Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде
1 год ·
#сто_років_тому, 30 (17) березня 1917
– Кримські татари провели першу масову маніфестацію. – Французи та росіянці занепокоєні розпадом по «національних квартирах». – Україна вимагає більше повноважень. – Боротьба за владу в Києві.
__________________________
17 (30) березня в Сімферополі відбулася багатотисячна маніфестація кримських татар під гаслом «Свобода, рівність, братерство і справедливість!».
Після урочистих богослужінь у всіх мечетях, та промов імама Ібраїма Тарпі і Бекира Маметова маніфестанти – тисячі кримських татар Сімферополя – зібралися на новому цвінтарі, де склали присягу Тимчасовому уряду.
Того ж дня мітинги і маніфестації кримських татар зі схваленням Революції пройшли і в інших містах Криму. Урочисті богослужіння в мечетях міст і віддалених сіл показали, що ріка всенародного тріумфування розливалася широко, захоплюючи самі низи степового і гірського Криму.
Точку зору і позиції кримськотатарської інтелігенції з питання міжнаціонального устрою в Росії, чий уряд проголосив своє прагнення до миру «без анексій і контрибуцій», висловив один з яскравих її представників Амет Озенбашли, який закінчив один зі своїх виступів словами:
«Кримськотатарська інтелігенція ніколи не забувала слів великого Жореса – вільна громадськість визначається лише тільки самостійністю націй!».
_____________________
Французький посол Палеолог б’є тривогу, що Росія розвалюється на окремі шматки:
– «Найнебезпечніший зародок, що полягає в Революції, розвивається ось уже кілька днів з жахливою швидкістю. Фінляндія, Ліфляндія, Естляндія, Польща, Литва, Україна, Грузія, Сибір вимагають для себе незалежності або, принаймні, повної автономії.
Що Росія приречена на федералізм, це ймовірно. Вона призначена до цього безмежністю своєї території, різноманітністю населених нею рас, зростаючою складністю її інтересів.
Але нинішній рух набагато більш сепаратистський, ніж обласний, швидше сецесіоністський, ніж федералістський; він прагне, ні більше ні менше, як до національного розпаду.
Та й Совєт усіма силами сприяє цьому. Як не спокуситися шаленим і дурням з Таврійського палацу зруйнувати в кілька тижнів те, що історично створено протягом десяти століть.
Французька Революція почала з оголошення Республіки єдиної неподільної. Цьому принципу принесені були в жертву тисячі голів, і французьку єдність було врятовано. Російська Революція бере гаслом: Росія роз'єднана і роздроблена».
______________________
Якщо француза так непокоїть розпад Росії, то що казати про самих росіянців.
Георгій Князєв, в майбутньому – крупний радянський історик, а на сьогодні – архівіст Морського архіву Петрограда, без визначених політичних поглядів, записує:
– «Польща – самостійна держава. Литва – теж. Фінляндія – майже самостійна; Грузія вимагає самостійності, Малоросія теж ... Що ж залишається: Московське г-во. І защеміло серце».
Щемить серце і в великого князя Алєксандра Міхайловича, який досі в Києві:
– «Всі ці свободи дуже милі, але в той же час ми невідомо чому повинні страждати більше, ніж всі громадяни. Мабуть, остаточно і швидко йдуть до республіканського ладу, боюся, ми до цього не доросли, і Росія розвалиться, вже Україна бажає бути самостійною республікою, а головне, жиди, вони тепер заберуть таку владу, це вже видно по Києву, але якщо вони так будуть продовжувати, то їм не минути погрому, і вони цього страшенно бояться».
______________________
В цей день у Петрограді делегація українських громадських діячів зустрілася з головою Тимчасового уряду князем Львовим.
На вимоги автономії, які лунали з Києва, Петроград поки не давав чіткої відповіді. Лише стандартна відповідь, що ці питання мають вирішити Установчі Збори – представницький орган, який мали обрати голосуванням. При цьому проведення виборів до нього затягувалося.
Але активісти, що зустрілися з Львовим, передали меморандум з вимогами, для розгляду яких не треба було чекати на Установчі збори. Це призначення на посади губернських та повітових комісарів людей, що знали українську мову, а також впровадження української в держапараті, судах, освіті та церкві.
Реакція на ці вимоги з боку київських росіянців не забарилась. Надамо слово Олександру Гольенвейзеру – члену Виконавчого Комітету Києва – органу Тимчасового Уряду, якому все ще належала влада в регіоні.
– «Українські діячі проявили в цю епоху велику енергію і зуміли за короткий час створити широко розгалужену, міцну організацію. До пори до часу, проте, все залишалося в рамках чисто національного руху, що аж ніяк не претендує на захоплення влади. Тимчасовий уряд визнавався, і проти нього йти ще не наважувалися.
Але вже дуже скоро рада перестала зважати на владу нашого Виконавчого комітету або, у всякому разі, стала дивитися на себе як на орган автономний і незалежний від місцевих (російських) установ.
Ця тенденція вперше проявилася в зверненні Центральної ради до Тимчасового уряду з особливою декларацією, що містила в собі цілий ряд національних вимог. Декларацію цю повезли в Петроград особливі посланці раді.
Ця-то депутація до Тимчасового уряду, послана за спиною його місцевого органу – Виконавчого Комітету, і послужила сигналом до початку внутрішньої боротьби між Комітетом і Радою.
На найближчому засіданні Комітету Страдомського запитали, чи відомий йому цей факт і чи вважає він нормальним, щоб такого роду зносини велися з Тимчасовим урядом мимо нас і без нашого відома. Пам'ятаю, як наш миролюбний Голова зараз же сказав, що краще не торкатися цього хворого місця.
Але було вже пізно. Питання викликало дебати, в яких було зазначено, що представник українських організацій перестав відвідувати засідання Комітету і що Центральна Рада взагалі починає тримати себе, як держава в державі.
Як водиться, наші розмови закінчилися тим, що було вирішено скликати поєднане засідання з робітниками, військовими і студентськими депутатами.
На наступний день все це було відтворено в газетах під багатозначним заголовком <Українське Питання в Виконавчому Комітеті>».
Інший член Виконавчого Комітету – Леонід Карум – затятий українофоб:
– «Стало ясно, що справа серйозна, і стосується не тільки культурних прав народу України на школи і бібліотеки, мова йде про докорінну перебудову російської держави. Годі було й думати, що Київський Виконком зможе це питання відрегулювати своїми засобами. І Виконком вирішив звернутися до Уряду. Було доручено Григоровичу-Барському скласти доповідь з українського питання з викладенням позиції Центральної Ради і точки зору Київського Виконкому.
Наша ж (Виконкому) точка зору полягала в тому, що, не заперечуючи проти використання Центральною Радою культурних можливостей, організації українських шкіл, клубів, бібліотек, газет, ми вважаємо, що питання державного устрою, в тому числі і військові, повинні бути відкладені до проведення Установчих Зборів, які повинно бути скликано ще в 1917 році. Всякі ж самовільні дії Центральної Ради, у вигляді створення в Росії власних військ – неприпустимі й злочинні».
Члени Виконавчого Комітету направили свою «контр-делегацію» до прем’єра, князя Львова. Але той їх не прийняв ані на перший, ані на третій день візиту, передавши на словах, що є дуже зайнятим, а також, що про все ключове домовився з представниками Центральної Ради і що повністю підтримує дії київського Виконкому.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1570855.html.
Tags: история, крим, піар, рассея, україна
Subscribe

 • Різне з фб 2021.11.29

  Sergii Ivanov І ще трохи пекельного контенту. У фейсбуці є закрита група «Прокурори України», яка налічує більше 10 тисяч учасників. У переважній…

 • #ХроникиДурдома

  Volodymyr Zolotorov · О приоритетах власти Чтобы понять, что для государства важно, а что нет, нужно (как и во всех других случаях) смотреть на то,…

 • Станислав Кукарека · Про "Диевую" архитектуру

  Отцы-основатели теории систем давно вам написали все, в любой бюрократической системе количество дурной работы будет увеличиваться ровно до тех пор…

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments