Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 10 квітня (28 березня) 1917

Алі Татар-заде
- Центральна Рада скликає національний конгрес. - Чим відрізняється федералізм від автономізму? - Яйця України як політичний чинник в Росії.
___________________
Щоб збільшити авторитет Центральної Ради як керуючої установи, щоб надати їй більше правомочности, вже в половині березня було вирішено скликати “Український Національний Конгрес”, який би мав виробити і затвердити основні лінії української політики й надати Центральній Раді від себе права керуючого органу.
У розісланій 28 березня (ст.ст.) відозві говорилося, що на конгрес можуть присилати своїх представників усі українські політичні, культурні, професійні, територіяльні та інші організації, які стоять на платформі широкої національно-територіяльної автономії України.
___________________
Цього ж дня виходе стаття Грушевського «З старого і нового» Вперше опублікована в газеті "Нова рада. — 1917. — 28 березня. — № 2. — С. 1." Невдовзі передрукована у часописі "Вістник Союза визволення України" (Відень), при чому у редакційній замітці зазначено:
«За київською “Новою радою” з дня 28. III. ст. ст. подаємо цікаву статтю яко документ пануючих тепер у Києві політичних настроїв». Майже одночасно передрукована в газеті "Українське слово" (Львів)
У статті Грушевський намагався з’ясувати, чому український національний рух, за роки світової війни зведений майже нанівець, після падіння в Росії самодержавства за короткий час відновився і демонстрував дедалі більші державницькі прагнення.
На його думку, це сталося завдяки потенціалу, закладеному 70 років тому на самому початку українського національного відродження.
Він бачив ідейну спорідненість політичної програми Української Центральної Ради з ідеологією діячів Кирило-Мефодіївського товариства. Аналізуючи головний програмний документ товариства —“Книга буття українського народу”, — Грушевський проводив прямі паралелі його головних постулатів (безкласовість української нації, всеслов’янська єдність, федералізм) з політичними завданнями українського руху 1917 року.
___________________
Цього ж дня сер Артур Конан Дойл мав сніданок в британського прем'єра Ллойда Джорджа. Останній був під враженням революційних подій в Росії, говорив про схожість сюжету з французькою революцією.
«Це протриває кілька років і скінчиться Наполеоном», - припустив Конан Дойл.
___________________
Сьогодні ж Сталін пише статтю із промовистою назвою «Проти федералізму».
В його часи слова "федералізм" та "автономизм" протиставлялися як різні течії. Чому - цитуємо автономіста Сталіна в газеті "Правда"
«Федералізм в Росії не вирішує і не може вирішити національного питання, він тільки заплутує і ускладнює його донкіхотськими потугами повернути назад колесо історії.
Рішення національного питання повинно бути настільки ж життєвим, наскільки радикальним і остаточним, а саме:
1) право на відділення для тих націй, що населяють відомі області Росії, які не можуть, не хочуть залишитися в рамках цілого;
2) політична автономія в рамках єдиної (злитої) держави з єдиними нормами конституції для областей, що відрізняються відомим національним складом і залишаються в рамках цілого.
Так і тільки так має бути вирішено питання про областях в Росії».
___________________
Проте, однією з причин, чому одні народи "мислилісь", а інші народи "не мислилісь" окремо від Росії, було продуктове питання.
Наближається Пасха, а в Московії нема яєць.
Ось що пише московський "Коммерсант" напередодні:
- Надходження яєць в Москву дуже слабке, далеко поступається торішнім надходженням в цей же час.
Вчора на яєчної біржі встановлені оптові ціни на яйця.
Київські в дорозі без гарантії терміну прибуття - 190 руб. за ящик; ті ж яйця готівковий товар - 195 руб. за ящик.
Головною причиною яєчного (і не тільки) голоду в Москві газета називає те, що продукти з Києва напряму йдуть в Петроград, бо там вони ще дорожчі.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1578630.html.
Tags: история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments