Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

приклад сусідів поляків

Алі Татар-заде
в згадках на давньоісторичну тему часто бачу сентенції френдів, що історія Великого князівства Києвського туманна і незрозуміла, ПВЛ бреше, все видумка, а бил лі рюрик етс., не кажучи про Кия та його братів. Складається враження що міфологічність перекреслює історію. Насправді не так.
Я наведу просто приклад сусідів поляків.
На відміну від українців, у них замість одної всім незрунчої ПВЛ (та ще й одної на кілька “братських народів”) є одразу шість таких хронік-глиб, при чому доволі пізніх в порівнянні з українським літописом, - які. до того ж, незгодні поміж собою практично ні в чому, якщо копирсатися в деталях.
такими польськими несторами чи радше геродотами є Аноним Галл, Віцєнтій Кадлубєк, Кроніка Вєлікопольска, Ян Длугош, Кохан Вольскій, Марцін Бєльскій.
Четверо з них “знають” про першокнязя Леха Першого - такого собі патріарха, брата Чєха та Руса, - однак двоє, при чому найстаріших, про нього мовчать. Виходить легенда пізня, ніяких лехів не було, наснаєбалі і все що в цьому місці прилагається казати в Україні. Але поляки так не роблять.
Ще гірше з нащадками Леха І. Лише одне джерело називає Леха ІІ і два - преємника останього, Візиміра - Вишоміра. Ще одне обмежується згадкою що деякий час правили нащадки Леха, і все.
Перед Краком правили 12 Воєводцов, невідомих за іменем.
Самому Краку (він же Гракх, з натяком на давньоримське походження) повезло більше - його знають аж 5 з 6 геродотів. А от його сина Крака ІІ знають тільки двоє, і ще троє звуть його Лехом ІІ або Лехом ІІІ, так що цей князь навіть не мав неквантового імені.

Також повезло Ванді - хто не знає Ванду? Ти не поляк, якщо не знаєш Ванду. Це все одне як чех не знав би хто така Лібуше чи українець - Либідь.
Ванду знає 5 з 6 хроник.
Але на відміну від блідотіньої топонімічної Либіді, польська Ванда (як і чеська Лібуше) овіяна десятками, коли не сотнями легенд, їй присвячено багато художніх творів, картин, віршів.
І головне, що практично все про Ванду - це міфологія, казка, якій дивно вірити, якщо гратись в набурмосеного позитивиста, гадаючи що отаким і має бути історик та історіофіл. Людиною без уяви мнять наши сучасники історика, і гадаючи так, посилено їм наслідують.

А от з преємників Ванди знову починається чехарда, - Пршемисла знає лише 1 хроника, і те каже що він після коронації став Лешеком.
Інша хроніка каже про 12 Воєводцов (знову) і про якогось Лешека Четвертого, а потім Лешека Пятого й Шостого, які в інших 4 хроніках звуться Лешеком ІІ, при чому, спочатку він був безим’яним зовсім, поки його не коронували.
Його наступникаЛешека ІІІ-го знають 4 хронік, а п’ята зве його Лешеком Сьомим.

Фигура, яка об’єднує всі хроніки - це негодяй, злодій Попель, він же Помпіліуш. П’ятеро з шости знають також його синочка Попеля ІІ або Помпіліуша ІІ Хвостека, баткьо або син відомі тим, що їх з’їли миши. Ся дуже легендарна деталь мала б ввести в розпач кожного позитивиста, але поляки замість того пишуть про них романи.

Нарешті ми дійшли до П’яста.
П’яста знають чотири з шістьох хронік, отакі от “рюриковичи”.
І лише починаючи з його сина (?) Сємовита, внука Лешека - Лестека - Лешка Сьомого або Восьмого та правнука Сємомисла - починається “реальна історія”. Тобто, їх знають всі шість хронік.
Наскільки вона реальна?
Достатньо сказати лише, що першим реальним діячем прийнято вважати пра-правнука, Мешка, і тільки тому що він одразу згаданий і в німецькому літописі, і в українській “ненадійній” ПВЛ


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2202831.html.
Tags: история, польша, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments