Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Роби що повинен, і будь що буде

Алі Татар-заде
у мене немає нових слів, нових осмислень подіям зимового Майдану. Були обставини, які склали самі українці, і якими лише скористалися вороги; і навіть якщо вороги допомагали тим обставинам, то без “рабів, що відчиняють ворота Риму вандалам”, все одно ніякого втручання би не було. Не оспорюю я і ситуації цугцвангу, як вона простежується у багатьох спогадах (як не вчиниш, будуть погані наслідки). Але в цілому на таку ситуацію є універсальна відповідь - коли не знаєш, як робити, вчиняй правильно (“Fais ce que tu dois, advienne que pourra”, - “Роби що повинен, і будь що буде”), - казав король Єрусалиму хрестоносець Бальдвин Четвертий, -- і в цілому Україна якраз тоді і втілила цю тезу.
-----
одним з підсумків майданів - двох майданів, між іншим, однаково - для мене є вражаюча відсутність політичної філософії України, як самостійної, самобутної течії у цій дисципліні. Вражаюча ця відсутність не сама по собі, а на тлі того, що події обох майданів (і ще кількох схожих подій в Східній Європі, але все ж майдани - вдумаємось - крупніші з тих подій) залишили уникальний досвід, неповторні колізії, прецеденти і парадокси. Матеріалу для осмислення на найближчі багато десятиліть. Заважає цьому лише залежність від іноземних (а зачастую - московських, як “переводчиков с любого язика”) шкіл, словників і методів, тобто вторинність, засвоєна як аксіома і яку не ладні пробити цілі шторми фактів і землетруси явищ. Я звалив би частково провину й на війну, “нема коли”, але це не так - матеріалу було достатньо вже і після першого майдану, коли війни ніякої не було. Між тим це дуже важлива і перспективна наука. Національна школа має починатись, як будь-яка національна - з простих міркувань, яку політичну філософію мала, має і матиме Україна, в практичній і цінностній площинах, яку державу будувати, як бути в певних закономірностях і збігах обставин. Буде така школа - з часом постане і абсолютно нова Україна. адже часто кажуть про свідомість, усвідомлення, однак забувають, що це означає дію розумом, не серцем. одним словом, я обізначив проблему, а інтелектуали мусять прийняти виклик. Таланти не варті того, щоби закопувати їх у політичні технології чи пусті вправи в дотепности й оригінальності. Те що я описав - було б украй оригінально, але мало б наслідки на століття.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1870206.html.
Tags: история, майдан, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments