Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Diana Makarova. Я пам'ятаю ваші імена

Я починаю забувати, де яка стояла барикада, де яка сотня.
Це не страшно. Я швидко згадую. І, згадавши, розумію, що я не забула, просто пам'ять захаращена іншими, відкладеними на полиці, знаннями - де яка стояла бригада, яка потім її змінила, де який стояв батальйон. За всі шість років я пам'ятаю це. Це необхідно знати волонтеру. Як і те, де яка стояла сотня, де яка барикада.
І позивні.
Тисячі, тисячі позивних.
Ми пам'ятаємо всіх за позивними. І варто згадати позивний - одразу тягнеться ланцюжок спогадів - де і коли вперше зустрілись, де потім зустрічались, що передавали.
Іноді - де потім загинув.
Іноді - як потім ходили до госпіталю, провідувати після поранення.
Іноді - де так і не знайшли тіла, чи що поховали замість тіла...

... я починаю забувати, хто й де стояв і довгий шлях фронтом після Майдану. Але я пам'ятаю точно:
- хто злякався й побіг, і досі несе в собі пам'ять про власне боягузство, про це нікому і ніколи не скажу
- хто злякався й побіг, чи сидів трусився, а по тому розказував про себе, як про героя, тому не мовчимо, кажемо правду. Боягузство можна пробачити - але не можна пробачити паразитування на чужому героїзмі, коли сам ти трус, підстава для побратимів

І ще я пам'ятаю чітко
Хто примазався до Майдану, хто вигадав, що він там був, хоча ні, не був, а зараз же, куди не зиркни, всі були на Майдані, о боже, мільйони були на Майдані, чому ж тоді в останню ніч стояла там жменька людей, де ж ділись всі ті мільйони...
Я пам'ятаю про вас. Я пам'ятаю всіх, хто натягував на себе ковдру перемоги Майдану - вже після перемоги Майдану.

І найголовніше.
Я пам'ятаю ваші імена - тих, хто пішов з Майдану на фронт. Хто загинув там у перші дні, місяці, роки. Чомусь майданівці гинули тоді, неначе Смерть йшла за ними, ступаючи їх запилюженими, грязевими, сніговими слідами, і косила їх. І моторошним розумінням заповзали в душу списки загиблих, поранених, скалічених фронтових майданівців.
Та власне, гинули тоді не лише майданівці. Просто ми їх знали краще. Просто ці моторошні списки скребли наші живі серця, лишаючи криваві рани. Просто ці списки різали, бо знали ми найкраще тоді майданівців.

Я пам'ятаю також тих, хто лишився живим і, незважаючи на моторошні списки в пам'яті, досі на фронті. Досі йде цими запилюженими, грязевими, сніговими слідами своїх, ще майданівських, побратимів.
Я пам'ятаю вас, мої брати і сестри, діти мої.
Я йду поруч з вами.
Я не читаю віршів та оповідок про Майдан, не дивлюсь відео. Навіщо? Це все в моєму серці. І в моїй пам'яті.
Господи, що ж може витримати та пам'ять?

Я пам'ятаю, де яка стояла сотня, де яка барикада. Злегка напружитись - і згадую. Мені чомусь страшенно необхідно зберегти цю пам'ять. Як і пам'ять, де яка стояла бригада, де який батальйон. За всі роки війни.
І Майдан.
І Майдан...


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2292966.html.
Tags: ато, история, майдан, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments