Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде. скелети в шафі

Мав цікаву бесіду з одним русистом (тобто дослідником рускаго язика) про русизми в рус'язі. Звучить незвично, егеж? На жаль, він навів лише один приклад, але на ньому ви все зрозумієте.
Дієслова з видєлітєльнимі приставками в рус.язі до середини XVIII століття (вдумайтеся в дати) утворювались через префікс "из-", а відпочатку XVIII ст. почали замінюватись префіксами "вы-" у тому ж значенні і вже на початок-середину ХІХ століття майже повністю витиснули перші.
Так от, в термінології русистів слова на "из" звуться славянизмами (тобто прямі запозичення з церковнолов'янської), а на "вы" - русизмами, як прямою ознакою початку самостійного існування рускаго язика.
Изгнать - выгнать, извести - вывести, избрать - выбрать і так далі.
На початок складення сучасного літ.рус'язу (орієнтовно часи Пушкіна - приблизно як в Україні Котляревський) слова на "из-" вже сприймалися як "високий штиль", а ще пізніше - як архаїзми. Але до XVIII тільки "из" і було, а "вы-" взялося "откуда-то" і стало характерною рисою р.я.
На що я резонно відповів, що приставка "ви-" це характерна риса української мови, і якщо процес припав на весь "осьмнадцатий вєк", то це має пряме пояснення з посиленого контакту тоді ще грамотної і письменої України-Русі з Московією.
Так що термін "русизм" в російській мові означає, власне, українизм.
Що і правильно якщо добре подумати ))
Якщо коротко передати реакцію учоного, то можна описати її одним рускім словом - "смущение". Ну, може його смутили мої дилетантські судження, звичайно. Або небезпечність і скользькість теми, яку сам-то він вважав безпечною, а тут ціле минне поле.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2266693.html.
Tags: анализ, история, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment