Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

В 1919 рік аж зазірати лячно - от би тільки 2019 не було так

Алі Татар-заде
минає другий рік нашої “сторічної епопеї”, настає третій. В 1919 рік аж зазірати лячно - от би тільки 2019 не було так. Чи є, справді, аналогії зі століттям до того? Нашкребти можна багато. В 1914 та 2014 Россію охопив дуже схожий шовіністичний угар. Описи іноді ідентичні. (Навіть десь траплявся нарис про кримську істеричку, полячку Поклоньскую, яка витнула щось зовсім неприличне, але патріотичне). В 1915-1916 в Криму шовінисти перейменовували німецькі поселення - на лубочні Святагорьє, Златоє Полє, Багатирскає - передчуття масового геноциду топонімики, що сталась в 1940-х. Лояльні Росії німці вимушені були тікати в Німеччину або нейтральні країни, така була травля. В ті ж роки йшла битва поміж українськими національними батальонами та росіянськими загарбниками - от тільки фронт тоді йшов Галиччиною, а не Донбасом. “Татар прижали как слєдуєт”, тоді - за лояльність з Туреччиною, і цей міф існував до 2014 року на рівні державної політики України (!) і досі живе в коментарях певних “лідерів думки”. Можна нарахувати сотні дрібнічок збігів, наслідків, як і тисячі розбігів.
Яка ж головна розбіжність?
Україна тоді воювала одразу з трьома-чотирьма ворогами. Ворогами відвертими, затятими, рівними або сильнішими відносно себе, і кожен з їх небачив України на мапі. Були й внутрішні вороги. Кожна війна закінчувалась у кілька місяців, іноді - повним падінням України.
Сьогодні ворог, по сутності, один. Інші сателіти. Виявилось, що з одним ворогом - сильнішим, підступним, нарваним - Україна може воювати не місяць і не рік. Непомітно минає ціла п’ятирічка. Внутрішні вороги нікуди не поділися, але їх виявилось недостатньо. Один зовнішній ворог нам по зубах.
Дипломатія? Гм, біс його зна. Я не високої думки про вітчизняну дипломатію, але - читаю мемуари про блискучі, всі як один, здвиги та персони дипломатії УНР, Гетьмана, Директорії - а результатів там нуль, якщо не минус.
І все одне заглядати в рік дев’ятнадцятий страшно. Хто контурно пам’ятає, що там, той мене розуміє, а хто ні - зрозуміє протягом читання рубрики в 2019-м. А може і там на нас чекає багато сюрпризів?

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1885732.html.
Tags: история, піар, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment