Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

"ми же скіфи, сармати і еті как іх, ну каториє, ми і єсть оні тоже"

Алі Татар-заде
чому росіянські етнографи (не кажучи вже про політиків та інші сфери діяльності) уникають поняття "корінний народ" такої-то території?
Дуже просто. Це поняття як його не звужуй чи зширюй працює проти всюдисущої російскої громади на теренах колишньої імперії.
Корінним ми називаємо народ, який сформувався саме на цій території, як етнос чи субетнос. Місця його подальшого розселення - вже після формування на своїй "корінній території" - так і звуться, місця колонизації або місця пізнього заселення, чи як люблять казати в РФ, "освоения".
І тут виникає парадокс, згідно яким будь-які данні, введені в "рівняння" корінного народу, будуть завідомо проти великої імперської нації. Будь-які навіть сфальшовані данні тільки виявлять протиріччя з офіційною доктриною.

Якщо московитам захочеться оголосити кожну територію, на якій вони проживають або хоча б якою володіють (в рамках РФ, наприклад) своєю корінною, - то їм доведеться взяти за відправну точку нижню дату свого заселення, "осовоения" чи частіше всього - загарбання.
Але ці дати всі як одна пізні (найперша анексія - смішно сказати, Москвою Коломни - сталася вже в раньомодерновий чи пізньосередньовічний час, коли наприклад німці вже існували як нація). Подальші "приобретения" приходилися на 16-17 та особливо 18-19 століття. Визнати захоплені тоді імперією землі своїми "споконвічними" (корінними, тобто на яких формувався рускій етнос) - значить визнати пізнє походження самого етносу. Це прямо протирічить політиці рускаго шовінизма ("патріотизма").

Якщо московитам хочеться удрівняти свою історію та етногенез якомога глибше (що і відбувається в 99% випадків в контексті), - із кожним "задревленням" їм необхідно визнавати все вужчі й вужчі площі своїх корінних теріторій. Наприклад, якщо московити були етносом вже в 15 столітті, то і корінні землі обмежаться тільки тими теренами, на які тоді розповсюджувались влада або хоча би вплив "великого князя владімірскаго / московскаго".
Можна проробити фінт вухами з "давньоруською спадщиною" і оголосити русів вже тоді рускімі (чому ми є частими свідками), і тоді так-сяк можна "закріпитись" у Києві та Могилеві. Але це автоматично викреслює московита з корінних народів Сибіру, Уралу, Волги, Кавказу і навіть ерзянь-мокшанських (колись) губерній від Вороніжу до Арзамасу. Там, значить, інші корінні, які мешкали ще до загарбання русами чи рускімі. А вже на Литву чи Казахстан усліякі "права" виглядають абсурдом.

Не можу сказати що московити не шукали тут шпаринку. І справді ж, цілі субетноси рускіх сформовані далеко від Москви, в зовсім недавній час. Наприклад рускіє-індігірци, уральскіе казакі, семейскіє на Байкалі, каменщики Казахстану і Алтаю, некрасовці, усурійці етс.
В той же час інші субетноси відомі чи не раніше, ніж в літописах вперше згадують Москву - може і під іншими іменами, як наприклад помори.
Все це було б "здорово", адже визнати субетнос корінним - нема проблем, ані з фактажем, ані з логікою. Помори сформувалися строго в Поморському березі, камєнщики - в Каменогорьє, яіцкіє казакі - на р.Яїк і так далі.
Проте це значило б наділити субетноси рускіх своєю суб'єктністю, а отже - це вже один крок до визнання їх окремими націями, етносами
(залишивши за рускімі тільки звання "суперетносу", як наприклад з арабами, тюрками чи китайцями)

Як бачимо, всі три можливі шляхи шкідливі для московитської імперської ідентичності - і тому ідея "корінного народу" з мовчазної згоди всіляко підривається. На такі штуки московити справді винахідливі. Вони встигають водночас заперечувати "корінність", іншою рукою звати ся "корінними" бо тут жила ще бабушка, третьою казати що "всі тут корінниє", четвертою - що "ніхто не корінний" і пятою - що "ми же скіфи, сармати і еті как іх, ну каториє, ми і єсть оні тоже". І ще вдаватись до інтернаціоналізму (ой, да какая разніца!), а також до фашизму (хто каже про корінні нації - той фашист, екстремист, роздмухує рознь, його треба вбити в сортирі).

Якось у розмові одна мешканка Алупки назвала себе корінною, а "татар - приєзжимі", на тій підставі, що її мати приїхала сюди ще молодою (при сталіні, тобто).
Жіночка була культурна, діло було до окупації (тобто, дискутувати було вільно - ні в кого не було кнопочки "Охрана!"), і я вступив в суперечку.
Нагадав їй про Кримське ханство, розповів про половців ітд. Жінка не здавалася.
Вона заявила (як потім дізнався, не мені одному) що її предки були тут з дуже здавна. Мама приїхала - то епізод, от є фотки бабусі в Криму (в якомусь санаторії, ага), а взагалі семейна ветвь "теряетса в веках" і завжди була пов'язана з Кримом.
Ну, таке теж буває, я знаю такі реальні сім'ї, так що просто розпитав, куди ж саме прямує дореволюційна гілка її родини.
Вона нічого путного не припомнила про "кримських предків" ХІХ століття, але впевнено заявила, що її прапрапра дід був "сокольничім самого хана".
При чому потомственим - і сам прапра. і його тато, і його дід і так далі, споконвіку. І при тому був він рускім, - наполягала жінка.
Я зітхнув.
-- А може ви і праві, - сказав я, - вдивляюся у вас і бачу, що в вас є такі фамільні риси тих часів.
Жінка зраділа.
Але природне любопитство примусило її спитати, які саме риси. І чому у мене такі при цьому грусні глаза.

-- Ну, це знаєте, як в Америці, з неграми, - зніяковів я. - Білі не підіймають такі теми, якщо афроамериканцям незручно. Може й вам незручно...

-- Які ще негри? При чому тут америка? Кажіть, я женщіна без комплексів. Що за фамільні риси ви у мені бачите?

Оскільки в нас були вже "глядачі", я скрушно опустив очі долу і сказав:
-- Ну добре. Справа в тому, що в кримського хана сокольнічі були рабами. Дійсно, там могли бути і рускіє! Да, запросто сина примушували бути тим, ким був його батько-раб і дід-раб. Папа сокольнічий, то й син сокольнічий. Так що приміть мої співчуття за те, як вашій сім'ї довелось страждати в рабстві. Це могло викликати важкі фамільні травми.

(кульмінацію я описав, а що було далі - можете додумати)


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2282358.html.
Tags: дебилы, история, коллективное х%№ло, подонки, піар, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments