Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Початок революції, який усі прогавили

Алі Татар-заде
#сто_років_тому 8 березня 1917
Ніхто не помітив, як напередодні, спокійно, діловито і не поспішаючи, столицю імперії покинув імператор. Він відправився в Ставку у Могильові, в дорозі читав «Гальську війну» Юлія Цезаря та багато думав. Потім, в розпал заворухи, його відсутність в столиці буде «синхронизована» в народній уяві з протестами та сприйматиметься, як втеча і вірна ознака паніки.
Натовпи жінок, організовані соціал-демократами, отримали інструкції від більшовиків на гасла «Хліба!», «Мира!» та «Геть Війну!». Ці гасла були давно вже популярні, але мало хто з політиків вирішувався на них робити кар’єру. Щодо більшовиків та анархістів, яким це личить, то їх не сприймали всерйоз. Більшовицька ячейка в Петербурзі була давно розгромлена провокаторами і охранкою, її ніхто не підтримував організаційно – лідери більшовиків були в еміграції та не розраховували на щось маштабне тут і зараз, прямо в столиці.
Газети вийшли з новинами, присвяченими жіночому дню. Одні видання писали про складнощі, які відчуває на собі жінка, бо вимушена годувати родину, а з продуктами дуже кепсько. Інші, більш вільні видання, розміщували усілякі маніфести, наприклад, про Жінку Майбутнього, вільний шлюб, порнографію. Шаляпина запитали, які жінки йому подобаються, і той відповів: «Щоб була ніжна душа та красиве тіло жінки, але з розумом і серцем чоловіка». Жовта преса повідомляла про затримання дружини, яка підсипала своєму чоловікові приворотне зілля, що виявилось хлоргидратом.
Ось композитор Сергій Прокоф’єв побачив жіночу демонстрацію:
- Враження було, що це величезна, але дуже мирна демонстрація.
Баба з тупим обличчям, абсолютно не розуміючи ідеї моменту, радила «бити жидів». Якийсь робочий дуже інтелігентно пояснював їй про інші завдання руху, даром витрачаючи перед дурепою своє красномовство. У цей час частина козаків повернула коней до неї, і вона з надзвичайною швидкістю прошмигнула в натовп, втікши на протилежний бік мосту.
Першою відчула щось не те Матильда Кшесинська.
- Коли моя економка перевіряла срібло, кришталь і білизну, що робилося завжди після великих прийомів, хтось із моїх службовців прибіг схвильований і повідомив, що по Великій Дворянській вулиці рухається незліченна юрба. Почалося те, чого всі боялися і чекали.
Градоначальник Балк зберігав спокій.
- Почався день нормально. Погода чудова - сонячна. Серед публіки багато дам, ще більше баб, учнівської молоді та порівняно з колишніми виступами мало робочих. Густий натовп повільно і спокійно рухалася по тротуарах, жваво розмовляв, сміявся і години за дві стали чутні тужливі пригнічені голоси: «хліба, хліба ...» Причому особи жваві, веселі і, мабуть, задоволені дотепною, як їм здавалося, вигадкою протесту.
Дістати можна все. До хвостів звикли. Хліб, смачний і поживний, видавався по 11/2 ф. на людину, а робітникам і військам по два. У багатьох в запасі є борошно, сухарі. Питання про прийдешній голод роздуте самою ж публікою, на жаль, не без участі інтелігенції, і вийшла загальна паніка, винесена кимось на вулицю, а потім ходіння і крики «хліба, хліба». Генерал Хабалов наказав із сум, що знаходяться в його розпорядженні, відпустити негайно по 50 к. на козака на обзаведення нагайок. Вирішено на завтра військам бути готовими на першу вимогу.
А от ще зі спогадів:
- Але швидше страйків в цей день поширився по столиці новий жарт: віднімати трамвайні ручки. Усім сподобалося, вогненно-весело поширилося по місту, півтора десятками вагонів забили всі лінії, а сотня трамваїв сама поїхала в парки. Увечері в Лісовому робочі перекинули один причіпний вагон, але як пустощі, - і стояли поруч, не заважаючи поліції піднімати його.
Інша мода пішла - бити шибки у крамницях і розоряти, а то і грабувати. Почали з булочних і з лавок дріб'язку, але коли підлітки попереду натовпу били вже поспіль всі скла магазинів – як було юрбі утриматися? - Стали грабувати і овочеві, і зеленщиків, згрібали і виручку з касових скринь. Увечері на Смольному проспекті пограбували вже і ювелірний.
І всюди до прибуття поліції юрба розбігалася. Натовп ніде не хотів битися, без праці розганявсь поліцією всюди, але, розсіяний в одних місцях, наполегливо і негайно збирався в інших.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1553560.html.
Tags: история, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments