Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 27 (14) березня 1917

Алі Татар-заде
#сто_років_тому, 27 (14) березня 1917
Перший виступ Михайла Грушевського в Центральній Раді.
У промові перед з'їздом кооператорів новий голова УЦР закликав українців не чекати, поки Росія дасть автономію, а здобувати її самим.
З'їзд прийняв резолюцію з вимогами
- надання Україні автономії у складі демократично-федеративної Росії,
- постанови про публічне вживання української,
- повернення в Україну полонених галичан, що воювали у складі австрійської армії та були вивезені до Росії.
Було проголошено курс на автономію України та організацію у селах сільських комітетів для забезпечення реалізації політики Української Центральної Ради на місцях.
Тези резолюції доручено довезти до Петрограда. Їх повіз в Тимчасовий уряд Олександр Лотоцький, поступовець, член ЦР, секретар благодійного товариства видання загальнокорисних і дешевих книг.
Не забуваймо, що влада в Києві та губерніях все ще знаходилась в руках Виконавчого Комітету, який представляв центральний Тимчасовий Уряд.
Ось як ці події бачили звідти.
Мемуари Л.С. Карума, члена Виконкому. У словах читається погано прихована ненависть і зовсім неприхована впевненість у природженій перевазі росіян над українцями. З одного боку, останніх автор спогадів не визнає за націю, бере в "лапки", з іншого - чітко відрізняє від росіянців.
– «У Києві з'явилася українська маніфестація. Йшов натовп солдат, а з ними якісь хлопці й дівчата в круглих смушевих шапках, співали - «Як умру, то поховайте», «Ще не вмерла Укра-ина» та інші пісні. Ця значна юрба, чоловік п'ятсот, йшла по Володимирській вулиці до музею імені цесаревича Олексія. І там відбувся мітинг на українську національну тему.
А в музеї влаштувалися українські організації, що розрослися, як гриби після дощу: соціалісти-федералісти, українські есери та есдеки. Вони взялися за справу негайно. Відразу стали видавати три українські газети.
Опиралися на солдатську масу з українських сіл і на напів-інтеллігентське середовище, позбавлене справжньої освіти, яка дозволяла б їм конкурувати з росіянами.
Музей був переповнений статистиків, конторників, рахівників і сільських вчителів - «Хай живе Вiльна Украïна! Геть москалів!», тобто контингентом, рівень освіченості якого не дозволяв йому конкурувати з росіянами. З'явилася маса українців з Галичини, які потрапили в полон з Австрії. З ними прийшли і політичні зісланці. І почалася боротьба за створення незалежної України».
«Національне питання стало відразу популярним серед напів-інтелігенції (міщанства), тому що як такої української інтелігенції не існувало, хоча окремі інтелігенти серед «українців», звичайно, були. В українців не було своїх «панів», і тому їм легко було знайти єдність у національному питанні».


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1568907.html.
Tags: история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments