Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Флігель Казанського. Що сталось з житлом головного архітектора в дореволюційному Києві


Сьогодні ви дізнаєтесь одну сумну історію про Київ. Вона пов’язана з центром міста, чиновниками високого рангу та великими грошима.
Отже, у 1896 році головним архітектором Києва був Микола Казанський. Син, священника з невеликого провінційного російського містечка Углич, він зумів закінчити Академію мистецтв у Петербурзі, та досягти успіху в Києві. Серед його проектів були як цивільні споруди, так і релігійні. Він навіть приймав участь в будівництві Національної опери.

Яким же був власний дім іменитого архітектора? У 1892 році він придбав садибу з двоповерховим будинком на Подолі (зараз це Сагайдачна 1Б). Будівля стояла у підніжжя Володимирської гірки. В той час це було вельми небезпечне місце, регулярно відбувався зсув ґрунту.
Будинок, постраждалий від зсуву грунту.
Є версія, що на передньому фоні сам Казанський

У 1905 році внаслідок чергового зсуву маєток архітектора був засипаний. Флігель був вщент зруйнований, а ще один будинок потребував капітальної реставрації. Головний архітектор Києва без дому – це не могло тривати довго.


Тож вже у 1909 році Микола Казанський відновив свій маєток. Був побудований новий прибутковий флігель з укріпленим фундаментом. Будівля мала три поверхи, над якими височіла невелика вежа з двома кімнатами. Враховуючи сумний минулий досвід, архітектор захистив своє житло підпорною залізобетонною стінкою.

Казанський прожив в цьому домі до самої смерті у 1914 році. Пізніше будинком володіла його вдова.


Більшовики націоналізували флігель, як і багато інших. Там були квартири, на першому поверсі різноманітні магазини, і навіть зубопротезна майстерня. Дім був міцним, однак, у 1969 році його мало не зруйнували. Справа в тому, що «Київметрострій» збирався прокладати лінію метро відкритим способом. Лицьовий дім Казанських знесли, а флігель, все ж таки вдалось зберегти.


Ще десять років дім простояв неушкодженим. У 1980 його поставили на капремонт. Була ідея навіть створити на його базі музей електротранспорту, але вона так і не була реалізована.

Згодом дім відремонтували, біля вежі з’явився повноцінний мансардний поверх. У 1996 році флігель був взятий під охорону, як пам’ятник архітектури. Але вже у 1999 році цей статус був знятий. Причина: через мансарду флігель втратив свою автентичність.

У 2010 -2012 році архітектурне бюро Юрія Бородкіна розробило проект забудови цієї ділянки. І там не було місця старовинному будинку, повинен був бути грандіозний бізнес-центр.
Флігель Казанського програв, його знесли, і натомість почали будувати БЦ.


Дім головного київського архітектора початку ХХ століття зник з облич Києва повністю.
Автор: Марина Пєтушкова
https://life.informator.press/flihel-kazans-koho-shcho-stalos-z-zhytlom-holovnoho-arkhitektora-v-dorevoliutsiynomu-kyievi/


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2130261.html.
Tags: informator, kievinform, история, київ, рейдеры
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments