Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

фейкове радіо

Алі Татар-заде
перед тим як напасти на країни Європи, гітлерівський міністр Гебельс завів кілька фейкових радіостанцій. Слід розуміти, що тоді радіо було головним передовим мас-медіа, і німці першими - на 10 років раніше за інших - зрозуміли її “вбивчу” силу. Якийсь генерал старої школи визнав, що радіороти для Рейху мали не менше значення ніж танкові. Першими фейковими радіо були “Радіо Юманіте” та “Голос миру”, перша видавала себе за комуністичну, а друга за право-паціфічну; згодом до них додалась “Радіо Конкордія”, яка видавала себе за рупор соціалістів і центристів. Мета радіостанцій була - поширювати дезінформацію на десятках мов, щоб дезорієнтувати, деморалізувати народи що борються, і при тому тримати марку підпільного радіо. Гебельс вписав туди головну ціль - сіяти панічні настрої або підтримувати вже існуючі. Також радіостанції використовувались для розправи над наївними стихійними супротивленцями, іноді малими групами підпільників та партизан, які з ризиком для життя зв’язувались з фейковими (їх в конторі називали “чорними”) радіо і невільно видавали свої координати та персональний склад.
Слід не забувати, що Франція перед своїм падінням вела інформаційну війну проти німців, також. Але вона визначалась як в’яла, застаріла і неефективна. Державному радіо Франції не вистачало “агресії”, воно проповідувало німцям мир та культурну спорідненість (чого німці і самі на словах прагнули), більшість програм складали класична й бульварна музика та радіоспектаклі за класиками. Німці ж мали і відкрите радіо на Францію - дуже просте та примітивне. Воно складалось, наприклад, на лінії Мажино з сотень гучномовців, які поперемінно крутили бравурну музику і короткі зведення про загибель ворогів Німеччини. Свідки кажуть, що ця какафонія неабияк деморалізовувала французських солдат.
Після окупації Франції в північній, “арійській” її частці заговорило псевдо-“Радіо Парі”, яке відверто несло нацистську агітацію, тільки по-французькі. Туди запрошувались відомі музиканти, поети, журналісти правих чи нейтральних поглядів. Основний контент був - поперемінно легка приємна музика, короткі скетчи політичної сатири, бесіди в студії, фальшиві (приукрашені) новини.
В той же час в південній, “вішистські” Франції працювало “Радіо Віші”, яке намагалося вести боротьбу водночас і з ідеологічним тиском німців (але тонко і непомітно), і з Резістансом. Воно трималося буквально на кількох талановитих французьких ораторах, закоханих в постать маршала Петена. Їм дозволялося багато вольнощів - вони виглядали вільнодумними самостійними одинаками, які настільки талановиті, що верзуть що їм на серце спаде. Вони тонко стібали деГоля, євреїв, англійців і трохи-трохи німців (так щоб німці не здогадалися, але французам було зрозуміло). Один з радіоведучих так дістав Резістанс, що за наказом де Голя його було викрадено і страчено партизанами.
Сам деГоль до війни був практично невідомий. Його авторитет був нуль проти маршала Петена. Це не завадило Черчиля одразу посадити деГоля за микрофон французької служби Бібісі, і до кінця війни той виходив з полум’яними промовами щотижнево. Французи навіть не знали, який той Голь з обличчя, чули і знали тільки його голос.
Вже на 1942 рік бібісішна пропаганда на Францію стала нарівні з німецькою. На 1943 почала перемагати, в 1944 німці змушені були вилучати поголовно приймачі у всіх французів.
Між тим, “чорні радіо” діяли протягом всієї війни, і з трьох перших їх постало десятки - кожна своєю цільовою мовою та легендою. З часом їх навчилися розрізняти фахівці, однак неграмотне в інформбезпеці населення продовжувало ставати його жертвами. Такими жертвами певною мірою були й працівники тих радіо - деякі щиро вірили що працюють на заявлену в номінації ідею. Інші морально зламалися, як наприклад колишній лідер компартії Німеччини, якого було арештовано через “підпал Рейхстагу”, випущено на свободу за рік (він справді був невинний в цьому) і запрошено на фейкові ліві радіостанції.
Після війни французи посадили під арешт 700 співробітників окупаційного радіо, половина з них була виправдана, а інша половина втратила “право на професію”.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2231540.html.
Tags: германия, история, обыкновенный фашизм, провокація, свобода змі, франция
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments