Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари

Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари на маленькій фабриці у центрі міста (ФОТО)


Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари на маленькій фабриці у центрі міста (ФОТО)

Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари на маленькій фабриці у центрі міста (ФОТО)
Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари на маленькій фабриці у центрі міста (ФОТО)
Колись в Мукачеві виготовляли кубинські цигарки та сигари на маленькій фабриці у центрі міста (ФОТО)

Мукачівська тютюнова фабрика у ХІХ – ХХ столітті була відома далеко за межами краю. Щороку великі партії цигарок та сигар розліталися по всьому світу, а в цехах працювали сотні робітників. Історія однієї з найуспішніших фабрик Закарпаття до вашої уваги.
Вперше ідея вирощувати тютюн в промислових масштабах та виготовляти сигарети в Мукачеві з’явилась у Ервіна Шенборна. Експериментальну фабрику запустили в приміщенні корчми «Дикий кабан» в центральній частині міста. Будинок корчми належав теж Шенборнам, а відтак зручно було використати своє ж приміщення для спроби ведення нового бізнесу. І заради експерименту у 1898 році в колишній корчмі запрацювала тютюнова міні-фабрика.
Скручували тютюн у папір переважно жінки. Сировину для цигарок вирощували теж на Закарпатті.  Експеримент виявився успішним, і вже за рік справи помітно пішли вгору. На маленькій імпровізованій фабриці в центрі міста виготовляли коста-риканські та кубинські цигарки, а також короткі сигари. Якість продукту була високою та користувалась попитом, тому незабаром підприємство довелось розширювати.

Нову повноцінну фабрику звела всього за рік будапештська  будівельна фірма «Поллачек та Епштейн». У 1908 році на східній окраїні Мукачева функціонував цілий комплекс будівель з виготовлення тютюнової продукції в промислових масштабах. З кожним роком виробництво розширювалось. Так у 1908-му на фабриці працювали близько 300 осіб, а вже через 3 роки майже 700.
Про цигарки та сигари з Мукачева знали далеко за межами нашого краю. Фабрика забезпечувала людей робочими місцями та гідною зарплатою, а продукція розліталась величезними партіями по всій Монархії. Мукачівські цигарки та сигари потрапляли не лише на угорські прилавки.  Словаччина та Польща теж купувала нашу продукцію.  З Кракова та Кошице поставляли тютюн, а взамін купували вже готові партії цигарок. Великий завод став гордістю міста і навіть мав власний оркестр. А дим від Мукачівських сигар віявся у будинках почесних вельмож тогочасної Європи.

Записи в архівах свідчать, що у кращі роки свого існування Мукачівська тютюнова фабрика виготовила понад 600 мільйонів цигарок  та більше ніж 47 мільйонів пачок тютюну для трубок на рік.
Фабрику друкували на листівках, які збереглися і до сьогодні. Зображення підприємства 1911 - 1916 років можна знайти в книжках про історію Мукачева.
Успішне підприємство за часів Угорщини та Чехословаччини закрили за радянської влади. В цехах колишньої тютюнової фабрики  запрацював «Мукачівприлад».  До цього часу місто розрослось так, що фабрика опинилась майже в центрі. Деякі будівлі комплексу реконструювали, дещо добудували, проте основна будівля з баштою збережена і до сьогодні. Нажаль, інші споруди колись могутньої фабрики занепадають. А напівкруглі вікна та старовинні фасади обросли деревами та розвалюються. Проте і зараз велич та могутність цих будівель нагадує про колись одну з найуспішніших фабрик минулого.
http://www.mukachevo.net/ua/news/view/637787


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2164653.html.
Tags: история, мукачево, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments