Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Голодомор також спричинив чергову українську хвилю емгірації до Криму

Алі Татар-заде
Голодомор на материковій Україні не тільки “розчистив” місце для зросійщення Півдня і Сходу. Він також спричинив чергову українську хвилю емгірації до Криму. Обсяг цифр мені неідомий, але працюючи зі спогадами про довоєну епоху КрАССР, я зустрічав згадки про біженців від Голодомору ледь не по кожному селу в північній, степовій (тоді пустельній) смузі Криму. Та що там, у мене серед знайомих є помітна кількість українців, чий родовід починається по одній з гілок “з нуля” - появи діда чи бабусі в Криму, без документів, з іменем і прізвищем “від балди”, без жодних відсилань в минуле. Деякі з ціх людей, видно, були непрості і дуже непрості. Чого вартий приклад, що людина “без пам’яти”, без усього бекграунду, але одразу - агроном із досвідом. В меншому випадку це якийсь “пропалий без вісті”, в більшому - можливо, ватажок чи активний член якоїсь антиурядової організації (я б не звернув увагу на один такий випадок, але знаю їх більше і історії ці схожі). Серед таких біженців були і “підозріло” начитані та освічені (з часом виявлялося про володіння, приміром, повним гімназичним курсом або іноземними мовами). Попри підозрілість, їх охоче в себе приховували, надаючи “нове життя”, сами селяни - кримські татари, німці, євреї, естонці, чехи, які мали свої колгоспи та нацсовєти по всій пустелі КараЧьоль (“чорний степ” - так звалась безводна верхня частина Криму до проведення туди каналу).

І окремим рядком про таємні організації і збурені повстання, які, за поки ще поодинокими зведеннями, були і до, і підчас, і внаслідок (у відповідь) на Голодомор.
Систематизовану інформацію про кожне повстання, у кожному селі, протягом 20-30-х років, варто повністю вбудувати в шкільну та публічну історію України. Це наблизить нас до реальної картини, яку зазвичай перебивають якимись дніпрельстанами та доярками-рекордницями. До окупації, яка тривала аж до гарячої фази ІІ світової війни. В Сергія Громенка згадується, що «За участь у виступах в 1931-32 рр. було засуджено понад півмільйона селян» - це колосальна цифра, яка демонструє нам обсяги повстань.
Нужбо, пригадайте “традиційне бачення” української історії - як любили автори підручників постійну череду повстань, називаючи так навіть міждержавні війни і революції, часто навіть успішні.
Але виявляється, це був не мазохизм, а цензура.
Бо коли дійшло до так улюбленого сюжету - повстання зголоднілого, змарнованого народу - без перебільшення, буквально - то одразу вмикається інша платівка, де йдеться не про повстання, а про безропотне, якесь прямо раньохристиянське смиріння, добровольний похід на забій.
Повстання через Голодомор мають бути осмислені, а перед тим - відомі загалу, відомі в кожному селі, де вони відбувалися, і ушановані всі учасники тих повстань.
А висновки, як люблять автори підручників, теж не забаряться.
Мені важко їх передбачити, не знаючи матеріалу, але один прямо проситься.
“Повстання були малоорганізовані”.
Що це значить?
Це значить, що українці в 20-30-х втратили свої політичні партії та ідеологічні організації, які б самим фактом свого існування (навіть більше, ніж оргроботою партапарату) гуртували б і зорганізовували народ на повстаннях.
І цей попит, можливо, народив пропозицію - організації по типу ОУН, а потім і по типу УПА.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1870036.html.
Tags: геноцид, голодомор, история, крим, левые, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment