Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Віднесені привидами: куди зникли активісти, які інформували світ про ситуацію в Ухані?

Артур Харитонов почувається замисленим.
Віднесені привидами: куди зникли активісти, які інформували світ про ситуацію в Ухані? – або про таємні тюрми, катування та реальні цифри, які приховує КНР
Вчора The Daily Mail опублікувало власне розслідування щодо ряду активістів, які намагалися відкрити правду про походження та спалах китайського коронавірусу в Ухані. Британські журналісти зазначають, що принаймні 1 уже мертвий, а всі інші – зниклі безвісти протягом місяців.
Давайте розбиратися.
Фан Бін (бізнесмен, близько 40 років)

У його двері подзвонили пізно вночі. Ззовні – два чоловіки у медкостюмах, які заявили про необхідність помістити Фана на карантин. Однак, ті чоловіки виявилася перевдягнутими поліціантами, яким Компартія надала указ зачистити суспільство від «інформаторів».
Злочин Фана полягав у тому, що він залив відео у мережу, на якому люди помирають від коронавірусу, і їхні тіла викидають у мішках на подвір’я госпіталю. Ролик був знятий на фоні заяв КНР про «повний контроль над вірусом». До видалення відео його подивилися близько 200000 разів. Йому вже погрожували «за поширення чуток», однак Фан продовжував інформувати співгромадян. Останнє відео, викладене бізнесменом, зображувало напис «Громадяни дадуть відсіч. Поверніть владу народу!».
Фан Біна не бачили вже 2 місяці. За інформацією правозахисних організацій, його катують у таємних тюрмах спецслужб.
Чен Ціуші (правозахисник, близько 40 років)

За день до смерті іншого інформатора – доктора Лі Веньяна, який першим повідомив світ про спалах вірусу – зник адвокат Чен. Він опублікував відео, зняті прихованою камерою, про дійсність, що відбувається у лікарнях Уханю: на них були сотнями розкидані темними коридорами люди.
Чен набув величезної популярності як блогер, коли висвітлював гонконгські протести попри жорстку заборону з боку уряду КНР. Напередодні спалаху він відправився до Уханю, аби показати про реальні цифри зростаючої пандемії. Йому вдалося відвідати більшість лікарень, де знаходилися хворі уханці.
Через деякий він зник безвісти. Його родині повідомили, що чоловік буде знаходитися на карантині – де саме, не знає ніхто. За словами інформаторів видання BBC, Чен знаходиться у таємній тюрмі.
В останньому ролик він сказав своїм підписникам, за ним скоро прийдуть: «Поки я живий, я буду говорити, що я бачив і що я чув. Я не боюся смерті. Чому я маю боятися тебе, Компартія?».
Після цього про нього не було жодної згадки.
Лі Зехва (держрепортер, блогер, 24-25 років)

Зникнення Лі – найбільш цікавий кейс, як на мене. Серед усіх відомих затриманих, Лі – чи не наймолодший, при цьому він був зіркою китайського телебачення, що працював на державному каналі CCTV, а також був популярним серед молоді репером і блогером, фактично C-pop зіркою. Його відео – найцікавіші та найрадикальніші. Також він один з не багатьох, хто реально добре підготувався всі його відео на YouTube мають англомовні субтитри, якісно змонтовані та просто круті.
В одному з прямих ефірів, він їде на своїй машині, тікаючи від таємної поліції. «Я їду дуже швидко, допоможіть мені», - каже він сотням тисяч підписників у китайському інтернеті. Хлопець попереджав: уряд планує примусову самоізоляцію.
Пізніше він вдається до хитрощів: знаючи, що за ним уже йдуть, він у прямому ефірі показує своє затримання через приховану камеру. Перед цим він, помітно знервований, промовляє останній 30-хвилинний спіч перед зникненням: спочатку на Weibo (відразу видалено цензорами), потім – через vpn на YouTube.
«Я більше не можу мовчати, заплющувати очі та вуха. Суть не в тому, що я не зможу мати гарне життя з дружиною та дітьми. Я можу. Однак я роблю це тому, що вірю у молодих людей, які можуть повстати так само, як це зробив я», - говорить він останні слова у ролику.
Менше, ніж за 20 хвилин, за ним приходять таємні поліціяни, вдягнені у цивільне. Вони вриваються у квартиру і відео припиняється.
Однак, найцікавіше полягає в тому, що раніше в день арешту, коли він тікав від таємної поліції, Лі вдалося одним з перших проникнути на території Інституту вірусології Уханю – того самого, що покривається корумпованою директоркою та «леді-кажан», вірусологинею Ші Чженлі, яку все частіше звинувачують у породженні китайського коронавірусу.
Що саме дізнався Лі в Інституті залишається загадкою. Однак, він устиг повідомити співгромадянам про брехливу статистику уряду про кількість загиблих в Ухані. Окрім цього, він пояснив усім своїм підписникам, що він – повністю здоровий, коронавірус у нього не було виявлено, і ніякої примусової ізоляції він не потребує.
За інформацією гонконгських правозахисних груп, Лі знаходиться в одній з таємних тюрем, де утримують дисидентів, правозахисників, підозрюваних у шпигунстві тощо. Юристи припускають, що він, як і інші піддається жорстоким катуванням, - усе для того, аби відзняти зізнання на центральному телебаченні у підривній діяльності проти КНР.
Місцезнаходження Лі невідоме з 26 лютого 2020 року. Родина зниклого не знаходить собі місця весь цей час.
Офіційні коментарі уряд дав щодо зникнення магната-мільярдера Рена Цзецяна, який назвав Сі Цзіньпіна «клоуном». Режим повідомив, що магната звинувачують у «важких злочинах», натякуючи, що найближчим часом його буде очікувати «пропорційна кара» - тобто смертна кара.
Три описані кейси – лиш ті, що отримали всесвітній резонанс. За наявною наразі інформацією нам відомі страшні факти – і вони не про коронавірус:

 • понад 5100 осіб заарештовані за перші тижні спалаху коронавірусу за спроби повідомити Китай і світ про наближення катастрофи;

 • інакодумців оголошують хворими та відправляють на «примусове лікування» за невідомими напрямками;

 • мобільні додатки для контролю за спалахом використовуються для контролю за пересуванням людей та відстеженням усіх можливих особистих даних;

 • величезних штрафів зазнають усі, хто писав у месседжерах (в особистих повідомленнях) про лікарняні черги, нестачу масок та смерть родичів.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2349432.html.
Tags: гонконг, карантин, китай, левые
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments