Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

З вами знову "Ранкова пошта без Юрія Ніколаєва"

Вячеслав Ільченко
Нам пишуть: "Що ви вчепились за ці тарифи? В країні проблем більше немає, крім цін на газ? Так вони у нас і так найнижчі в Европі. Досить цього популізму, краще б економіку піднімали і доходи населення збільшували".

Пам'ятаєте, ми якось говорили про "що видно, і чого не видно" в економіці? Для тих, хто не читав, я дам посилання в першому коменті. Якщо коротко, то ми там на дуже простому прикладі розібрали, як порівняно незначна і "популістична" дія Тимошенко насправді мала глибокий економічний сенс.

Так і тут. Видима частина питання тарифів - це просто цифра у ваших платіжках. Причому більшість із вас думає, що вона сидить тільки в платіжці на безпосередньо газ - а це дуже невеликі суми. У мене, наприклад, вкупі із боргом це приблизно 260 грн. Копійки, ага.

Але подивіться будь-ласка на іншу статтю платіжок - опалення і гарячу воду. Там уже цифри на один, а то й два порядки більші. Вони теж залежать від ціни на газ. В це складно повірити, але навіть якщо ваша ТЕЦ працює на мазуті, ціна на теплу воду і опалення буде вираховуватись так, ніби для підігріву води використовується газовий казан. Наприклад, згідно офіційних даних "Київтеплоенерго" 80% ціни на опалення складає ціна на газ. Ось пруфлінк:
https://www.unian.ua/economics/energetics/10411776-oprilyudnena-formula-tarifu-na-opalennya-ta-garyachu-vodu-v-kiyevi.html

Тоді як надзвичайно легко перевірити, що, наприклад, ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 в Києві можуть використовувати у якості палива мазут. А це уже значно дешевший варіант.
https://www.radiosvoboda.org/a/news/29073200.html

Картинка уже змінилась, чи не так? Виходить, що якщо знизити ціни на газ до обгрунтованого рівня (а це на даний момент приблизно 3500 грн. - що в порівнянні із нинішньою ціною 8250 грн. на 58% менше), то ваша платіжка зменшиться майже вдвічі. А це значить, що половина тих грошей, якими населення з останніх сил задовольняє хотелки нафтогазівських "мегаменеджерів", люди зможуть витратити на більш корисні речі. В тому числі:
- харчі;
- ліки;
- промислові товари.

Хто цей додатковий попит буде задовольняти? Правильно, малий та середній бізнес. Значить, їх прибутки збільшаться, і якусь частину з них вони пустять на підвищення заробітних плат. Вже не кажучи про те, що бюджет отримає більше грошей як податки.

Але це іще не вся вершина айсберга. Адже газ і гарячу воду споживають виробництва. Якщо знизити ціни на газ, за той самий обсяг витрат вони зможуть виробити більше товару і отримають змогу знизити ціни на товари - розширивши свій ринок і ще збільшивши прибуток "на круг".

Але і це ще не все. Є таке поняття в економіці - "ціна входу на ринок". Це мінімальна сума, яку підприємець повинен вкласти у виробництво однієї партії свого товару. Малий та середній бізнес у нас не розвиваються в тому числі тому, що ціна входу на ринок у нас надзвичайно висока. Самі вони такі витрати потягти не можуть, а кредитні ставки у нас настільки високі, що віддати такі кредити практично нереально. В дужках зазначимо, що зниження кредитних ставок в програмі "Треба діяти" теж є.

Так от ціна на газ різко знижує ціну входа на ринок. Як ми уже пересвідчились вище, зниження ціни на газ здатне на 58% знизити витрати на використання природного газу та на 46% знизити ціну гарячої води (самі порахуйте, 80% теплогенерації - це ціна на газ, будуємо пропорцію, виходячи з 58%, і отримуємо 46%). Тобто, за гамбургським рахунком ми майже вдвічі знижуємо ціну входу на ринок одним тільки зниженням ціни на газ. Для частини підприємців цього буде достатньо, щоб відкрити свій власний бізнес.

Ви й досі упевнені, що питання тарифів не є значною проблемою?

Нарешті, хотілось б поговорити про найнижчі ціни в Европі. Тут вас дурять аж двічі. Перш за все, для порівняння використовують спотові біржові ціни - ціни, які формуються на Франкфуртському чи Дюссельдорфському хабі. А вони, як правило, на 30% вищі, ніж ті, що використовуються для домогосподарств. Просто тому, що в їх складовій присутні додаткові компонента:
- зберігання газу протягом торгів;
- транспортна націнка за доставку on-demand;
- так звана біржова націнка.

Домогосподарства же постачаються по зовсім іншим цінам та довгостроковим контрактам.

На додачу структура ціни газу на Заході включає західні податки, західні експортні мита (такі є, наприклад, в Норвегії) та (увага!) західні заробітні плати. В європейській ціні на газ до 45% - фонд заробітної плати, причому не адмінскладу, а саме безпосередньо видобувної та розподільчої галузі.

Візьмемо усереднену українську заробітну плату в 277 доларів. А в тій же Словаччині вона складає 1200 євро, а в Норвегії 7100 євро. Отже, заробітні плати в Європі вищі в 4 - 25 разів вищі за українські. Ось і розгадка височенних європейських цін для домогосподарств. Наше газове лобі же дуже хитре - воно хоче, аби українське населення пахало за українську зарплату, а при цьому ціни платило на європейському рівні.

Тепер вам зрозуміло, наскільки велике значення має ціна на газ?

У вас є рівно шість днів на те, щоб це усвідомити і донести до інших. А також вибрати ту політичну силу, яка реально здатна знизити ціни на газ.
===
Вячеслав Ільченко Для бажаючих - стаття про "що видно і що не видно": https://www.facebook.com/ashnar.lynx/posts/1505296876271631


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2042864.html.
Tags: анализ, ахметов, беспредел, подонки, порошенко, піар, тимошенко, україна
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments