Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Мукачівський аеродром: те що втрачено

Згадуючи мукачівський військовий аеродром, яким він був до розвалу Радянського союзу, і порівнюючи з тим, що від нього залишилося, на фоні ужгородського, так званого "міжнародного аеропорту" бере сум, виникає сором за державу і тих людей, які перетворили колишній стратегічний об'єкт Радянського союзу в... руїни, з придатними до подальшої експлуатації, хіба що плитами.
 
Багато в чому тут постаралися і самі мукачівці, яким заважав шум від літаків. В принципі й не дивно, адже останніми, перед гелікоптерами серії МІ, тут базувалися надзвукові винищувачі МіГ-27, та МіГ-29. Про останніх й по сьогоднішній день мало хто знає. Але це правда, в Мукачеві на той час базувався з десяток надсучасних винищувачів МіГ-29 при 92-му ВАП (Винищувально-авіаційний полк). Саме вони і створювали шум.
 
При цьому шум від потягів нікому чомусь не заважає й по сьогодні, всі звикли.
 
В 2006-му була спроба продати аеродром з аукціону, але безрезультатно. Розмір злітної смуги 2500х40 метрів. Перон 5 тис. кв. м. Площа - 196 га. Клас морозостійкості плит F200, більшість датована 1967-м роком.
 
Злітні смуги колишнього військового аеродрому в Мукачево, з яких колись злітали МІГи, були спроможні приймати вантажні й пасажирські літаки типу Іл-62, Іл-76, Ту-204 та Боїнг-737. Оперативна місткість аеродрому для цивільної авіації — 12 літаків типу Іл-76 та п’ять допоміжних типу АН-12, АН-26. Аеродром також мав склади авіапального, об’ємом 5,3 тисячі кубометрів, десятки ангарів, інфраструктуру ППО, РЛС. Мукачівська РЛС, за винятком Севастопольської, не має аналогів ні в цілій країні, ні поряд за кордоном.
 
З такими параметрами, Ужгородська смуга навіть поряд не стоїть. Інша справа, що після розвалу союзу все було запущено. Остаточна експлуатація об’єкту була завершена в 1993-му році. Без відповідної реставрації, смуга більше не здатна приймати літаки типу Ту-154 і Boeing. Хоча ще на початку 1990-х тут успішно сідав ЯК-42 із тодішнім президентом Леонідом Кучмою.
 
Обслуговування такого об’єкту, не кажучи вже про літаки, для молодої України було непосильним завданням. Реставрація, станом на 2003-й рік, за оцінками експертів, потребувала капіталовкладень в розмірі близько 30 мільйонів доларів США. Завелика цифра для тодішньої України, і вкрай непосильна без закордонного інвестора, або програми стратегічного розвитку із відповідним фондом.
 
Хоча не важко уявити потенціал, який було втрачено. Колишній стратегічний об’єкт міг перетворитися на міжнародний пасажирський, транспортний і транзитний аеропорт. Враховуючи його положення, вантажопід’ємнійсть і можливість розвитку інфраструктури із підведенням залізнодорожних колій і автотраси, - все це могло перетворити Мукачево на... транзитний центр цілої області і, можливо, з часом, відібрати в Ужгорода статус обласного центру. Враховуючи постійно зростаючу кількість обсягів вантажоперевезень і потоку туристів, можна з впевненістю сказати, така можливість реально втрачена.
 
І причина цього криється далеко не на місцевому рівні. Це втрата не стільки і не тільки міста, це втрата держави в цілому.
 
До речі, під Мукачевом був ще один стратегічний об’єкт, на щастя незавершений - в серпні 1990-го були призупинені роботи на об’єкті РЛС СПРН "Дарьял" біля Пістрялова. В 2003-му недобудову передали у власність міста, але вже на той час об’єкт не підлягав відновленню і став лише тягарем для міста. Але це вже окрема історія.

http://www.mukachevo.net/ua/Blogs
Tags: мукачево, україна
Subscribe
promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments