Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому 7 квітня (25 березня) 1917

Алі Татар-заде
– Утворення партії автономістів-федералістів. – «Велика Хвиля» Грушевського. – З’їзд кадетів в Петрограді. – Кримський мусульманський з’їзд в Сімферополі.
(На світлині: кримськотатарські делегатки 1917 року)
_______________
Сьогодні почала виходити «Нова Рада» – газета на чотирьох сторінках, один з головних рупорів Центральної Ради.
І одразу ж у першому числі – програмна стаття Грушевського, «Велика Хвиля».
«Нічого більш помилкового не може бути тепер, як витягнути старі українські петиції й подавати їх наново правительству, як наші домагання в данім моменті.
Не може бути більшого нерозуміння хвилі, як наші старі домагання вважати мірою українських потреб в теперішності і сповненням їх думати задоволити потреби нинішнього українського життя.
Те, чого ми добивалися п’ять, чотири, три, навіть рік тому, коли б дане було тоді, було б прийняте українським громадянством з щирою подякою, і дійсно могло б мати своє значіння, було б добром для нашого народу, охоронило б його від переживання тяжких хвиль останніх літ, улегшило б йому дальший культурний похід.
Воно, розуміється, потрібне й тепер, мусить бути уділення негайно, щедрою рукою, в розмірах найбільш широких, свобідних від усяких обмежень і застережень.
Але воно ніяк не може вважатися задоволенням українських потреб, “розв’язанням українського питання” для даного моменту.
Се треба з усею рішучістю сказати про останню заяву Тимчасового правительства про його спочуття до “культурно-національного самоозначення народностей Росії”.
Не про нього тепер річ, і нікого воно тепер не інтересує на Україні. Українського питання вже нема.
Є вільний, великий український нарід, який будує свою долю в нових умовах свободи»
__________________
Цього ж дня в Києві відкривається з’їзд Товариства Українських Поступовців, на який прибули делегати від громад Київа, Полтави, Чернігова, Харкова, Одеси, Житомира, Кам’янця-Подільського, Переяслава, Сосниці, Умані, Золотоноші, Винниці, Лубень, Гадяча, Катеринодару, Петербурга і Москви. Головою з’їзду вибрано М.Грушевського, товаришами голови — Ол.Лотоцького й Іл.Шрага.
Статтю Грушевського можна вважати повісткою з’їзду, також обговорюється перетворення ТУПу на політичну партію, можливий перехід на нову назву – одні пропонують «автономистів», щоби не дратувати Центр, інші – «федералістів», як було у перші роки Американської Революції.
З’їзд прийняв резолюції:
1) з’їзд українських поступовців признає і буде підтримувати Тимчасовий Уряд;
2) замість старої назви “Товариство українських поступовців” приймає нову, більш відповідну головним основам організації: “Союз українських автономістів-федералістів”;
3) в справі автономії, негайно, всіми силами і засобами утворювати автономію України; вжити всіх заходів, щоб надати їй якнайбільшого авторитету, а остаточну санкцію перенести на Установчі збори всієї Росії;
4) в загальний організаційний статут автономії України внести принцип забезпечення прав національних меншостей.
Була також постанова про використання досвіду галичан, які тепер перебувають в Росії.
Закінчив свою працю з’їзд закликом до українського організованого громадянства взяти активну участь в майбутньому Українському Національному конгресі і висилкою телеграми Тимчасовому Уряду про те, що Союз укр. автономістів-федералістів буде його підтримувати і доручає в справах Союзу заступство Українському Національному Комітету з Ол. Лотоцьким на чолі.
До Тимчасового Центрального Комітету Союзу було вибрано В.Бідкова, ДДорошенка, С.Єфремова, Ф.Матушевського, А.Ніковського, В.Прокоповича, Ол.Шульгина і С.Ерастова. Органом Союзу стала “Нова Рада”. Пізніше Ц. Комітет (“Рада Союза”) трохи переформувалася і вибрала на початку червня таку президію: С.Єфремов — голова, В. Леонтович і А.Ніковський — заступники, Ф.Матушевський — скарбник і Ольга Андрієвська — секретар.
_________________
А в Петрограді цього ж дня відкривається з’їзд партії «Народної Свободи», так тепер звуть кадетів, ще вчора прихильників «Конституційної Демократії», тобто монархії англійського типу.
До революції партія була ідеологічно близька ТУПівцям, та й тепер не пасе задніх, вже обговорює перехід до республіки.
На відміну від колег по Тимчасовому урядові, кадети хочуть Президентську республіку. Ні в якому разі не сприймають «всю власть совітам», а всіх лівих разом з більшовиками звуть словом «максималісти».
Скільки засудження «максималістам» та породженому ними Двовладдю, стільки ж лунає гнівних філіппік на адресу Многовладдя, тобто національних центрів на місцях – таких, як в Україні, де поруч діють виконкоми Тимчасового уряду, совіти різних депутатів та Центральна Рада.
Від Києва на з’їзд поїхав Григорович-Барський, член Виконкому і опонент Центральної Ради. Також на з’їзді Туган-Барановський, на той час професор Петербурзького політеху.
__________________
Сьогодні ж у Сімферополі губернська нарада представників соціал-демократів і есерів визнала за необхідне захищати справу революції від завойовницьких планів Австрії і Німеччини і вирішило підтримувати Тимчасовий уряд, оскільки він діє за погодженням з Совітами.
_____________________
А тим часом в Духовному суді Сімферополя скликали Къырым Мусюльманлары Съезди – З’їзд кримських мусульман. Кримські татари за інерцією все ще звуться «кримськими мусульманами», щоб залишатись в правовому полі та бути визнаними Тимчасовим Урядом.
На з’їзді 1500 (інші кажуть 2000) делегатів зо всіх кутків Криму та від 12 організацій і партій. Головує на з’їзді вчитель з партії «младотатар» Сеїт-Джеліл Хаттатов.
Мусревком на чолі з Алі Боданинським фактично передає повноваження новому органу, обраному З’їздом – Кримському Мусульманському Виконавчому Комітету.
На його чолі стає Номан Челебіджихан, якого також нарешті незаочно обирають і Муфтієм. На чолі Вакуфної комісії стає його друг Джафер Сейдамет, обидва – молодші «вихованці» Боданинського. Сам Алі Боданинський стає статс-секретарем нової структури.
До Центрального комітету Мусвиконкома також обрані М. Д. Енілеєв, Б. А. Мємєтов, М. Сидки-ефенді, А. Зекьяї, Амет Озенбашли, А. Лятіф-ефенді. Усього до Мусвиконкому увійшло 48 чоловік, в тому числі Хаттатов, Х. Чапчакчи, Ібраїм Тарпі, Куршут-бей Кримтаєв, С. Мємєтов, Ідрисов та ін.
(На світлині: так виглядали кримськотатарські делегатки 1917 року)


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1576682.html.
Tags: история, крим, піар, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments