Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 3 травня 1917

Алі Татар-заде
#сто_років_тому, 3 травня 1917
– Українці зірвали проект Совєтів «Кієвской області Росії».
– Український полк зформовано.
– Грушевський: «Ми не будемо націоналістами!».
_____________________
Як ми вже згадували, пітерський Совєт таємно домовився з Києвським Совєтом про скликання окружного з’їзду селянських, робітничих і солдатських депутатів
Метою було утворення явочним порядком "Кієвской области", яка складається з Полтавської, Курської, Воронізької, Чернігівської, Купянського повіту Харківської та Київської губернії.
Проте у загальній нерозберисі та "гласності" втаїти таку важливу інформацію не вдалося, і вона виплеснулась в пресу.
З’їзд було призначено в Київі на 6 травня.
Але, довідавшись з газет про цей з’їзд, Комітет “Селянської спілки” розіслав від себе телеграму до своїх губерніяльних і повітових філій, щоб вони прислали на з’їзд якомога більше своїх делегатів.
І вже за два дні прибуло до Київа коло 200 делегатів-селян від “Спілки”, з них 150 людей вислав один тільки Звенигородський повіт на Київщині, а на 7 губерній припадала решта - 50 людей.
Всі делегати “Сел. спілки” зупинились вкупі, в Лук’янівському Народньому Домі, де вони мали змогу зговоритись між собою і обміркувіати свою тактику на з’їзді.
На заклик Київського Совєта роб. і сел. депутатів явилося всього 80 делегатів, головно солдатів.
Таким чином, українська самоорганізація перемогла росіянську інтригу, і ідею "Кієвской області" було надійно поховано.
_____________________
Цього ж дня було отримано дозвіл Ставки верховного головнокомандуючого на формування окремого Українського загону із запасних частин Київського військового округу, яке мав здійснювати його штаб.
У свою чергу, командувач Південно-Західного фронту генерал О. Брусилов дав дозвіл на організацію полку, але тільки із 500 солдатів.
З фактом створення першої української частини змушений був також погодитися військовий міністр О. Керенський.
Про подальший розвиток подій з гіркотою розказує військовий комісар Києва Обєручєв:
«Як я чекав, генерал Брусилов негайно погодився на мою пропозицію і дозволив не тільки формування «1-го українського імені гетьмана Богдана Хмельницького полку», а й формування запасного полку на тих же підставах.
Негайно було мною повідомлено про це в Київ, і були відібрані кадри.
Але даремно ви стали б шукати на фронті всіх, хто лишився поза кадрів цих прикрашених національними емблемами захисників України, якій, до слова сказати, погрожував сильний ворог.
Їх не було там, вони туди не пішли, а розбіглися по селах, хто без квитків, а хто з квитком новоявленого командира.
До речі про командира полку Путніка-Гребенюка.
Коли питання про формування полку був поставлене серйозно, то кадрові чини, відібрані для формування полку, самі заарештували його і привели його до мене для відправки на фронт.
І я відправив його в супроводі офіцера.
А він не зумів красиво піти.
Він, ідучи, сказав мені, що цілком згоден зі мною з питання про непотрібність таких формувань.
А полк продовжував формуватися; але на жаль в нього вливалися замість добровольців, не зобов'язаних службою, все ті ж самовільно відсутні з фронту і тилу, які були при перших спробах самочинного формування.
Скільки разів новий командир цього полку приходив до мене скаржитися, що він не може нічого вдіяти, і що він не знає, як виплутатися з цього скрутного становища, в яке він потрапив.
Полк був укомплектований, але так як я наполягав на виконанні організаційним комітетом своїх зобов'язань, я не міг дати згоди на визнання саме цього складу полку полком».
_____________________
Цього ж дня у пресі піднімається питання про українізацію вищої освіти.
Автор одного матеріалу зазначає, що вишам наразі бракує україномовних викладачів.
Аби вирішити цю проблему, він пропонує створити український вільний університет - заклад, який матиме неформальний статус та викладати в якому зможуть всі бажаючі українські науковці, готуючи необхідні кадри.
_____________________
Цього ж дня Грушевський випускає окремою брошурою програмну промову «Якої ми хочемо автономії і федерації» .
«Широка автономія України в її етнографічних межах в федеративнім зв’язку з демократичною Російською Республікою. Се наша платформа, се гасло, з котрим підіймаються і стають безконечні лави українського війська, селянства, робітництва, молоді, інтелігенції, і з ними пліч-о-пліч все нові й нові групи інших народностей України, з неукраїнських меншостей української землі».
Грушевський висловлює сподівання на таку саму автономію для Білої Русі, а потім переходить до прав нацменшин.
Деякі цитати вимушують замислитись.
«Ми не візьмем прикладу з угрів, котрі виступали перед Європою лицарями вільності, а у себе в Угорщині, добувши для неї державне право, зав’язали в неключиму неволю всі інші народності.
Ми не підемо слідами поляків, які писали на своїм прапорі “За нашу і вашу вільність!”, а сю вільність скрізь, де тільки забирали перевагу, звертали против слабіших: против українців в Галичині, против жидів у королівстві.
Ми не будемо лицемірно називати своїми духовими вождями великих одшедших борців за національну рівноправність і свободу і заразом — обмежувати сю рівноправність і свободу нашим неукраїнським співгорожанам в хибно зрозумілих інтересах українства. Сього не буде!..
Оборонці української національності не будуть націоналістами...»
(слова «національності» та «націоналістами» виділені жирним шрифтом!)


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1589703.html.
Tags: #сто_років_тому, история, левые, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments