Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 12 липня 1917

Алі Татар-заде
Успішні переговори Центральної Ради та Тимчасового Правительства.
Сьогодні нашими джерелами виступатимуть: Володимир Винниченко, Дмитро Дорошенко, а також українська і росіянська преса.
__________________
Газета „Нова Рада”, орган УЦР:
«Потребу порозуміння розуміють обидві сторони, прагнуть його й, хоч може поволі, йдуть до нього. Останніми днями висунуто вже конкретні пляни такого порозуміння.
Саме є два пляни.
Один, що висувають заступники неукраїнських орґанізацій, зводиться до того, щоб створити повний краєвий орґан, у якому знайшли б заступництво всі місцеві орґанізації з відповідною участю від Центральної Ради.
Другий, що виходить з українських кругів, полягає в тім, щоб нового орґану не творити, а реформувати Ц. Р., давши в ній відповідне заступництво неукраїнським орґанізаціям. Рівняючи ці два проекти, не можемо не дати переваги останньому з мотивів чисто об'єктивної природи.
Діло в тім, що Центральна Рада здобула вже собі серед мас на Україні широку популярність і має певний авторітет серед більшости місцевої людности, се-б-то серед Українців.
Хочби як був зручно й добре складений новий орґан, йому довелося б ще завойовувати собі популярність і довірря, й хто знає чи це йому пощастило б, і не відомо, чи хутко.
А тимчасом ми живемо під таку гарячу пору, коли треба працювати над орґанізацією краю зараз, не відкладаючи може ні на один день.
До того ж, хочби й був утворений новий орґан, Центральна Рада не може бути просто розпущена, бо складав її цілий ряд національних з'їздів, як перший національний, селянський та військовий, і щоб розпустити її, треба б постанови таких само авторітетних зібрань, як ті з'їзди.
Отже Центральна Рада все одно істнувала б, і знов було б два паралельних краєвих орґани, се-б-то те саме роздвоювання, що дається в знаки й тепер. А се кінець кінцем звело б нінащо й саме порозуміння».
__________________
Тобто, у переговорах з росіянського боку навіть йшлося про розформування Центральної Ради.
Непоганий старт для перемовин!
___________________
Дмитро Дорошенко:
«11 липня до Київа прибули міністри Тимчасового Правительства Церетеллі і Терещенко, а 12 вранці прибув і Керенський.
Того ж дня вони мали нараду з Малою Радою й Генеральним Секретаріятом в помешканні Ц. Ради.
Грушевський і Винниченко подали свій проект автономії України, який одначе не задовольнив міністрів.
Щоб скріпити позицію Ц. Ради, Укр. Військ. Комітет улаштував в 5 год. дня перед будинком Педагогічного музею демонстрацію — військовий парад полків ім. Б.Хмельницького й ім. П.Полуботка та деяких інших військових частин.
Парад приймав Грушевський, міністри залишились в залі засідань, і тільки після закінчення параду Керенський вийшов на вулицю, і українські війська привітали його».
__________________
“Русскіє Вєдомості”:
«При виході Керенського з будівлі Ради багатотисячна юрба кинулася до його автомобілю, зупинила, влаштувала незабутню овацію. Автомобіль з трудом пробивався крізь густий багатотисячний натовп, вітає міністра».
__________________
Дмитро Дорошенко:
«Після 5-ої години по обіді засідання відновилось. Був вислуханнй проект угоди, вироблений Терещенком і Церетеллі.
Військова частина проекту, вироблена Керенським при участи командуючого військом Київської Округи і представників армійських комітетів, зустріла з боку українців гостру критику.
Керенський дав згоду на формування окремих українських військових частин, але при умові, щоб це формування не порушувало єдности російської армії.
Терещенко й Церетеллі настоювали, щоб в угоді було зазначено, що Генер. Секретаріят відповідає не тільки перед Ц. Радою, але й перед Тимч. Правительством.
Українці на це не погоджувались, і міністри пішли на уступку.
Але порозуміння й цим разом остаточно не було досягнуто».
__________________
Газета “Кієвлянин”:
«О 17.30 відбулося друге закрите засідання, в якому також взяв участь прибулий з фронту військовий і морський міністр Керенський. За приватним відомостями, в закритих засіданнях були детально сформульовані умови угоди між Урядом та Центральним українським органом, які полягають у створенні крайового територіального органу влади, а також установи при Тимчасовому уряді особливого відділу з українських справ».
__________________
“Русскіє Вєдомості”:
«Увечері в четвер відбулося об'єднане засідання всіх київських виконавчих комітетів за участю Керенського, Церетеллі і Терещенко.
Доповнюючи один одного, міністри повідомили про досягнуту з Українською Радою угоду.
Сутність угоди така: створюється на місці крайовий орган, що складається з представників українства та інших національностей, які перебувають в меншості, а також представників усіх революційних рад.
Крайовий орган є, однак, органом Тимчасового уряду.
Всі заходи, що стосуються краю, проходять через цей орган, але постанови крайового органу затверджуються Тимчасовим урядом».
__________________
Володимир Винниченко:
«І коли до Київа прибули три міністри Тимчасового Уряду (Церетеллі, Терещенко й Керенський) для остаточного вирішення умов порозуміння, то тут уже приходило до згоди між українством і неукраїнством.
Але трудно приходило, з недовіррям, з невільним пригадуванням минулого, а бажанням виговорити більше.
І, розуміється, неукраїнська демократія займала позіцію свого Уряду, — їй хотілось удержати що можна вдержати, якось опанувати українським рухом і як не спинити його, то хоч загальмувати та хоч трохи затримати своє пануюче становище».
__________________
“Нова Рада”:
«Отже Центральна Рада мусить лишитися.
Але вона має поповнити свій склад новими елементами, се-б-то заступниками від тих національних меншостей та орґанізацій, які досі стояли осторонь від українського життя.
Се справа вже чисто технічного порозуміння, але все-таки на практиці вона стріває чималі трудности, які треба полагодити.
Насамперед що до числа нових членів, то тут маємо з одного боку проект Ц. Р., що дає їм 30 проц. місць, а з другого — домагання неукраїнських орґанізацій, що це число побільшують до 50 проц.
Не торкаючись основ такого збільшення, можемо зауважити, що воно могло б причинитися до зменшення авторітету самої Центральної Ради серед селянської людности.
Се в меншій мірі значило б те саме, що й утворення нового орґану.
Не визнаючи певного числа нових мандатів, скажемо тільки, що реформу треба провести по змозі так, щоб вона не дуже все-таки міняла первісний склад і через те не втратила своєї авторітетности.
В усякім разі знов кажемо, це вже справа технічна й на ній сяк чи так обидві сторони певне погодяться.».
__________________
Дмитро Дорошенко:
«Відбулася ще окрема двогодинна нарада Керенського з представниками Укр. Ген. Військов. Комітету. Керенський висловлювався проти військової національно-територіяльної організації».
Нарешті, пізно увечері відбулося засідання виконавчих комітетів і представників політичних партій, українських і російських, в присутності міністрів Керенського, Терещенка і Церетеллі».
__________________
“Русскіє Вєдомості”:
«Розпочалося засідання Ради, яка повинна повідомити свої членам про заключену угоду.
Очікується опублікування Радою другого універсалу з повідомленням про угоду з Тимчасовим урядом».


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1624357.html.
Tags: история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments