Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Дискусія про #PISAцікаве важлива для розуміння кількох процесів

Ivanna Kobernik
Зеленський і Україна виглядали в Парижі достойно – даність тренду дня, в інформпотоці якого цілком ризикує загубитися пост про #PISAцікаве.

В одній з ФБ-груп стала свідком показової дискусії навколо результатів PISA. Перекажу її близько до тексту, але не порушуючи приватності. Дискусія важлива для розуміння кількох процесів: Які і чому можуть виникнути труднощі з імплементацією будь-яких змін в освітній політиці, навіть обгрунтованих науково чи заснованих на об’єктивних даних і чому можуть бути проти … батьки. При цьому в обговоренні були несподівані інсайти (спойлер - син однієї з учасниць брав участь в PISA і успішно склав тест, хоча в школі має посередні успіхи), а також цінні аргументи від вчителів-практиків щодо того, чому чинна українська програма з математики не дає дітям можливості ні добре вивчити предмет, ні бути успішним в її застосуванні в реальному житті (чи хоча б в вирішенні задач, наближених до реального життя).

Отже, в групі обговорювали результати PISA і одним з перших коментарів став допис мами (далі Мама-емігрантка), що живе в розвиненій країні Заходу (країна К), яка входить до першої десятки країн-лідерів в PISA. Освітня система цієї країни (в якій, згідно з PISA, навіть соціально-неблагополучні діти показують високі результати) – найбільше розчарування мами в цій країні. “Діти сидять і нудьгують на уроках, все направлено на задоволення. Батьки старших дітей, правда, розповідають, що старша школа буде більш насиченою, але це лише після 8-го класу”. Як доказ мама наводить роботу своєї доньки-чотирикласниці – додавання віднімання в межах 20. “Напис вчительки “Відмінна робота, Дашо” (ім’я змінено) донька сприйняла як знущання!” Як йдеться далі, це приклад роботи початку жовтня, до грудня, визнає мама, завдання ускладнилися. “В тиждень вчать таблицю множення на одну цифру. А приклади типу 23*2!” – обурюється вона.

Українські мами в коментарях насамперед звернули увагу на ввічливість в примітках вчителя до опублікованої фото роботи: “Будь ласка, пиши на математиці олівцем”. Мама-емігрантка визнає – вічливість і повага до дитини тут всюди”.

Далі наведу найцікавіше з дискусії:

Мама-українка-1: “Ну от і підсумок: легка початкова школа і до 15 років все круто змінюється. Коли українські діти вже добряче задовбані, закордонні роблять потужний ривок”.

Мама-емігрантка: “Я входжу в групу з 3,5 тисяч російськомовних мам. В ній мало хто задоволений місцевою освітою. Все дуже примітивно. Тому навіть не уявляю, як ця країна показує високі результати в PISA”

Мама-українка-2 “PISA не зовсім традиційний екзамен, тест більше на логіку, загальну ерудицію і меншою мірою на академічні знання. Так я зрозуміла з розповідей мого сина, він торік найкраще написав в його школі: успішність в нього середня, пише коряво, оформлює завдання криво, а на PISA всіх здивував. Написав краще відмінників тому, що загальна ерудиція, прикладні знання в сфері science, математики, фізики та інженерії, а також добровільне читання книг дає свої результати”(ПРИМІТКА – звіт PISA повністю підтверджує, що мама правильно визначила причини високих результатів сина).

Вчителька-українка: “Моя сестра живе в цій успішній країні і каже те саме, що Мама-емігрантка. Я все думала – що не так? В Україні досить сильна молодша школа, а потім іде провал у математиці. Але те, що я бачу в деяких своїх учнів-чотирикласників, це провал в базі. Немає відпрацьованої навички рахунку, таблиці множення, розбору задач. Все галопом по Європі, бігом-бігом. І я подумала – може права країна К, що тримає всіх, не поспішаючи, на цій стадії, поки не відпрацюється навичка і всі діти не почнуть рахувати автоматично. Те саме з задачами і логікою. Там довгий час елементарні задачі на одну дію, але діти навчаються їх розуміти і уявляти. А наших, не встигнувши як слід пройти тему множення, не відпрацювавши навичку, починають грузити задачами в 2-3 дії з різними знаками. Їм в більшості важко порахувати, зрозуміти задачу, вибудувати логічний ланцюжок на різні дії… Так, у нас є зірочки, яких тягнуть батьки і репетитори, але основна маса просідає. Подивіться на книги для 1-2 класу – вони не для самостійної роботи дитини! А там (в країні К) відпацьовуються саме навички самостійної роботи і в результаті до старшої школи діти приходять краще підготовленими”

Мама-емігрантка-2: “В нас, в країні Х, теж вважають, що в них має бути дитинство. До 12-13 напружувати дитину безрезультатно, крім зіпсованої психіки і нервозності вони нічого не отримують. І подивіться на українських підлітків – загнані, нервові, вже стомлені від життя...”

Висновок один – міф про те, що якщо не замучимо дітей вже з 6 років, вони взагалі не будуть вчитися і якщо дітям легко і радісно в школі – це ознака деградації, дуже живучий. До страху і трепету в багатьох батьків. Живе навіть в тих батьках, які переїхали в інші країни, з розвиненими освітніми системами. В Україні ж цей страх і трепет підтримується багатьма вчителями, які 1. Не вміють вчити інакше 2. Підтримують міф, щоб заробляти репетиторством. Далі в цій же гілці були багатослівні коментарі іншої вчительки-репетитора з лейтмотивом “всі до мене, всіх врятую! Головне з самого початку, якнайраніше, дати дітям правильні математичні абстактні поняття”.

І цю проблему лише нормативними актами і зміною політик не вирішиш.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2222594.html.
Tags: #PISAцікаве, діти, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments