Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Про самоорганізацію як основу справжньої партії

Алі Татар-заде
те що в нас не партії а чортішо, стало настільки аксіома що про це ніби навіть лінь писати, говорити. Всі це знають, всі погоджені, однак все так і є. І дійсно, - яка має бути партія, то вийде скучніший текст довгочит, навіть непрочит, який не читатимуть, насамперед, в самих же партіях, а прогляне кільканадцять ідейно безпартійних.
Сьогодні я візьму маленький лише фрагмент цієї теми. Про самоорганізацію як основу справжньої партії.
Для початку нагадаю що партії бувають ... не тільки політичні.
Наприклад, у візантийців було чотири стадіонні партії, найбільш відомі з яких дві - Сині (Венети) та Зелені (Прасіни). Вони влаштовували бійки під час змагань на квадригах, билися в тавернах, Венети переодягалися в венетів (слов’ян чи радше просто варварів), носили брутальні штани, бороди, косички, епатуючи тим самим еліту та плебс, показуючи вольнолюбство, як би тепер сказали - тролячи. Зелені одягалися напіввоєнно, стилю мілітарі, мовляв, які ми патріоти. А війська переважно воювали як раз із всілякими варварами, тож бійки були просто неминучі.
Бувало, бійки на стадіоні закінчувались революціями, скиданням базилевса і зміною зовнішнього курса. Під бійку годилось все. Поки тривали ідейні спори монофізитів з монофелітами - одна партія ставала монофізитом, хоча вчора їй було на це начхати, а друга непремінно монофелітом, і драки простирались далі. Коли монофізити самі розкололися на дуофізитів та міафізитів - партії не забули і тут зайняти сторони, як потім і з іконоламством та ікономолінням.
Один імператор, обійнявши владу, дав знати обидвом партіям (одних підтримував його попередник, інших репресував): “Венетам передай - попередній імператор для вас помер. Прасінам передай - попередній імператор для вас живий”.
Ці партії, між іншим, є глибоко традиційними. Християнський Константинополь притягнув їх з сивої старовини, аж з античної Атени.
За тисячу років до Юстиніана, при реформаторі Солоні, вже були (!) ці партії, і кілька інших.
Зелені звались так, бо виражали інтереси землеробів, а точніше продавців зелені.
А сині представляли рибаків, а точніше, знову ж, продавців риби.
Кольори ясні та зрозумілі навіть у наш час. Поміж торговцями бували цілком закономірні суперечки, які потребували тиску на державу - тому ці партії намагалися зайняти побільше місць в народних органах влади, щоби приміром кращі торгові ряди дістались зеленщикам, щоби в театрі під час опери Есхіла не ходили розносники і не смерділи своєю рибою. Визначалась і зовнішня політика - а де заводити колонії, на півдні чи в Криму, бо має значення, що саме партія хоче звідти вивозити і туди завозити.
На цьому прикладі я показую, що в основу реальних партій покладені реальні інтереси. Вони стоять неймовірно вище за особи та їхні амбиції. Ніякий популярний торговець зелені, якщо почне потурати риботорговцям, не врятується харизмою, його просто виженуть з партії.
Подивіться у що виродилась ця партійність у Візантії, і ви побачите щось, щось таке, знайоме. Що ж воно таке? Партії ніби є, але зовсім інакші.
Виродження і тупе наслідування без змісту.
В даному випадку доволі просто - за Солона в Атенах була демократія, а яка в біса демократія в імперській православній Візантії. Одна назва, і та непопулярна. Так що давні партії підтримували з престижу, мовляв, дивіться, ми ж ті самі елліни, а не пальцем дєлані.
На цьому поки все, кінець блоку.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2054987.html.
Tags: византия, история, піар
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments