Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Ненависть між гірськими і долинними шотландцями тривала століттями

Igor Lutsenko
У 1979, перед референдумом по автономії Шотландії, англійський журналіст брав інтерв'ю у старого шотландського горця:

- Ви будете голосувати за автономію або проти ?.

- Проти, звичайно ..

- Чому ?.

- У Лондоні їм плювати на нас. Але в Единбурзі нас взагалі ненавидять ..

Це дуже важливий момент для розуміння того, як реально влаштована Шотландія. Промовляючи це слово, ми мимоволі уявляємо собі горця в килті і з волинкою. Але скільки там цих горців? Лічені відсотки, а основне населення живе в долині ..

Гірше того. Століттями жителі долини (lowlands) і високогір'я (highlands) розглядали один одного як різні і ворожі раси. Вони відрізнялися мовою - в низинах говорили на німецькому шотландською мовою, в горах - на кельтській гельськії ..

Низинні шотландці вважали горців варварами, що підлягають суворому упокорення на межі або за межею геноциду. Якщо горянський клан поводився некоректно, Едінбург виписував на нього "Листи вогню і меча". Скажімо, в 1587 було наказано довести клан Четтен "до повного знищення, вбиваючи, спалюючи, топлячи у воді та іншими способами, так, щоб ні жодної істоти з цього клану не залишилося в живих, тільки священиків і жінок" ..

Само собою, що горяни підлягали насильницької асиміляції. У 1608 король Яків обманом захопив групу вождів гірських кланів, заманивши їх на королівський корабель під приводом богослужіння, і кинув до в'язниці. Їх випустили тільки після того, як вони взяли на себе зобов'язання в тому числі послати своїх синів на навчання в долину, а також вигнати зі своїх земель всіх бардів - носіїв кельтської усної культури.

Слідом за цим Таємна рада Шотландії наказав насаджувати в горах англійську мову, так щоб Irische language (так, шотландську гельську тоді називали так), "один з головних джерел варварства і нецивілізованості серед мешканців острів і гір, міг бути скасований і знищений".

Ненависть між гірськими і долинними шотландцями тривала століттями. А в XX в. сталася кумедна річ: жителі долини, які здобули повну і остаточну перемогу, ототожнили себе з горянами і їх Гальською культурою. Нащадки німців стали хизуватися в килтах, грати на волинці і взагалі всіляко зображати з себе кельтів. В результаті гори зараз сприймаються не як "внутрішня Америка" і скопище варварів, а як заповідник справжньою, не зіпсованої англізацією шотландської ідентичності ..(С) висока порта


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2203758.html.
Tags: история, піар
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments