Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Ярослав Вішталюк · Як працюють ті, кого "не існує"

Другий день спостерігаю за черговим "тестуванням" сітки "лідерів впливу", яку почали створювати при Януковичі і довели до абсолюту при Порошенку - причому за участю тих самих осіб. Здавалося б їх ловили на брехні не раз, але в нашому інтернет-суспільстві поняття репутації (треба буде якось про це написати з точки зору теорії ігор) нульове - Арєстовіч може співпрацювати з одіозним Дугіним над побудовою "євразійства" для "протидії клятому Заходу", поливати лайном Помаранчеву революцію, довго брехати і потім надрукувати розгорнутий пост про "я вам много врал", але його все одно буде продовжувати читати 170 тисяч осіб. Олексій Гончарєнко може 12 років бути "регіоналом", винищувати в Одесі паростки української мови, розбудовувати "Новоросію" і навіть зараз прямо захищати "русскій язик", але його все одно читатимуть 75 тисяч осіб. Нойнєц може працювати на Партію регіонів, захищати "Папу" Януковича і називати Небесну сотню "мертвими і смішними", але його все одно читатиме 25 тисяч осіб. Ну і так далі - що тут розказувати, всі і так все знають. Таким чином поняття репутації зведене до нуля, важливо тільки що саме каже суб'єкт в даний момент і наскільки воно подобається його читачам (тобто вкладається в їх вибудувану для себе систему цінностей) - це абсолютно нераціональна дія, побудована на чистих емоціях. За цим навіть цікаво спостерігати, особливо усвідомлюючи його небезпеку - класична теорія ігор каже про наростання в такій системі ризиків обманом "взяти банк", так наперсточники розігрують "лохів" (гравці, які нераціонально ігнорують репутацію) програючи один одному, щоб назбирати з них побільше грошей, забрати їх разовим "випадковим" виграшем і зникнути. Щоправда в нашому випадку "виграшем" ймовірно може стати черговий "майдан", наслідки якого кожен може прогнозувати сам залежно від ступеню власного оптимізму чи песимізму відповідно.
Цього разу сітку тестують на "кортежі Зеленського". Здавалося б - "зеленоквартальна" влада і так дає купу приводів для обґрунтованої критики щодня, навіщо щось вигадувати? Проблема в тому, що реальні дії, які можна і треба критикувати, зазвичай не вкладаються в базову систему цінностей більшості українців (тобто не сприймаються, як реальна загроза), тому для перевірки "соцмережевого" впливу доводиться використовувати те, що зачіпає тригери самозбереження. Наприклад - "надмірні трати". 3 травня в 19:51 аккаунт "Юрій Копельчук" (їх три різних, які постійно тегають один одного обходячи блокування) публікує відео з проїздом довгої шеренги автомобілів в супроводі спецмашин поліції. Цікаво, що опублікований він рівно через три місяці після зйомки, яка велась 3 лютого. Ще цікавіше, що цей аккаунт живим назвати важко - у нього сотні підписників, але мені складно уявити, що це в більшості живі люди, оскільки аккаунт "сміттєвий", він публікує від 70 до 150 репостів на день в режимі нонстоп по вісімнадцять годин на добу. При спробі поглянути на місячну активність у мене просто зависав комп'ютер - вдалося завантажити тільки два тижні, які містили в собі 700-800 дописів з політичними картинками, мемами, кліпами та іншою пропагандою. Якщо хтось здатен це читати (про викладання я промовчу, це цілком може бути простою роботою) - мені хотілось би, щоб ця людина сказала, як їй це вдається.
Що насправді на тому відео? Це проїзд колони президента Туреччини Ердогана, який був з візитом в Україні в той день. Він їхав з Маріїнського палацу, де у нього була зустріч із Зеленським, в Торгово-промислову палату України на вулиці Велика Житомирська 33, де мав відбутися Українсько-турецький діловий форум (відео знімалось на Майдані Незалежності там, де на карті маршруту "машинка"). Мав їхати раніше, але зустріч затяглася майже на три години, тож Ердоган приїхав туди аж під кінець форуму. Кількома годинами раніше його кортеж зняли на відео в центрі Києва - на той момент він налічував 19 машин, оскільки з президентом Туреччини приїхало півтора десятка людей, включно з трьома міністрами і кількома іншими службовцями (відео https://youtu.be/VHu_63HLRzs ), яким за параметрами безпеки візитів закордонних гостей необхідно надати окремий автомобіль кожному. Після перших автомобілів охорони в колоні можна помітити два броньовані Mercedes-Maybach S-Class, на яких пересувається Ердоган, позначені дипломатичними прапорцями Туреччини. У них дуже прикметні номери - білі з темними кругами, на них же президент Туреччини пересувався, зокрема, в Молдові і на фото звідти їх можна дуже добре роздивитись (автомобілі, на яких їздять українські президенти, мають стандартні українські номерні знаки). Саме ці, дуже помітні білі номери з темними кругами, видно і на відео "Копельчука". Проте в Палату їхав, звісно, не лише Ердоган, а й купа інших учасників, що були в Маріїнському палаці, зокрема турецькі бізнесмени, ціла зграя журналістів та інші причетні особи, саме тому загальна колона розтяглась на кілька десятків автомобілів.
Не секретна інформація анітрохи. Перевірити - раз плюнути. Але люди рідко діють раціонально, коли щось зачіпає їх базову систему самозбереження, і в країні з економічними негараздами брехня "караул, клятий клоун їздить на сорока автомобілях" моментально відключає раціо і вмикає чисті емоції. Наслідок - у пропагандної брехні сміттєвого бота вже сім тисяч репостів, які донині нарощуються зі швидкістю три-чотири на хвилину, а у відео - 150 тисяч переглядів, просто ідеальний варіант для оцінки можливості впливати на аудиторію (наприклад оцінюючи реалістичність скликання наступного "майдану" на тему "вчора клятий клоун з'їв немовля, чесне слово, сам бачив" - якщо вона досить висока, то можна підняти аудиторію будь-якою абсурдною брехнею, вона вже усвідомить це тільки коли ситуація розкрутиться незворотно, наприклад певні "розпалені кавою на Майдані" особи почнуть ламати двері, а охорона почне їх затримувати і далі понеслось за принципом "наших б'ють"). Цікаво, що саме в такому сценарії звинувачували Євромайдан представники країни-окупанта - але, як бачимо, "порохоботи" цілком здатні брати вигадки на озброєння.
Брехню про "кортеж Зеленського" вже другу добу поширюють по всій порохоботній мережі, задіюючи як топових "ломів" типу анонімного пропагандона Mason Lemberg (іронічно - в день візиту Ердогана він запостив чергову брехню, але для підняття репутації "неупередженого" тоді видалив її з коментарем, що йому "правда важливіша за симпатії чи антипатії" - як бачимо, це теж було брехнею) чи Бігдана. Задіюють всі соцмережі, де розкинулась сітка "впливу на суспільну думку" - ФБ, ЖЖ, Твіттер. Навіть серед моїх френдів, яких я стараюсь ретельно "фільтрувати" знайшлося щонайменше двоє, які поширили порохоботну брехливу пропаганду - вітаю з цим Володимир Вишенський і Nata Bandera, наступного разу порохоботи вас натягнуть ще сильніше, не забувайте їм вірити і не перевіряти те, що вам підсовують. Персонажі типу Mariya Karapysh роблять десятки репостів в різні групи, не відстають і адміни груп як-от Наше Прикарпаття чи Dexpens.com - не варто і сподіватися, що вони виправлять це чи вибачаться перед читачами за свої дії. Тим паче не варто чекати, що пояснювати щось будуть персонажі на кшталт Zinoviy Huzar чи Олександр Бригинець, які поширили це тисячам своїх читачів - вони ведуть ідеологічну війну проти власного народу за вплив на мізки громадян для політичних цілей, а на війні, як відомо, всі методи гарні. І вже тим паче не дивно, що усілякі топові порохоботні ломи на зразок москвомовного, як і більшість порохоботів, комедіанта Дмитрий Чекалкин продовжує згодовувати брехню, навіть коли вже відомо, що це брехня - а це, між іншим, майже півмільйона довірливої аудиторії, навіть Арєстовіч тихо заздрить. Втім, їх всіх тегати і дивитись на реакцію зрештою мені просто цікаво.
Риторичним лишається питання, на користь чи шкоду йде країні в цілому поширення брехні замість критики реальних помилок, як і гадати, де ж той знаменитий "критичний розум", яким так пишались порохоботи. Правда нині не в пріоритеті, а патріотизм звужений до персони одного політика, якого вони вважають "життєво необхідною запорукою існування країни". І нічого з цим уже не вдієш.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2366887.html.
Tags: анализ, зеленский, коллективное х%№ло, подонки, порошенко, прдоны, піар
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments