Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 15 травня 1917

Алі Татар-заде
#сто_років_тому, 15 травня 1917
– Монархічна маніфестація в Києві. – Спроба вивести Київ зі складу України. – Загибель «Іллі Муромця». – Мусульманський Конгрес Росії. – Криза Тимчасового Уряду. – «Просвіта» відкривається на Кубані.
_______________
На засіданні Київського виконавчого комітету Тимчасового уряду поставлене на обговорення питання про виділення м. Києва в самостійну адміністративну одиницю і про обрання комісара по м.Києву.
Представник депутатів з цього питання до Тимчасового Уряду Григорович-Барський повідомив, що в бесіді з товаришем міністром внутрішніх справ Росії Леонтьєвим ініціативу підтримано та віддано на розгляд губернського виконавчого комітету. З проханням заручитися підтримкою місцевого Совєту.
Таким хитрим чином Київ збирались відокремити від провінції, в якій вже масово набирала сили українська ідея. Це вже друга спроба – першу, кілька днів тому, мали Совєти, що збиралися створити «Кієвскую область» на відносно зросійщеному Лівобережжі. Тоді цю спробу зірвали українські делегати.
_______________
Між тим, у самому Тимчасовому уряді розгортається криза. Пішов у відставку міністр закордонних справ Росії, лідер партії кадетів Мілюков. Причиною стали загальноросійські протести, викликані нотою Мілюкова.
_______________
А в Москві сталось урочисте відкриття всеросійського Мусульманського конгресу.
Попередня повістка конгресу складалася з питань, що хвилювали більшість представників народів 170-мільйонного населення звалилася імперії: яким бути новій державі, проблема національного будівництва і взаємини між вільними державами.
Зібралося 900 делегатів конгресу, серед яких були і члени кримськотатарської делегації: Джафер Сейдамет, Асан Сабрі Айвазов, Амет Озенбашли, М. Бекіров, С. Хаттатов, І. Тарпі, X. Чапчакчи, І. Кипчацький, Л. Леманов.
Делегати підтвердили бажання мусульман Росії на докорінну перебудову державних відносин.
Конгрес проголосував за федерацію суверенних національних республік.
З промови Джафера Сейдамета на Мусульманському конгресі:
«Свободу народам Росії принесла золота єдність навколо Червоного знамені революції. Воно забезпечить наше майбутнє. Спадщина від предків – вакуфи – надбання народу. Але це багатство йому не належало. На Курултаї в Криму ми передали ці землі вакуфній комісії для роздачі кримським татарам. Тепер необхідно повернути народу гроші, що знаходяться в Державному банку. Це наше право і обов'язок».
_______________
Перша після революції Монархічна маніфестація в Києві. Вона справила неабияке враження на сучасників.
От що пише Карум, член київського Виконкому.
«І ось, серед безлічі незліченних демонстрацій, які з початку березня щоденно розгулюють по Києву, і надокучливих транспарантів про «мир» і про «свободу», раптово, на вулицях міста з'явилася невелика група людей з російським національним прапором і з гаслом «Хай живе Росія!».
Всі революційні виконкоми і комітети прийшли в жах. Лепарський, начальник міліції, помчав розганяти небажаних демонстрантів.
– Чому? – питали його керівників не сподобалася владі демонстрації. – Адже тепер свобода. Чому свобода тільки для революційних демонстрацій, а для російської національної демонстрації її немає? Адже свобода для всіх? Або тільки для революціонерів?
Але виявилося, що дійсно, свобода покладалася тільки революціонерам. Маніфестантів оточила юрба швендяючих вулицями солдатів і міліції, під керівництвом Лепарського, і під їх натиском і погрозами демонстранти були розігнані.
На мене цей випадок справив найогидніше враження. Значить, ніякої свободи немає. Все тільки перевернулося. Раніше одна група диктувала свої закони, а тепер це стала робити інша. Де ж прогрес?
І мимоволі згадалися слова Еклезіаста: «Так було, так буде, і нічого немає нового під сонцем». У Росії без насильства нічого не може бути. І чи не в цьому принципова різниця між латинізованим Заходом і диким Сходом?»
_______________
Київські газети в ці дні пишуть про відкриття відділень товариства "Просвіта" в різних містах України та Кавказу – зокрема у Катеринодарі, Сочі та кубанських станицях.
_______________
З румунського фронту приходить новина. Австрійці збили два повітряні човни Російської армії. Вони загинули разом зо всім екіпажом. Перший літак звався «Ілля Муромець». Другий – просто «Самольот», слово тоді ще нове і незвичне, трохи казкове.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1595855.html.
Tags: #сто_років_тому, история, крим, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments