Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Igor Lutsenko · Чому втрачають популярність військові?

Ви ж, звісно, помітили, що авторитет добровольців/військових/волонтерів вже нині зовсім не той, який був чотири роки тому. Так, до них ставляться здебільшого позитивно. Вони — в рейтингу довіри на перших ролях, але українці вже не чекають, що «люди війни», фронтові герої стануть джерелом змін у країні, очищення її морального і оновлення кадрового стану.

Висуну свою версію — без прізвищ, котрі понабивали усім оскому.

Перше — війна втратила зрозумілий для обивателя зміст після підписання кількох мирних угод в Мінську, а також перманентних заяв про неможливість військового вирішення проблеми російської агресії.

Київ не може чекати. Чотири етапи повернення Донбасу
Сенс буття військового став недоступним для звичайного українця. Останнього когнітивно дезорієнтували: формальний мир з Росією, неформально-формальне перемир’я з її (чи не її? Обиватель до кінця не певен!) «бойовиками», фактично позиційна війна з перманентними обстрілами і вилазками диверсантів. Яка мета усіх цих бойових дій зараз — не так просто пояснити.

Війна була, є і буде, але давно вже перестала бути соціальним ліфтом
Ті бойові зіткнення, що відбуваються на Сході, виглядають непотрібними ні Україні (бо ми не атакуємо, а лише сидимо під снарядами і мінами), ні Росії - попри те, що більшість все ж сприймає тезу про російський характер агресії, майже усі вірять, що Москва не збирається іти далі. Загрози агресії нема, тому нагальна потреба у героїзмі та силі війська відсутня в очах «виборця».

Більше того, наявність бойових дій тепер для обивателів виглядає як непорозуміння, яке хтось штучно підтримує, «заробляючи на війні» — конспірологія і параноя живучіша від усього живого. Військові та волонтери виглядають пішаками у цій конспірологічній грі, нерозумними виконавцями чиєїсь глитайської волі.

По-друге, ми до сих пір не побачили жодного прикладу ефективної трансформації управлінця військового в управлінця цивільного. Скороспілі «комбати» зразка 2014-го, які потрапили до парламенту, повоювавши лише кілька місяців на фронті в своїй більшості виявилися не надто успішними депутатами, а подекуди навіть відверто приєднувались до грабунку країни правлячим угрупованням.

Чим, звісно, завдали непоправного удару своїй вітчизні у спину.

Але й ті, хто роками демонстрував професіоналізм та показував доблесть, не зайняли топ-посади в країні. Причина цьому — відродження совкових традицій в армії, що набуло лавиноподібного характеру з 2016-го. Яскраві та самостійні виявилися непотрібними і незручними для закостенілої військової ієрархії, де стали звично домінувати тилові пацюки, майстри інтриг і підлизування.

Більше того, появи самодостатніх лідерів у армійському середовищі як вогню боялася попередня влада (і навряд чи це помінялося зараз).

Тому спайки між армією і суспільством на рівні еліти у нас не відбулося. Що дуже погано, з точки зору досвіду інших країн. Приміром, в Ізраїлі найкращі фронтовики дуже часто стають на чолі державних процесів, а у вищому політичному середовищі США надзвичайно високо цінуються професійні військові.

Війна була, є і буде, але давно вже перестала бути соціальним ліфтом. І це, повторюся, дуже недобре. Чи виграє країна у цій перманентній боротьбі зі сильнішим ворогом за керівництва людей, які зеленого поняття не мають ні про цю війну, її причини і цілі, ні про сам смак справжньої боротьби?


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2125734.html.
Tags: анализ, ато, луг%андония, порошенко, рассея, україна, х%№ло
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment