Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Серце київської фотографії на Прорізній

Зараз зробити фотографію напрочуд просто. Для цього взагалі не треба прикладати зусиль. Проте сто років тому, це було серйозна задача. Потрібно було завітати до фотоательє, витрачати час, та й кошти Але результат того вартував.
З історією київської фотографії тісно пов`язаний будинок номер 23а по вулиці Прорізній, у центрі міста.

Цей 4-поверховий будинок привертає увагу. Він дещо відрізняється від сусідніх споруд. Фасади типові для стилю ренесанс. Є центральний ризаліт з двома боковими терасами.Фасад прикрашений карнизами, пілястрами, тинькованими мандриками та легкими колонами.
Сам дім має Г-подібне планування, під кутом до житлових приміщень були розташовані господарські служби. Раніше на кожному поверсі було по дві великі квартири.

Київське товариство фотографів-аматорів «Дагер»


Товариство фотографів-аматорів працювало в Києві з 1901 до 1917 років. Воно було відоме не лише в місті, але й на території всієї країни. Туди входили справжні метри фотографії, причому, не лише фотографи, але й вчені, художники: В. Кульженко, М. Біляшівській, В. Менк, В. Орловський, В.Гудшон.
Чим же займалось товариство? Члени «Дагеру» здійснювали фотографічні експедиції. Під час них вони робили справжній портрет свого часу: фіксували на плівках архітектурні пам`ятки, історичні місцевості, людей, предмети побуту, вулиці. Роботи фотографів-аматорів були відзначені преміями на всесвітніх виставках.
Головою товариства був Микола Олександрович Щукін. А правління «Дагеру» знаходилось у 4 квартирі в будинку 23а на Прорізній.
Завдяки цьому товариству Київ став одним із центрів європейської фотографії і навіть отримало в подарунок від найстарішого у світі Паризького фотографічного клубу – бюст Луї Дагера.

«Гудшон і Губчевський»


З 1909 року у будинку працювало фотоательє , що було названо на честь двох талановитих фотографів «Гудшон і Губчевський».
Обидва були членами товариства «Дагер», причому Олександр Губчевський став його очільником у 1913 році.
Фотографія “Гудшон і Губчевський”

Про майстерність Губчевського говорить вже той факт, що саме він фотографував гостей під час банкета на честь германського імператора.
Німець Гудшон теж був фотографом. І за участь в першому Міжнародному конкурсі світлових картин у Києві він отримав диплом, а вже наступного разу – першу премію «золотий жетон».
Фотографія “Гудшон і Губчевський”

До речі, саме в цьому ательє були зроблені фотографії членів Першого українського уряду у 1917 році.
Фотографія “Гудшон і Губчевський”

Як склалась доля будинку далі?


У 1918 році там розміщалось управління Української залоги. Саме там, за наказом гетьмана Скоропадського почав формуватись штаб Збірного корпусу та Київська добровольча дружина. Туди входили добровольці без повноцінної військової освіти, які не мали права служити в кадровій армії.

Після радянської окупації Києва у будинку на Прорізній були квартири. Зокрема, у 30-х роках там жив Сандлер Оскар Аронович. Це композитор, що працював у київських театрах, писав музику для балету, кінофільмів.
Зараз дім на Прорізній 23 понівечений пластиковими вікнами та дверима, і вже нічого не нагадує про його цікаве минуле.
Автор: Марина Пєтушкова
(https://life.informator.press/sertse-kyivs-koi-fotohrafii-na-prorizniy/)


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2238475.html.
Tags: kievinform, история, київ, піар
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments