Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

#сто_років_тому, Житомир 1918

Алі Татар-заде
командант гордієнківців Петрів та його новий ад’ютант Григорієв стали свідками веселої історії з російськими патріотами “на Украинє”.
.
Всеволод Петрів:
.
Влаштувавши людей, пішов я з ад’ютантом Олексою Григорієвим до міста подивитись, що там робиться.
Вже вечоріло, місто нічим не змінило свойого звичайного життя.
Тільки коло бувшого губернаторського дому, що стояв за невеликим густеньким сквером, на Київській вулиці, біліючи своїми кольонами в старошляхетському стилі, чорніли як черепахи німецькі панцирні авта для за безпеки піхоти.
На вулиці проти скверу стояла невеличка юрба цікавих, а перед сквером мирно ступали два німецькі вартові в шоломах і з рушницями.

Німецькі старшини розташувалися недалечко від свого дивізіону в готелю «Рим».
Декілька будинків дальше на тій же вулиці, коло «Риму», стояла теж невеличка німецька варта, а між готелем та губернаторським будинком ходила зв’язкова стежа.

Зайшов я з Григорієвим до ресторану в готелі, де було чимало бувших старшин російської армії, з яких дехто вже надягнув царські погони.
Один з присутних, побачивши на мені жовто-блакитну стрічку на рукаві, присів до нашого столика і тоном обурення розповів про те, що він бачив нині ранком у салі губернаторського дому.

Оповідання цього невідомого мені чоловіка настільки цікаві для тодішніх настроїв, що уважаю доцільним їх тутки навести:

«Український міністр Жуковський наказав на сьогодняшній ранок всім військовозобов’язаним бувшим старшинам російської армії, що перебувають в Житомирі, зібратися до великої салі губернаторського будинку.
Зібралось чимало таки.
Жуковський звернувся до зібраних з промовою, у якій закликав, як осіб, що належать теріторіяльно до України, вступити до української армії.
Зібравшіся почали звертатися до Жуковського з протестами в дуже образливій формі, доводячи, що він не має права звертатися до них з такою пропозицією, бо він є самозванчий міністр самозванчої країни,
а якийсь російський полковник, здається на прізвище Василів, почав тоном начальника кричати:
— «Гаспадін прапорщік, как ви смєлі нас безпокоїть своими глупостями».

У цей мент почувся характерний сигнал німецького панцирника та гуркіт авт на вулиці, а за хвилину в салю ввійшов німецький старшина з декількома вояками.
Був це звичайний собі «ляйтнант».
Він привитав зібрання військовим привітом, а вся юрба, витягнувшись на струнко, відповіла.
Німець через псрекладчика запитав, де військовий міністр України, та довідавшись, хто Жуківський, зголосив йому своє прибуття з панцирним дівізіоном до розпорядження української влади як спільник.

Цю заяву зібравшіся вкрили гучним «ура» та дехто почав стискати німцеві руку – а з них перший цей полковник».
.

Тут же я міг переконатись і в правдивости оповідання невідомого мені старшини,
бо сидівша недалеко трохи підпила російська офіцерська братія встала і, вигукуючи «гох ді дайтшен офіціре», витала входячих німців.

Стало так огидно – бо ж німці йшли таки проти росіян і не в спілці з ними, – і тому я скорше забрався та відійшов до своїх хлопців.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1737458.html.
Tags: германия, история, левые, рассея, україна
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments