Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Практика Московії роздавати землі кланам з нещодавно підкорених земель за їхню лояльність

Алі Татар-заде
коли пишуть про фактичну данину чеченським кланам, які визнали московську «високу руку» і залишились у федерації, як про щось нове - забувають про старовинну практику Московії роздавати землі, промисли, оклади та ... людей у власність (причому спадкову) таким же кланам з нещодавно підкорених земель, за їхню лояльність.
Я наведу приклад лише той що під рукою - потомки сибиротатарського хана Кучума (того самого, який воював з Єрмаком) отримали помістя в 34 повітах Московії, в 358 дєрєвнях і селах, часто дуже компактно (напр. в Пошехонському уїздє та Мещерськом крає - по 60-70 дєрєвєнь в кожному повіті, цілими волостями), часто дисперсно (38 - Московский уезд, 22- Бежецкий Верх, 17 - Владимирский уезд, 16 - Ярославский, 16 - Угличский, 14 - Тверской, 14 - Кашинский, 10 - Ростовский етс).
Це, підкреслю, лише одна і не сама значна з татарських та взагалі східних династій, які конвертували свою лояльність на привилеї від московитів. До власне населених пунктів і десятків тисяч «душ» додавалися величезні земельні ділянки для промислів, часто з монополією на промисел в регіоні, а також грошові виплати -- удвічі більші, ніж оклади московитів за те ж саме, і так звані «четі», тобто виплати оброком, натурою і робочими днями від кріпаків.
Але з іншого боку, для Московії це була не така вже велика ціна - попри великий обсяг земель, «бізнесів», витрат, не кажучи про кріпосних, все одне ці збитки не йдуть ні в яке порівняння з ресурсами тої Сибіри, на яку взамін на все це Московія отримала «право».
Фактично, подібний стан справ продовжувався до селянської реформи ХІХ століття (скасування кріпацтва), а в питанні землеволодіння - тільки в 1917 році. Але тоді ж Сибір і відпала від Московії на недовгі, але насичені 3-4 роки «гражданскої війни» (але то вже інша історія).


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1938568.html.
Tags: история, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment