Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Євген Чикаленко. Щоденник. 1918 рік. 7 квітня 1918, #сто_років_тому

Алі Татар-заде
Вчора був на святкуванні роковин “Н. Ради” в тісному колі редакційному.
Всі розмови вертілись коло приходу німців в Україну, коло нового кабінету міністрів.

Всі висловлювались, що краще було б, якби німці взяли все в свої руки і самі посадили міністрів, бо наші ладу не дадуть і не заведуть спокою в нашій молодій державі.

Наш уряд, на чолі з Грушевським, думав опиратись на сільську голоту, на наших большевиків, думаючи, що вони є сила, на якій можна збудувати державу.

Недавно я, бувши в Грушевського, доводив йому, що Україну треба будувати на середньому землевласнику, що має від 15 до 150 десятин землі, бо це єсть найпевніший, найздоровіший елемент в селі.

Великі землевласники та городяне, чужі нам, або росіяне, або поляки.

От, з-за поляків Грушевський не бачить і наших дрібних власників;
бажаючи знищити польське землеволодіння на Україні, він впадає в крайність - в соціалізацію землі, йде вкупі з есерами, які хотять одібрати (дурно) всю землю у всіх, навіть у найдрібніших, власників і передати її державі, у якої вже хлібороби братимуть в оренду по трудовій нормі.

Це вносить незадоволення в верстви, що мають більше 10-15 десятин землі, і тішить сільську голоту, бо наче досягає її ідеалу рівності.

Але ця рівність погубить нашу державу, бо селяни, живучи на дрібних кавалках, не зможуть розвити сільської промисловості, але й не дадуть робітника для фабричної, бо їм шкода буде теряти оту, хоч мізерну, незалежність на своєму власному господарстві, в результаті наші городяни і селяни муситимуть купувати все за кордоном, не маючи хліба на вивоз навіть в свої городи, бо на такому дрібному хазяйстві буде те, що селяни кажуть:
“що Іван зробив, те Іван і з'їв”.

Дякуючи отому законові про соціалізацію, тепер в селі виходить великий заколот, який гальмує сівбу:
у поміщиків все розграбовано або забрано в розпорядження комітетів і вони не мають змоги сіяти.
Середні селяни бояться сіяти, бо голота, яка сама не має чим і що сіяти, каже:
“сійте, сійте, а побачимо, хто буде збирати”.

Німці, для яких важно, щоб землі були засіяні, примушують селян вертати поміщикам заграбоване, щоб вони мали змогу сіять і висилають сільських большевиків в свої шахти, щоб вони не заважали сівбі.
А уряд наш навпаки, підтримує большевиків і комітети і забороняє вертати награбоване поміщикам, кажучи в своїх універсалах, що все це належить народові.

От, через що всі, хто бажає спокою, бажають, щоб німці взяли владу і дали порядок.

Але питання - чи схотять німці взять владу, поки не виясняться їхні справи на західнім фронті.

Вони тепер, забравши все військо з російського фронту, зробили наступ на Францію і хотять одрізати її від Па-де-Кале й ізолювать від Англії, але чи вдасться їм се?
Англо-Саксонська раса уперта, як бульдог, бачучи, що їй загрожує небезпека втерять Британську імперію, певне, напружить всі свої сили і не подасться таки Германії.

Справді, британській імперії загрожує доля Росії, якщо подужає Германія.
Стоячи на ґрунті “самоопреділенія” Германія одірве Індію, Єгипет, Канаду, Бурів, Ірландію, як одірвала від Росії Польщу, Остзейщину, Фінляндію, Україну і т. д.

А коли подужають “союзники”, в Германії вони нічого особливого зробити не можуть.
Ну, нехай порозбивають її знов на самостійні королівства, герцогства такої величини, що по словам Гейне, деякі цілком в мокру погоду прилипнуть до чобіт,
але через якийсь час, при сприятливих умовах всі ці державки знов збіжаться в одну міцну державу, бо то все один народ, з одною мовою.

А британська імперія та російська, то є різнонародні, то, як справедливо висловився Грушевський, “тюрма народів” в якій замкнуті були всякі нації;
от, коли Германію розгромлять, тоді всім отим народам, націям, які поодділялись, буде край!

Як тільки германське військо буде розбите, як тільки щезне репутація його непобідимості, то зараз московське військо рушить на Україну “воссоединять” Росію.

Росія готує тепер військо, наче б то проти німців, а в дійсності вона його готує проти України, бо без нашого цукру, пшениці, заліза, вугілля, без Чорного моря, вона обійтись не може і при першій змозі, вона піде завойовувати Україну.

Тепер, поки на Україні німці, про це й мови не може бути, а коли німці підуть, то тоді Москва під керуванням Мілюкова, чи Маркова 2-го (бо Муравйов навряд чи вернеться),
знищить все, що буде свідомого на Україні і заведе таке обрусіння, якого не знала самодержавна Росія
і вона так буде винищувати все українське, як колись англічане винищували все ірландське і таки знищили мову, але не добились свого - не знищили патріотизму ірландського.

Ми почуваєм себе тепер, як на станції за панування “товарищей” - не знати, чи прийде поїзд, а як прийде, чи вдасться влізти в вагон і т. д.
Не знати, чи буде українська держава, чи може знов буде лунати:
“Не бьіло, нет и не будет”.

Треба користуватись цим моментом і надбавувати якомога більше культурних цінностей - книжок всяких, шкіл, просвіт, щоб поглибити свідомість в масах, щоб важче було нас знищити, коли німців розгромлять на західнім фронті.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1753692.html.
Tags: германия, история, левые, рассея, україна
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments