Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Трагедія окупації: як Тибет переживає найтемніші сторінки з історії України та Криму

Артур Харитонов
Деякий час тому китайська поліція затримала Цірінга Дордже, 45 років. Його понад місяць утримували у камері смерті, катували та допитували. Все – через дзвінок до родича, який проживає за межами окупованого КНР Тибету.
Про що велася розмова? Про визвольний рух? Про Гонконг? Про допомогу з США?
Ні. Розмова йшла про те, що тибетські діти мають відвідувати уроки тибетської мови у Тибеті. Родині затриманого повідомили, що чоловік скоїв «політичний злочин».
Починаючи з 1960-х років, усі середні та старші школи Тибету навчають винятково китайською – абсолютно відмінною від тибетської за звучанням, граматикою та правописом. Однак, новий звіт Human Rights Watch показує, що на практиці і дитячі садки, і початкові школи також перейшли на китайську - такі вказівки надійшли від окупаційного уряду КНР, передає The Los Angeles Times.
Раніше така практика поширювалася лиш на міста, тепер – жорсткий контроль встановлюється й у сільській місцевості.
У 2010 році уряд КНР представив політику «двомовної освіти». Тобто офіційно школи можуть самостійно обирати, якою мовою викладати та якій надавати пріоритет у «Тибетському автономному окрузі». Однак, на практиці у Тибет спеціально завозять тільки китайськомовних викладачів з інших регіонів, мінімізують підручники тибетською та вникають вживання рідної для тибетців мови загалом.
Один з викладачів лхаської школи (Лхаса – столиця Тибету, до окупації – священне місто) зазначає, що донедавна тільки початкова школа була джерелом збереження тибетської мови, однак уже тоді не вистачало елементарних підручників та роздрукових матеріалів.
Окрім цього, Пекін представив політику «змішання класів», що означає спеціальне злиття тибетськомовних дітей з китайськомовними, - тими, що прибувають за програмою заселення Тибету з китайських провінцій. Поширеними стають школи-інтернати, у яких домінуюче положення мають китайськомовні підходи; при цьому, такі інтернати обмежують контакти тибетських дітей з родинами, а відтак – відучають школярів від використання тибетської мови у побуті. При цьому, особлива увага у «вихованні» маленьких тибетців приділяється зрощуванню вірності Комуністичній партії Китаю, і аж ніяк не академічній освіті або культурним правам.
Нівелювання тибетської мови – далеко не єдиний прояв окупаційної влади. Уряд наклав декрети на права людини, свободу слова та віросповідання, участь у політичному житті суспільства, заборонив свободу самовираження.
У 2015 році місцевий мовний активіст, Таші Вангчук, двічі намагалася подати офіційні скарги до Пекіну про відсутність тибетської мови у її регіоні. Він дав інтерв’ю для «Нью-Йорк Таймс» з цього приводу, і вже напочатку 2016 його було затримано. Таші було засуджено на 5 років колонії за «підбурювання до сепаратизму».
У 2018 році поліція Китаю оприлюднила постанову, згідно з якою всі організації, які займаються поширенням тибетської мови або «рідної мови» - є злочинними організаціям. Три експертні комітети ОО з прав людини висловили занепокоєння з цього приводу, однак КНР наполягає, що це все – неважливо, адже треба думати про китайські гроші, а не права на рідну мову.
Директорка китайського офісу Human Rights Watch наголошує: боротьба за Тибет більше не ведеться міжнародними організаціями. Тепер – це питання позиції національної урядів.
А чи вважаєте ви, що Україна має мати жорстку позицію щодо окупації Тибету?
Довідка
Тибет був анексований комуністичними військами у 1950 році. Тоді уряди США та Сполученого Королівства вирішили відкласти це питання як неактуальне через війну у Кореї. Молодий лідер Тибету, Далай-Лама, пише лист до ООН наступного характеру:
«Військове загарбання Тибету з метою включення його до складу комуністичного Китаю шляхом винятково фізичної сили – це явний прояв агресії. До тих пір, доки тибетський народ, попри власну волю та власну згоду, вимушений ставати частиною Китаю, загарбання Тибету буде жахливим проявом насилля сильного над слабшим. Саме тому через Вас (прим.: ООН) ми звертаємося до всіх народів світу з проханням встати на нашу сторону та зупинити китайську агресію».
Відповіді на цей лист не було. З моменту анексії Тибету, з 6 мільйонів тибетців вбито понад 1,2 мільйони осіб. Понад 6000 буддистських монастирів зазнало вандалізму та знищення. Сотні тисяч тибетців, серед яких – монахи, жінки та діти, - знаходяться у тюрмах, колоніях та «виправних таборах».
Рівно 70 років з моменту цього злочину проти тибетського народу, жодна держава у світі так і не заступилася за Тибет на офіційному рівні, визнаючи Тибет – частиною КНР.
P.S. Так, фото з Індії, яка також пригнічує права тибетців. Я вирішив, що фотографії та відео з самого Тибету будуть занадто кривавими.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2346014.html.
Tags: геноцид, история, китай, коллективное х%№ло, левые, мировое правительство, подонки
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments