Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

1 рік епохи Рейва та 31 рік епохи Хейсей

Вячеслав Ільченко
Вчора у нас проголосили результати виборів. Таким чином, habemus presidentum. А країна сьогодні святкує первомай.

А ще вчора Імператор Японії Акіхіто зрікся престолу на користь свого сина, кронпринца Нарухіто. І з 1 травня для японці почалась нова епоха - буквально. Цей рік в їх календарі буде називатись "1 рік епохи Рейва" та "31 рік епохи Хейсей".

До назви епохи японські імператори підходять надзвичайно серйозно. Наприклад, слово "Хейсей" не просто було взято зі словника. Його взяли з історичної хроніки про легендарного китайського імператора Шунь.

Він вважається останнім із п'яти легендарних імператорів, який жив аж в XXIII ст. до н. е. Шунь зійшов на трон у важких умовах - страшна засуха, постійні набіги сусідніх племен, громадянські війни. Він був буквально змушений збирати країну по шматочках - через що і вважається одним із тих, хто створив давній Китай. Був великим воїном і законодавцем, мандрівником та священиком, який особисто звертався до богів за допомогою.

І під кінець життя він все-таки побачив рідну країну мирною та процвітаючою. Давньокитайська хроніка "Книга документів" підводить підсумок під життям Шуня такою фразою - 地平かに天成る (Мир на небі та на землі). З неї узяли два ієрогліфа - 平成, що і значить "Хейсей", "мир повсюди".

І хоч японський імператор не керує країною, а є тільки символом її єдности, Акіхіто завжди намагався бути із своїм народом. І як і великий імператор Шунь, побачив свою країну серед найбільш процвітаючих і технологічних країн світу. А починав, між іншим, своє правління в умовах страшної економічної кризи 90-х років.

Нинішній девіз, "Рейва", зовсім не має відношення до музичного жанру. На відміну від девіза уже минулого імператора Хейсей, його обирали експертною панеллю.

Панель складалась із 9 членів - сім чоловіків та 2 жінки, кожен із яких репрезентував свою галузь. Серед них був нобелівський лауреат, біохімік та фізіолог Яманака Сінья, колишній верховний суддя Терада Іцуро, письменниця Хаясі Маріко, декан факультета інтернаціональної освіти університета Тіба Міядзакі Мідорі, а також керівник японського телебачення Уеда Рьодзі.

Було запропоновано шість різних варіантів, кожен із своїм глибинним значенням. Вибирались вони із історичних хронік, поетичних збірок та літературних пам'яток.

Переміг варіант 令和 (Рейва). Ці два ієрогліфи взяті зі класичної збірки японської поезії "Манйосю", датованої VIII ст. н. е. Якщо точніше, ось з цього вірша (вибачте за кривість мого перекладу - бо російського чи українського перекладу не існує).

Юної весни, у світлий місяць,
Коли повітря чисте та ніжний вітер дме,
Чарівним білим цвітом сливи зацвітають
І запах орхідей розлито навкруги.

令和 - це два слова. "令" - світлий та "和" - ніжний. В своєму перекладі я постарався зберегти саме ці значення.

Офіційне тлумачення такого сполучення звучить як "прекрасна гармонія". Але японська мова була б не японською, якби там не було двох і трьох значень.

По-перше, синонімом 令 (рей) є 善. А це той самий ієрогліф, який означає "дзен" - трансцендентний спокій. По-друге, серед значень 令 є значення "наказ, місія".

А значить, японці не просто вибирали девіз для нового Імператора, вони вибирали свою мету на наступну епоху.

Найвідоміший дослідник "Манйосю" Наканісі Сусуму так в своєму коментарі до вірша і девіза і сказав. В нову епоху японці мають не лише шукати гармонію в собі, а й закликати до цього весь світ. Як на мене - чудесна мета.

Цікаво, а от якби в нашій країні разом із виборами президента вибирали також девіз? Яким би виразом ви схарактеризували кожного минулого президента, а яким - новообраного? Це не конкурс - просто вам для роздумів.

Адже ми теж із кожним президентом проживаємо цілу епоху.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/1970855.html.
Tags: вибори, история, україна, япония
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments