні словарні словця з російського орфографічного словнику 1944 року.
Автономний статус необхідний також для захисту прав мусульман, підкреслю, в їхній традиційній для півострову формі. Захисту в тому числі від новітніх мереж, які не гребують прозелитизмом, "перенаверненням" та такфіром (прокляттям всіх незгідних з власним баченням ісламу).
Все це статус області виконати нездатен. Достатньо глянути на Донбас, щоб це усвідоміти у всій красі. Не здатен це забезпечити й існуючий статус АРК, яку зліпіли наспіх без участі самих кримтатар, насамперед, як запобіжник проти кримтатарського впливу.
Важливим моментом є українізація. Попри відносно слабку українізованість себе у мовному розрізі, кримські татари практично завжди в епоху Незалежності були "політичними українцями". Десь з три чвертини перерахованих вище проблем прямо стосуються й ситуації з українською мовою як на півострові так і на материку, і кримтатари це чудово знають. Тому керівництво курултаю-меджлісу з перестроєчних часів підтримувало саме нацдем табір в Україні, а дітей та юнацтво заохочували до знання української. Тому на практиці і в теорії в кримській автономії має бути затверджений статус державної української - скажу прямо - за рахунок російської мови. Але не кримської. Статус кримської має бути розширений від такої, що її можна знати по бажанню (хоча й це проблема) до такої, що її вивчатимуть в кримських школах обов'язково. Те саме стосується української. В перспективі по мірі заповнення кадрами це стосуватиметься і власне викладання предметів. Відтак, єдиним "утиском" який зазнаватиме некримськомовний півостровітянин - це обов'язковість володіння кримською та українською задля мінімальних кар'єрних просувань.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1505041.html.
Tags: крим, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment