– Утворення партії автономістів-федералістів. – «Велика Хвиля» Грушевського. – З’їзд кадетів в Петрограді. – Кримський мусульманський з’їзд в Сімферополі.
(На світлині: кримськотатарські делегатки 1917 року)
_______________
Сьогодні почала виходити «Нова Рада» – газета на чотирьох сторінках, один з головних рупорів Центральної Ради.
І одразу ж у першому числі – програмна стаття Грушевського, «Велика Хвиля».
«Нічого більш помилкового не може бути тепер, як витягнути старі українські петиції й подавати їх наново правительству, як наші домагання в данім моменті.
Не може бути більшого нерозуміння хвилі, як наші старі домагання вважати мірою українських потреб в теперішності і сповненням їх думати задоволити потреби нинішнього українського життя.
Те, чого ми добивалися п’ять, чотири, три, навіть рік тому, коли б дане було тоді, було б прийняте українським громадянством з щирою подякою, і дійсно могло б мати своє значіння, було б добром для нашого народу, охоронило б його від переживання тяжких хвиль останніх літ, улегшило б йому дальший культурний похід.
Воно, розуміється, потрібне й тепер, мусить бути уділення негайно, щедрою рукою, в розмірах найбільш широких, свобідних від усяких обмежень і застережень.
Але воно ніяк не може вважатися задоволенням українських потреб, “розв’язанням українського питання” для даного моменту.
Се треба з усею рішучістю сказати про останню заяву Тимчасового правительства про його спочуття до “культурно-національного самоозначення народностей Росії”.
Не про нього тепер річ, і нікого воно тепер не інтересує на Україні. Українського питання вже нема.
Є вільний, великий український нарід, який будує свою долю в нових умовах свободи»
__________________
Цього ж дня в Києві відкривається з’їзд Товариства Українських Поступовців, на який прибули делегати від громад Київа, Полтави, Чернігова, Харкова, Одеси, Житомира, Кам’янця-Подільського, Переяслава, Сосниці, Умані, Золотоноші, Винниці, Лубень, Гадяча, Катеринодару, Петербурга і Москви. Головою з’їзду вибрано М.Грушевського, товаришами голови — Ол.Лотоцького й Іл.Шрага.
Статтю Грушевського можна вважати повісткою з’їзду, також обговорюється перетворення ТУПу на політичну партію, можливий перехід на нову назву – одні пропонують «автономистів», щоби не дратувати Центр, інші – «федералістів», як було у перші роки Американської Революції.
З’їзд прийняв резолюції:
1) з’їзд українських поступовців признає і буде підтримувати Тимчасовий Уряд;
2) замість старої назви “Товариство українських поступовців” приймає нову, більш відповідну головним основам організації: “Союз українських автономістів-федералістів”;
3) в справі автономії, негайно, всіми силами і засобами утворювати автономію України; вжити всіх заходів, щоб надати їй якнайбільшого авторитету, а остаточну санкцію перенести на Установчі збори всієї Росії;
4) в загальний організаційний статут автономії України внести принцип забезпечення прав національних меншостей.
Була також постанова про використання досвіду галичан, які тепер перебувають в Росії.
Закінчив свою працю з’їзд закликом до українського організованого громадянства взяти активну участь в майбутньому Українському Національному конгресі і висилкою телеграми Тимчасовому Уряду про те, що Союз укр. автономістів-федералістів буде його підтримувати і доручає в справах Союзу заступство Українському Національному Комітету з Ол. Лотоцьким на чолі.
До Тимчасового Центрального Комітету Союзу було вибрано В.Бідкова, ДДорошенка, С.Єфремова, Ф.Матушевського, А.Ніковського, В.Прокоповича, Ол.Шульгина і С.Ерастова. Органом Союзу стала “Нова Рада”. Пізніше Ц. Комітет (“Рада Союза”) трохи переформувалася і вибрала на початку червня таку президію: С.Єфремов — голова, В. Леонтович і А.Ніковський — заступники, Ф.Матушевський — скарбник і Ольга Андрієвська — секретар.
_________________
А в Петрограді цього ж дня відкривається з’їзд партії «Народної Свободи», так тепер звуть кадетів, ще вчора прихильників «Конституційної Демократії», тобто монархії англійського типу.
До революції партія була ідеологічно близька ТУПівцям, та й тепер не пасе задніх, вже обговорює перехід до республіки.
На відміну від колег по Тимчасовому урядові, кадети хочуть Президентську республіку. Ні в якому разі не сприймають «всю власть совітам», а всіх лівих разом з більшовиками звуть словом «максималісти».
Скільки засудження «максималістам» та породженому ними Двовладдю, стільки ж лунає гнівних філіппік на адресу Многовладдя, тобто національних центрів на місцях – таких, як в Україні, де поруч діють виконкоми Тимчасового уряду, совіти різних депутатів та Центральна Рада.
Від Києва на з’їзд поїхав Григорович-Барський, член Виконкому і опонент Центральної Ради. Також на з’їзді Туган-Барановський, на той час професор Петербурзького політеху.
__________________
Сьогодні ж у Сімферополі губернська нарада представників соціал-демократів і есерів визнала за необхідне захищати справу революції від завойовницьких планів Австрії і Німеччини і вирішило підтримувати Тимчасовий уряд, оскільки він діє за погодженням з Совітами.
_____________________
А тим часом в Духовному суді Сімферополя скликали Къырым Мусюльманлары Съезди – З’їзд кримських мусульман. Кримські татари за інерцією все ще звуться «кримськими мусульманами», щоб залишатись в правовому полі та бути визнаними Тимчасовим Урядом.
На з’їзді 1500 (інші кажуть 2000) делегатів зо всіх кутків Криму та від 12 організацій і партій. Головує на з’їзді вчитель з партії «младотатар» Сеїт-Джеліл Хаттатов.
Мусревком на чолі з Алі Боданинським фактично передає повноваження новому органу, обраному З’їздом – Кримському Мусульманському Виконавчому Комітету.
На його чолі стає Номан Челебіджихан, якого також нарешті незаочно обирають і Муфтієм. На чолі Вакуфної комісії стає його друг Джафер Сейдамет, обидва – молодші «вихованці» Боданинського. Сам Алі Боданинський стає статс-секретарем нової структури.
До Центрального комітету Мусвиконкома також обрані М. Д. Енілеєв, Б. А. Мємєтов, М. Сидки-ефенді, А. Зекьяї, Амет Озенбашли, А. Лятіф-ефенді. Усього до Мусвиконкому увійшло 48 чоловік, в тому числі Хаттатов, Х. Чапчакчи, Ібраїм Тарпі, Куршут-бей Кримтаєв, С. Мємєтов, Ідрисов та ін.
(На світлині: так виглядали кримськотатарські делегатки 1917 року)

Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1576682.html.
Journal information