Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

поняття корінного народу в реаліях України

Алі Татар-заде
гадаю, що настав час повернутись до старої теми - поняття корінного народу в реаліях України. Обіцяю глибоко не копати і не сипати зарозумілими термінами, а тільки зупинитись на рівні лікнепу та роботи над найчастішими помилками і маніпуляціями.
1) Корінними народами слід вважати такі етничні групи, які не мають більше ніде свої державності в світі. Вже ця теза сама по собі, проста і гранична, вбиває більшість я б сказав отруйнуватих дописів про те, що мовляв дайте тоді автономію болгарам чи циганам, а чому тільки кримським татарам.
2) Далі, слід собі вточнити, що маються на увазі тільки сучасні існуючи народи, а не ті що були раніше. Я готовий назвати уличів, тиверців і готів, з деякими оговірками, корінними народами України, але от яка проблема - їх нема тепер, як і скіфів, то ж наприклад "звідки прийшли скіфи" тема хоч і дуже цікава, але суто академічна.
Так само, наприклад, тепер не існує давніх греків. Ви б їх одразу побачили, коли б вони були - вони були стрункі або м'язисті, носили елегантний і скромний одяг, щоб підкреслити кожний мускул свого тіла, молились олімпійцям, в запалі кричали "клянусь собакою" і кушали лежачи, розбавляючи вино водою. Ні, їх тепер нема.
Розберемо більш складний випадок.
Але є греки "ново-елліни", в яких є своя держава - Грецька Респуліка (Еллініка Дімократія). Є також греки-понтийці, а також аж два етноси кримських греків - уруми і румеї. Теоретично Греція має патронат надо всіма ціми категоріями. Хоча суто формально кримські греки - уруми і румеї - слід вважати корінним народом Криму, от тільки всіх їх депортували в часи Суворова, і тепер вони мешкають якраз по лінії фронта війни на Донбасі. Тому статус їх як корінного народу Криму - вже історичне минуле.
Як я сказав, випадок цей дещо складний, і тут ми переходимо до ще кількох тез.
3) Вони зформувались як етнична група на теренах саме України (Криму).
Це стосовно румеїв та урумів.
4) Залежить від них самих, ким вони себе вважають.
Бо якщо вони орієнтовані на греків та Грецію - то вони просто греки, хоч і зі складною субетничною історією. Якщо ж тяжіли б вважати себе окремим етносом, з власною мовою, і в такій якості повертатись колись у Крим - беззаперечно мали б на це право. Наскільки мені відомо, поки що такого бажання вони не висловлювали.
Те саме можна розвити на інших багатьох народах. Якби місцеві буджацькі болгари вважали себе окремим етносом - туканцями, то могли б розраховувати на статус корінного народу. Але вони вважають себе насамперед болгарами, і тому їхня держава - як Україна, так і Болгарія, але не буджацька автономія.
В сухому підсумку у нас залишаються всього чотири корінні народи.
* Українці - корінний нарід по всій Україні.
** Кримські татари - корінний народ на частині України, а саме в Криму та (історично, але не тепер) в материковому Причорномор'ї.
*** Караїми - корінний народ Криму, хоч і має діаспори в Литві, Польщі та західній Україні. Але саме в Криму він сформувався як етнос, і тому мають претендувати на частину пирога.
**** Кримчаки - корінний народ Криму.
Два останні народи - вкрай малочисельні. Але вони існують і потребують захисту.
Окрім українців, всі три інших корінних народи мають спільну мову - кримську (кримськотатарську) із двома-трьома етнолектами (караїмський, кримчацький і урумський). Таким чином, введення обов'язкового вивчення і використання Кримської мови на теренах Кримської автономії задовольнить потреби одразу трьох, а може і чотирьох етничних груп (коли рахувати і урумів).
На цьому поки все, ми домовились цього разу сильно глибоко не копати.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1599314.html.
Tags: история, крим, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments