Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

5 серпня 1903 року народився Борис Гмиря

Volodymyr Boiko
5 серпня 1903 року народився Борис Гмиря – напевно, найвидатніший український співак за всю історію. За життя Бориса Романовича часто порівнювали з Федором Шаляпіним (обидва вони мали однаковий тип голосу – бас-кантанте), але, на мою думка, якщо Шаляпін був вищий за Гмирю як оперний співак, то в концертно-камерному репертуарі Гмиря був і залишається неперевершеним велетнем, що значно випередив Шаляпіна.

Згідно з поширеною легендою, яка, втім, не має документального підтвердження, але виглядає цілком вірогідною, у 1951 році Борис Гмиря тріумфально виступив у партії Кривоноса на сцені Большого театру під час Декади українського мистецтва в Москві. По завершенні урочистостей Сталіну принесли на затвердження перелік митців, яких слід було нагородити. Борису Романовичу, який не мав жодних урядових відзнак через те, що під час Другої світової війни перебував на окупованій території, пропонувалось присвоїти звання заслуженого артиста Української РСР (це було найнижче звання в СРСР). Сталін закреслив і зверху написав: «народний артист Радянського Союзу» (тобто найвище звання, минаючи «заслуженого» та «народного артиста» республіки).
– Товаришу Сталін, – сказав посадовець, який приніс список на підпис, – але ж Гмиря співав німцям під час війни.
– Ну, що ж, – відповів Сталін, – у німців був непоганий смак…

Послухаймо дует «Де ти бродиш, моя доле» у виконанні Бориса Гмирі та Петра Білинника. У підводці до відео сказано, що це – українська народна пісня. Напевно, що так і є – практично всі популярні колись романси та музичні номери з українських вистав перетворились на народні пісні. Не є виключенням і «Де ти бродиш, моя доле»: це – дует з опери «Вій» Марка Кропивницького на слова Степана Писаревського, музична обробка Владислава Заремби.Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2070450.html.
Tags: бойко, история, музыка, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments