Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, 5 серпня (23 липня ст.ст.) 1917.

Алі Татар-заде
- В Криму арештували муфтія Челебіджихана.
- Парад суверенитетів в Росії: короткий огляд.
___________________
Цього дня в Сімферополі (Акмеджит) рішенням Тимчасового Уряду і Совєтів арештовано муфтія Криму (першого обраного всенародно на цю посаду), голову Мусульманського виконкому Нумана Челебіджихана.
Арешту сприяла “контреволюція” останніх тижднів.
В Петрограді було придушено заколот більшовиків, на фронті Росія зазнала страшної поразки від німців та фактично втратила Західну Україну, в Києві придушено повстання полуботьківців.
На цьому тлі Тимчасовий Уряд відчув свою силу та повернувся “обличчям” і до кримців. І обличчя це не дуже сподобалось кримським татарам.
За доносом 10 поміщиків (мурзаків, як їх тоді звали) Челебі звинувачено у роботі на Туреччину та прогерманському сепаратизмі.
Вночі перед арештом до Джафера Сейдамета, найближчого соратника муфітя, прийшла і попередила про намір неназвана ним (навіть у мемуарах) особа - скоріш за все, нетатарин, член місцевої влади, який побажав залишитись невідомим.
Зачувши це, Челебіджихан сказав, що не дасться живим і буде відстрілюватись до останього патрону.
Сейдамет, навпаки, навіть вигукнув, що це було б чудово: арешт довго не протриває, це сколихне кримськотатарську і просто демократичну спільноту, і національно-визвольний рух отримає новий поштовх.
Інцидент був спровокований анархистським бунтом в Мелитополі кілька днів тому.
Тоді пьяні банди солдат під впливом анархистів захопили кілька складів та вчинили грабунок і погром.
Тимчасовий уряд застосував війська.
Кримськотатарські батальони хоч і вирушили на придушення бунту, але відмовлялись підпорядковуватись земському комисарові Таврийської губернії.
Цей момент вороги Челебі визначили вдалим щоби нанести свого удару.
У доносі мурзаків говорилося, що муфтій хоче зробити власну армію та відокремитись, розвалити Росію та здатись німцям з турками.
Наміри арештувати Челебіджихана підігрівалися ще з початку літа.
Тоді в Євпаторії кримські татари самочинно захопили кількох дезертирів, які перед тим вбили купецьку родину, та самосудом витягли їх на базарну площадь і там спалили живцем.
Челебіджихан їздив до Євпаторії, потім на наради в Совєти, де доводив що це був спонтанний самопрояв, до того ж, у лінчуванні брали участь не тільки кримські татари.
Але головним мотивом до арешту, звісно, було інше.
Тимчасовий Уряд був наляканий міцним сепаратистсько-автономистським рухом в мусульманських регіонах імперії.
Перед своїм арештом Челебіджихан щойно повернувся з Мусульманського з’їзду в Казані та Уфі, а тепер якраз збирався в Київ, налагодити контакти з Центральною Радою.
Між іншим, Джафер Сейдамет Киример не приховує у спогадах, що і справді намагався в ті дні налагодити контакт з турками, і навіть збирався поїхати туди за фальшивим іранським паспортом. Але арешт муфтія сплутав ці плани, та і відклав командировку до Києва.
Паради суверенитетів за останній тиждень, що ми ще не слідкували:
- Конференція в Томську (2-9 серпня) 1917 року прийняла постанову «Про автономний устрій Сибіру» в рамках федерації з самовизначенням областей і національностей, і навіть затвердила біло-зелений прапор Сибіру.
- На спільному засіданні в Казані 2-го Всеросійського мусульманського з'їзду з 1-м Всеросійським мусульманським військовим з'їздом і Всеросійським з'їздом мусульманського духовенства була проголошена національно-культурна автономія мусульман Внутрішньої Росії і Сибіру. Було створено Міллі Ідаре (уряд національно-культурної автономії), на чолі з Садрі Максуді. У його складі було створено міністерство у справах релігії (Дінія назарати).
- На 3-му засіданні 2-го Всеросійського мусульманського з'їзду з доповіді Садрі Максуді був заснований координуючий орган Національна Рада - Міллі Меджліс, з місцеперебуванням в місті Уфі.
- На 1-му Всеказахському з'їзді, що проходив в Оренбурзі, відбулося організаційне оформлення партії «Алаш». На цьому ж з'їзді було прийнято рішення з 14 питань, в тому числі таких ключових, як форма державного устрою Росії (парламентська федеративна республіка), Республіка Казахських Областей, землевпорядкування казахського народу, ставлення до релігії, питання про становище казахської жінки.
- На I Всебашкірському курултаї, що відбувся також в Оренбурзі, і в роботі якого взяли участь представники Уфімської, Оренбурзької, Самарської, Пермської і Челябінської губерній, відбулося оформлення національного руху за автономію Башкурдістана. З'їзд обрав Башкирське центральне (обласне) Шуро.
На з'їзді були прийняті резолюції про створення національно-територіальної автономії в складі Російської федеративної демократичної республіки, про діяльність волосних рад (Шуро), організації національних збройних формувань, повернення земельних володінь відторгнутих у башкир, націоналізації Караван-Сарая, перепису башкирського населення, рівноправність чоловіків і жінок.
- ІІ з'їзд хакаського народу від “інородних волостей” Мінусінського і Ачинського повітів обговорював питання про самоуправління. Надходили різноманітні пропозиції — від об'єднання з урянхайцями і алтайцями до утворення самостійної губернії чи хоча би повіту. На з'їзді було обрано постійний Національний комітет. Було обрано делегацію для поїздки до бурятів, якутів, калмиків і киргизів з дорученням передати їм наказ про потреби хакасів, щоб вони могли захищати їх інтереси.
- Фінський сейм проголосив незалежність Фінляндії у внутрішніх справах та цього дня направав Тимчасовому уряду вимогу поважати "невід'ємні права" країни. Але уряд відмовив фінам у праві на самовизначення до скликання Установчих зборів (як у ситуації з Україною) та згодом розігнав сейм. Закон про відновлення автономних прав Фінляндії був відхилений Тимчасовим урядом Росії, парламент Суомі розпущений, а його будівлю зайняли російські війська.
- Створено Естонську земельну раду (Eestimaa Kubermangu Ajutine Maanõukogu, скорочено Maapäev). У Раді були представлені шість партій, три незалежних депутата і два депутати, які представляють балтійсько-німецькі і балтійсько-шведські меншини.
- В Ризі соціал-демократи створили власний орган “Ісколатс”, що об'єднав і почав здійснювати керівництво всіма революційними радами, створеними на території тих балтійських губерній Російської імперії (Ліфляндській і Курляндської), з яких згодом, за підсумками тривалої громадянської війни, виникла Латвійська республіка.


Пост спочатку надрукований тут: http://don-katalan.dreamwidth.org/1633910.html.
Tags: история, крим, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments