Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

а отакий цікавий етнографічний факт

Алі Татар-заде
а отакий цікавий етнографічний факт. Як ви знаєте, після депортації 1944 Крим заселявся зо всєї Московії, цілі колгоспи здіймались та перекидались на півострів. В одному з таких виморочених сел післявоєнні “старожили” (звісно, правильно їх називати новожилами, але тепер вже є й новіші за них) всі з перм’яцького колгоспу десь за Уралом. Оком видно їхню фіноугорськість, старі ще й розмовляють спеціфічним діалектом російської. І раптом серед такого комі-мансийського субстрату цікавий факт. Коли немовля плаче і його вкладають, то співають йому:
“Льонкульонкузакоханку”.
Звичайно, я опитав і дізнався, що це вони привезли із собою, з-за Уралу. Перекласти ніяк не можуть, кажуть що це на іншій мові, якій - не знають, просто з давен так “баби” заколисували дітей. Ця фраза, мовляв, негайно примушує дитя баїнькі. На рівні побутового чаклунства. Колись давно якийсь шаман навчив їх так робити.
Моє ухо надійно ловить в цій фразі (льонку, льонку, закоханку) щось українське, польське чи на крайняк давньоруське, щодо останього великі сумніви з огляду на географію. Звісно, це може бути звуковий збіг, а насправді щось значити на одній зі східно-югорських мов. Самі прибульці (а там вони - тубільці) на слов’ян просто таки не схожі, це типові угрофіни - сіробліде або золотаве волосся, скуласті лиця, маленькі задрані носи, зблякнуто-світлі очи з епікантусом (чудь белоглазая). Розмовляють, як сказано, на одному з окаючих північних діалектів.
Можливо, хтось розшифрує фразу?

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2028292.html.
Tags: история, крим, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment