Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Економічні перетворення почнуться, коли олігархи шукатимуть вигоди у бізнесі 2

Володимир Лановий
ЕКОНОМІЧНІ ПЕРЕТВОРЕННЯ ПОЧНУТЬСЯ, КОЛИ ОЛІГАРХИ ШУКАТИМУТЬ ВИГОДИ У БІЗНЕСІ, А НЕ В ОФІСІ ПРЕЗИДЕНТА (II ЧАСТИНА)
Маємо вирватися з сьогоднішнього убогого стану і рухатися вперед надзвичайно високими темпами, щоб дати шанси на виживання нашим людям, які того заслужили. Чи усвідомлює новий Президент необхідність високої динаміки розвитку, завдяки якій ми можемо покінчити зі злиднями? Чи він так не вважає, бо у нього і так все в ажурі: висока посада, безмежна влада, всенародна любов, усі його бажання задовольняються і т. п. До речі, усі наші президенти у минулому, зайнявши посаду, випромінювали самозадоволення. Думаю, що така їх поведінка показувала обмеженість і недалекість цих персоналій (в чому ми щоразу впевнювалися), бо ця посада – то величезна відповідальність, яка може привести і на ешафот. І віра у свою винятковість, яка відвідувала кожного з них, дуже швидко проходить. Те, як В. Зеленський сьогодні формує уряд і окреслює його програмні цілі, викликає у мене занепокоєння. Враження, що він не бачить масштабності проблем нашого суспільства. Але з Зеленським чи без нього нашому народу треба боротися і досягати майбутні висоти.
Тепер щодо актуальності задачі прискореного довготривалого зростання, яку деякі ФБ-ні друзі ставлять під сумнів. ВВП і його темп росту, яким вимірюється динаміка зростання, містить три компоненти – доходи громадян, прибутки держави, інвестиції в основний капітал підприємств. Тому динаміка ВВП визначає рівень життя людей, витрати держави, в першу чергу оборонної, правоохоронної і соціальної спрямованості (в тому числі на пенсії) і майбутнє економіки. Тому вирішуючи цю задачу, ми створює матеріальні умови вирішення усіх соціальних і державних проблем.
Отже, нова економічна модель, яка потрібна Україні, має дати нам високі темпи зростання і справедливий розподіл доходів у суспільстві. При виборі такої моделі варто звернутися до досвіду країн, які змогли вирішити поставлені задачі. Так, треба сказати, що всі ті, хто досяг рекордних успіхів, діяли свідомо і знали, що вони будують. Ви думаєте, що Китай, який мав в середньому 10 %-ні темпи росту протягом більш ніж 30 років, діяв наосліп і спирався лише на свої п’ятирічні плани? Мало хто знає, що у 80-ті роки минулого століття китайські делегації, що складалися з професорів, доцентів, науковців, курсували по країнах і континентах (в тому числі були і в Україні), вивчаючи наміри і досвід здійснення реформ та застосування економічних моделей. Робилися висновки, які з них можна використовувати в Піднебесній. І зараз у цій східно-азійській країні одночасно використовуються у різних її частинах і регіонах 4 абсолютно різні моделі, починаючи від вільних (безмитних) економічних зон і закінчуючи територіями державного планування і фінансування. Це обумовлено конкретикою різних територій і необхідністю визначення найкращих моделей, які дають найвищі результати, для їх поширення. Згадаємо тепер, які країни і за рахунок чого досягали найдинамічнішого розвитку.
Найвищу динаміку (більше 10 % на рік) продемонстрували у другій половині ХХ століття ті з них, у яких відбувалися епохальні зміни – їх економіки були перебудовані з архаїчних (феодальних) чи тоталітарних (фашистських, комуністичних) режимів у вільні ринкові системи. Назвемо їх: Західна Німеччина, Японія, Гонконг, Сінгапур, Південна Корея, Тайвань, Китай та деякі ще. Економісти схильні вважати, що спільним у них було те, що вдалося за короткий період часу у широких масштабах замінити застарілі базові технології у виробництві та сервісі на новітні, найсучасніші (що приводить до випуску нової продукції і виходу на нові ринки). Відбувся ефект подолання глибокого технологічного відставання національних господарств, який назвали ефектом відставання. Звичайно, у різних країнах були різні за глибиною відставання (і різною за глибиною була інноваційність нових технологій). Тому різними за тривалістю були й періоди високодинамічного зростання. Найдовші - у Китаї і Тайвані, які перед початком реформ використовували найвідсталіші базові технології.
Чи схожа ситуація в Україні на ту, яка була у перерахованих країнах? На мій погляд, вони повністю співпадають. У нас використовуються технології столітньої давнини (вугільні шахти, мартенівські печі, теплові електростанції на вугіллі, металорізальні виробництва тощо) і неринкові інститути економічних відносин. Звідси - невичерпні можливості переозброєння на сучасні електронні технології і отримання колосального ефекту відставання, що дасть нам величезний запас росту у багатолітній перспективі. Отже найголовніше – це IT-економіка, біо-, нанно-, 4Dпрінтерна-технології, автоматизація технологічних операцій, управління, досліджень, конструкторських робіт, високоточна металургія, роботизація виробництва тощо. І ще в паралельних галузях – альтернативна, зелена енергетика і автоматизоване екологічно чисте сільське господарство.
Для реалізації глибинного технологічного переходу мають бути здійснені додаткові перетворення. В країнах, що піднімалися на вершину економічного зростання, як показала їх історія, окрім оновлення базових технологій, були здійснені паралельні економічні трансформації. От найбільш типові процеси: 1) відбувався потужний приток виробничого капіталу в економіку; 2) збільшувалась чисельність зайнятих в національному господарстві; 3) у новітні галузі і на підприємства, що модернізувалися, активно перетікав капітал і робоча сила з традиційних неконкурентоспроможних виробництв; 4) суттєво зростала частка малого і середнього бізнесу, який частково витісняв з ринків великі застарілі господарські комплекси; 5) були забезпечені висококонкурентні відносини на ринках; 6) була досягнута стійкість платоспроможності і ставок валютного курсу національних грошей. Які з цих структурних процесів відбуваються чи відбувалися в Україні? - Жодних. От і маємо наслідки подальшого і технологічного, і інвестиційного, і соціального відставання.
І в наших умовах, і в іноземних економіках здійснити структурні зрушення заважала олігархічна (чи феодальна або соціалістична) форма володіння господарськими об’єктами. За неї не відбувалися реінвестиції у виробничий капітал до повного його зносу, не допускалися в економіку іноземні інвестиції, винищувалося мале і середнє підприємництво, яке є класовим антогоністом та економічним могильником олігархату. Тобто зміни в країнах-рекордсменах не могли відбутися без усунення з політики і влади різного типу олігархів і це було зроблено. Згадуючи Україну, підкреслимо, що залишаючи фінансову олігархію біля керма країни, нам не вдасться досягти 5-7-процентного росту, як сподівається нове керівництво країни. Олігархи мають стати звичайними бізнесменами, банкірами, інвесторами тощо. Я не раз писав, що вони самі мають реструктуризувати свій бізнес, оптимізувати його, зосередитись на найефективнішій сфері діяльності і забути, що вони будуть продовжувати качати прибутки за рахунок завищених цін і тарифів, податкових преференцій, бюджетних дотацій, субсидій, інвестицій, емісійних кредитів, пільгових позичок державних банків, інших незаконних джерел збагачення. Вони мають зрозуміти, що не вони господарі-паничі на нашій землі, не вони мають вирішувати, кому з іноземців дозволяти займатися бізнесом в Україні, а кому ні. Нагадаю, що за Януковича і Порошенка перед іноземцями урядовці ставили або додаткові фінансові умови, або просто відмовляли легалізувати їх бізнес.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2096040.html.
Tags: зеленский, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments