Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде
шокуючі деталі заколоту проти гетьмана і створення Директорії. Не жартую, справді шокуючі.

Євген Чикаленко : Щоденник. 1918 рік
19 листопада, #сто_років_тому

Вчора на понеділку у мене було всього три душі, та й ті неодночасно.
Перше всього прибіг В. Костянтинович «Королів» і розповів, що добровольці реквізували Укр. клуб і Просвіту, грубо повигонивши публіку, попереду передивившись паспорти, а в кого не було документів, тих затримали;
він їздив до Науменка просити заступитись, але того не застав дома.

Потім прийшов Б. О. Кістяківський, який розказував, що в минулий вівторок, почувши, що приїхав «його брат» Ігор, він пішов до нього.
Ігор «Кістяківський» йому розказав, що він, довідавшись від Наталії Геркем про намір Винниченка скинути гетьмана, з'єднавшись з большевиками, повідомив про це гетьмана,
але той спочатку не вірив, кажучи, що він вважає Винниченка за чесну людину і коли справді були б такі наміри у союза, то Винниченко сказав би одверто.

Б. Олександрович каже, що він і слова не сказав Ігореві про те, що Винниченко говорив в минулий понеділок у мене.
Може, й так, а може й не так.

У всякім разі Ігор, очевидно, переконав гетьмана, що треба попередити повстання Н. союзу і самому зробити переворот, не ждучи, поки з’їдуться делегати Н. союзу на конгрес і об’являть гетьмана скинутим.

Очевидно, гетьманські кола сподівались небезпеки від конгресу, а через те й рішучо його заборонили.
А коли наші міністри уперто добивались дозволу його, то запідозрили і їх в контакті з Н. союзом.
Вийшло величезне непорозуміння, і я дивуюсь, як наші міністри не бачили всієї небезпеки, яку мав внести конгрес і питання про нього зробили міністерським.

Очевидно, на нараді з Винниченком він завірив їх, що конгрес не виступить різко проти гетьмана і вони піддались його красномовності, запалові і згодились податись в одставку, коли буде заборонено конгрес;
а тим часом, вони, як есефи, чули, що Винниченко, під впливом Микити Шаповала, готується до повстання проти гетьмана, але Винниченко запевнив їх, що вони вже залишили думку про повстання.

До речі про Шаповала.
Цей сумбурний, але талановитий і гарячий демагог ввесь час кричав про потребу повстання і своєю гарячністю і вірою в успіх заразив і Винниченка,
а коли його вибрали від есерів в Директорію, то перелякавшись, зрікся
і на його місце вибрали проф. Швеця, якого тепер всім шкода, бо він, кажуть, дуже цінна людина як професор Укр. університету.

Петлюра вискочив несподівано.
У вівторок, коли я стрівся з ним і розказав про безглузді заміри Винниченка, то Петлюра наче зовсім щиро висловився,
що Винниченко сталої думки не має, що він захоплюється моментами,
що він ще недавно щиро готов був разом з гетьманом будувати Україну,
а тепер під впливом Шаповала вже йде проти гетьмана і готов для цього навіть з большевиками єднатись.
Що це повстання і його, Петлюру, поставить в таке становище, що йому доведеться тікати, бо коли щось підніметься, то всі будуть казати, що то підняв Петлюра.

І дійсно тепер всі так говорять.
Але як Петлюра опинився в Директорії, мені не зрозуміло.

Очевидно, що й його як природженого авантюриста заразили вірою в успіх, бо всі вони певні були, що моментально розправляться з добровольцями, бо німці будуть держати нейтралітет, або ще й помагатимуть повстанцям.

А тим часом, кажуть, що німці одержали радіотелеграму не допустить ніякого повстання проти існуючої влади і вже роззброїли січовиків, тобто єдину надію повстанців.
Тепер повстанці розійдуться по всій Україні і будуть підбурювати народ, в надії на поміч з Большевістії і в результаті повернуть Україну в руїну.
Тепер надія тільки на антантське військо, яке внесе спокій, як весною німці.

А що буде з Україною?
В самостійність я давно перестав вірити, коли б хоч якась автономія збереглась,
а коли і її не дадуть, то одна надія на школу і взагалі на культурну працю, про що я раз у раз кажу; тільки це єсть певний спосіб витворити Україну,
а всякі повстання ведуть тільки до деморалізації, до руїни та анархії,
але таким честолюбцям, як Винниченко, Петлюра до цього байдуже,
їм аби їх ім’я скрізь лунало, аби йшла про їх слава;
до такої категорії людей належить і Грушевський, хоч він на цілу голову вищий за всіх сучасних українців, про що я не раз вже казав.

А якби їм пощастило допастись до влади, то вони моментально почнуть один проти одного інтригувати, підкопуватись, щоб кожному бути найпершим, як ми це бачили за часів Ц. Ради;
дивно, як ще Порш не пристав до їх в компанію;
або він не вірить в успіх, або через те, що репутація його підмочилась, коли він був в міністерстві Голубовича і тепер йому мало хто вірить.

Третім вчора прийшов В. К. Прокопович, на якого я напустився, обвинувачуючи у всьому есерів, які знали про наміри Винниченка і не протестували голосно, через що погибне багато народу і справа укр. державності одкладається на десятки років.

Прокопович виправдувався тим, що вони намагались здержати Винниченка і К°, загрожували вийти з союзу, або нехай вони роблять не од імені союзу, і тим заслужили від Шаповала репутацію зрадників.
Шаповал багатьом розказував, що він виробив чудовий план, по якому можна було б в одну ніч захопити гетьмана зо всім його урядом, а зрадники есефи стали на перешкоді цьому,
а тому есери, есдеки та самостійники помимо союзу підуть на повстання.

Таким чином, чутки про повстання давно ходили по Києву і нарешті дійшли до уряду, що й викликало переворот 15/ХІ листопада.

Взагалі не доросли ми ще до своєї держави;
ще треба поповчитись в своїй школі, щоб зробити народ свідомим;
ще треба перейти через стадію шовінізму, як поляки, або українці в Галичині;
очевидно, ще доведеться і багато крові пролляти, бо молодь по своїй гарячності не витерпить довгого еволюційного шляху.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1867541.html.
Tags: #сто_років_тому, история, київ, левые, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments