Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

легко було на папірі

Алі Татар-заде
коли Василій ІІ Темний піся кривавих громадянських війн заволодив московським троном, то його бюрократія складалася з двох начальників. Перший був дияк Остафій Аракчєєв, він завідував казною. Другий був дияк Кожух - він керував справами митрополічими.
Його син Іван ІІІ намагався скасувати цю “обтяжливу” батькову бюрократію, навіть скоротив посаду казначея зо всіма казначействами. Він перевів всіх чиновників у “Большой Дворец”, щоб вони там сиділи та керували, а не мотали по місту гонців з наказами. Однак скоро в БД виділилось одразу два керівника відділів - ямний дияк та дворецький, згодом стало ясно що і казначей з командою був не зайвий (посаду поновили і набрали ще більше дияків). Потім свої канцелярії знадобилися великокняжому конюшому та постельничому, а після завоювання сусідніх земель в особливі Дворці були виокремлені також Новгород, Стариця і Калуга.
Ітого - 7 начальствених департаментів.
Василій ІІІ збільшив кількість міністерств до 12.
Його син Іван Грозний - “великий реформатор” - кілька раз назовсім скасовував одні відомства та винаходив інші, цікавився “як там у них” (у ханів, султанів, падишахів, королів та імператорів), - коротше, коли він помер, то залишив у спадщину 20 приказів, палат, ізб, рад і т.п.
При його сині Федорі їх було вже 28.
Годунов, коли став царем, почав влаштовувати своїх союзників (щоб вони не вдарили у спину), і кількість бюрократій вирісла до 36.
При першому царі Романові, після “смути”, щорічно додавалось по одному новому відомству, і їхня кількість стала 48.
При його сині Алєксєї йшла титанічна боротьба, скасовувались старі контори, але на зміну їм виникали нові, і в результаті постійно зайняті були вже 52 начальники.
Враховуючи, що в них не було свого прем’єр-міінстра, який би вислуховав кожного щоденно, - уявіть собі навантаження на бідного царя.
Півсотні одних лише міністрів, і це не теріторію з населенням в 5,5 мільйонів (при чому половина того населення навіть не підозрювала, що є подданими того царя).
Складність була і в тому, що міністри та губернатори принципово не розрізнялися, вони всі сиділи в столиці, і Москва перетворилась на гигантський офіс. Так, як повелося з першого героїчного завоювання сусідньої агресивної Калуги в далекому триченто, - керівник провінції сидів у Москві, всі його дьяки також, виїжджаючи в провінцію лише в командировки.
Царівна Софья скоротила департаменти до 37.
Як тут не згадати Пєтра І. Він же рішучо реформував свій уряд. Завів 12 колегій, щоб стільки і було всього відомств. Але легко було на папірі. Бо майже все його правління поруч з новими “комерц-колегіями” та “кунсткамерами” існувало до 25 старих приказів, ізб, стряпчих, четей і так далі.
І коли після майже 50-річного царювання він помер, то до раздутого нового бюрократичного апарату все ще додавалися прикази, засновані Іваном Грозним, а те й його попередниками. Один з них завів навіть сам Пьотр - “преображенскій” приказ, або “потєшних дєл” ізба.
Останню таку структуру розігнала вже Анна Іванівна, коли відмовилась від послуг апарату Постельничого.
Взагалі ж, з тої епохи дійшло багато промовистих назв, як то Разбойний приказ, Полоняничний, Сбора хлеба у казаков, -
- мені ж особливо сподобалась отака назва:
“Приказ что на сильньіх челом бьют”; хоч бери та зараз реанимуй, з гарячою лінією для народу.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2137194.html.
Tags: дебилы, история, коллективное х%№ло, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments