Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

11.03.1917. Останній день формального існування старої влади Росії

Алі Татар-заде
#сто_років_тому рівно була неділя. Останній день формального існування старої влади Росії.
11 березня 1917 в Петербурзі пройшов Вечір пам’яті Тараса Шевченка. Це перша згадка про українську активність в революційній столиці, яку мені вдалося відшукати. За участю артистів Імператорського театру Григоровича, Большакова, Владимирова, Тартакова, Піотровської, Залеської, хору Супруненка. Днем-двома раніше подібні Дні Пам’яті пройшли провінцією – майбутніми теренами України.
Газети три дні мовчали про події в столиці, хоча їх всі бачили. А сьогодні вони не вийшли.
Ніч пройшла в сутичках поліції з невідомими. На ранок кілька приставів прийшли доповісти, що їхньої ділянки більше нема, всі поліцейські або вбиті або зникли. Невеличкі групи, натхнені більшовиком Шляпниковим, нападали на городових, роззброювали та вбивали. Всю ніч.
В столицю нарешті підтягнулися всі війська з околиць. Вони відкрили вогонь по маніфестантах. Особливо «звірстував» Павловський полк.
Раптово з його ж казарм виринула ціла рота, вся озброєна, без офіцерів, палила вгору і бігла на юрбу. Народ почав в паніці розбігатись, аж тут побачив що самі солдати біжать в натовп, щоб там сховатись. У кожного в руках і на спині – запас зброї. Приєднались до демонстрантів, загубились і розчинились в натовпі, роздавали зброю, хто стояв близько. Потім стало відомо, що сталось. Рота бастовала зранку, вимагала відвести весь полк з вуличних боїв. Прибув полковник, став їх стидити. Раптом нізвідки взявся студент і застрелив полковника. Солдати перелякалися і втекли.
Хабалов наказав зачинити казарми. Виходить, вже військо треба саме стерегти, а як тепер його кидати на повстанців? Вирішили переодягати жандармів в солдатські мундири, поліцейські свою справу знають, але їхній одяг викликає ярість.
Інший полк, Волинський – сьогодні відмітився. Командир батальйону доповідає Хабалову, що «волинці» віддувались за всіх. Натовп розганяли легкими пострілами поверх голів, нікого не вбили, всіх залякали. Але солдати втомлені, їх нема ким замінити, несуть тривожну вахту скоро добу без зміни караулу.
Монархісти почали приєднуватись до демонстрацій. Носили портрети Ніколая ІІ верх ногами, а портрети великого князя Михаїла та його дяді Ніколая Ніколаєвича – «правильно».
Генерал Хабалов випустив листівки, в яких відкидає голод в столиці, а в приватних бесідах звинуватив у голоді … народ. Народ піддавсь паніці, накупляв забагато хліба на сухарі. А ще народ у відповідь на дике подорожчання фуражу став таємно годувати скотину і коней хлібом.
Вдень від імператора в столицю приїхав Родичев з усним наказом розібратись в ситуації. Він застав військового міністра Бєляєва за тим, що той топив камін військовими паперами. «Я палю секретні плани, щоб вони не дістались німцям», пояснив міністр.
Вернадський вийшов на вулицю і почув постріли. Повернувся, сів і задумався. «Чи встигну я ознайомити світ з моєю моделлю закономірностей і нерозривностей геохимичних процесів, коли на дворі такий смутний час, того й дивись пристрілять».
Гумильов на півдоби зазирнув до Петрограду. Подзвонив Ахматовій і каже: тут все очеплено, пройти не можна, поїду назад в Окуловку. Байдужим голосом, наче нічого не відбувається.
Байдуже, чи радше холоднокровно, сприйняв ситуацію Манергейм. Він прогулявся Петроградом, окинув оком кулемети, рясно розставлені на майданах, і пішов до свого друга Нобеля. Разом вони завітали в клуб, де кожного дня збирались депутати Думи, і там заспаний швейцар розказав їм, що за весь день не було жодного відвідувача, і вони – перші. Манергейм підозріло зазирнув до гардеробу – і дійсно, не побачив там жодного пальто.
Думців не було в клубі, тому що вони були запрошені до прем’єра Голіцина і міністра Покровського. На нараді більшість висловилась за те, щоб призначити новим прем’єром генерала Алєксєєва, який добре показав себе на фронті. Було домовлено, що треба одночасно скласти портфелі міністрам та розпустити Думу. Протопопов був єдиний, хто заперечував, дивився на них, як на з глузду з’їхавших: як можна паралізувати владу в розпал заворушень у столиці?
Родзянко вже бачить себе на чолі нового уряду. Ось він пише Государеві, ледве стримуючи радість під маскою тривоги:
– Урядова влада знаходиться в повному паралічі і абсолютно безсила відновити порушений порядок. Государ, врятуйте Росію, їй загрожує приниження і ганьба. Війна за таких умов не може бути переможно закінчена, так як бродіння поширилося вже на армію і загрожує розвинутись, якщо безвладдю і безладній владі не буде покладено рішучий кінець. Государ, невідкладно покличте особу, якій може вірити вся країна, і доручіть йому скласти уряд, якому буде довіряти все населення. За таким урядом піде вся Росія, одушевити знову вірою в себе і в своїх керівників.
Государ вислухав доповідь, яку йому зачитали в Ставці, потім пішов гуляти до каплиці, там у нього стався серцевий напад, але він вистояв всю службу не кликавши лікаря. Після пив чаю, прийняв одного сенатора і грав в домино.
Еволюцію поглядів міщан та інтелігенції можна бачити на Зінаїді Гіпіус. В перші дні, побачивши восьмомартовські маніфестації, вона казала друзям, що треба просто випороть етіх пьяних баб. Вчора вона з тривогою та острахом помітила, що уряд наче вмер, ніхто нічого не робить. А вже сьогодні, 11 березня, вона каже:
– І що б не було далі – радісне. Ані пів краплини цієї дивної, нерозумної, живої радості не давала ні секунди війна.
До Отокара Чернина, австрійського канцлера, прибув громадянин «нейтральної держави» з пропозицією сепаратного миру з Росією.
Депутат Бубліков, якого вже чекає невдовзі своя «хвилина слави», розказує плітки, що Протопопов сам же й організував виступи, щоб відволікти увагу від своїх таємних переговорів з германською стороною.
До остаточного перевороту, коли владу скинуть вже офіційно, залишалося менше добиПост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1556681.html.
Tags: история, рассея
Subscribe

 • Borys Babin · Рекурсія «апокаліпсису»

  Друга половина листопада стала насиченою різноманітними апокаліптичними прогнозами у вимірі ескалації російської агресії. Вони насамперед…

 • В общем, время давит, и заставляет имперцев нервничать

  Vladimir Dubrovskiy 11 год · Кажется, настало время напомнить то, о чем мне уже приходилось неоднократно писать: Ответ на самый главный на сегодня…

 • "позднее зажигание"

  Andrii Klymenko Для мене головна невирішена проблема в питаннях достовірності інформації про перекидання російських військ до кордонів України та до…

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments