Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Анна Ярославна та франко-англійські відносини

Лідія Гайдар
Цього дня 1052 року, майже рівно через рік після весілля (19-го травня 1051) королева Франції, київська князівна Анна Ярославна, народила своєму чоловікові Генріху I довгоочікуваного сина і нащадка, принця Філіпа.
Це ім'я своєму первістку, безумовно, дала його мати. Бо у Франції того часу такого чоловічого імені просто не знали.
В подальшому він став першим королем Франції Філіпом I з грецьким, а не германським за походженням, ім'ям.
Загалом після нього французську корону носили шість королів на ім'я Філіп - нащадків Анни Ярославни. В тому числі і один з найвидатніших в історії Франції, Філіп IV Вродливий (1268-1314) - який, між іншим, доводився троюрідним братом королю Русі, князю Галицько-Волинському Юрію I Львовичу (1252/1257-1308/1315).
Цікавий момент: невдовзі після народження Філіпа його батько, Генріх I, розриває партнерські відносини з "тим самим" герцогом Вільгельмом Нормандським (а чоловік Анни, зобов'язаний своїм троном покійному батькові Вільгельма, Роберту II Дияволу, в пам'ять про нього завжди і в усьому підтримував нормандця та мав з ним дуже добрі відносини), укладає союз з їхнім спільним супротивником Жоффруа II Молотом вже проти нього, і до самої смерті залишається відвертим ворогом майбутнього короля Англії.
Пояснити цього незрозумілого зігзага французької середньовічної політики можна тим, що Анна Ярославна була природним ворогом Вільгельма Завойовника задовго до того, як стала королевою Франції і взагалі дізналася про його існування.
Та й як могло бути інакше, якщо:
По-перше, її старша сестра Агафія ( "втрачена" дочка Ярослава Мудрого) ще приблизно в 1038-1043 в Києві вийшла заміж за спадкоємця англійського престолу, Едуарда Вигнанця (1016-1057) - тобто, її чоловік був першим і законним нащадком англійської корони;
По-друге, вона сама (як і всі її брати і сестри), завдяки своїй матері, шведській принцесі Інгігерді (1001-1050), була кровною родичкою всіх скандинавських королівських домів того часу, кожен з яких мав претензії на англійський престол (1016 року рідний дядько Інгігерди, король Данії Кнут Великий завоював Англію, був визнаний англосаксонською шляхтою королем і одружився з удовою попереднього законного правителя країни, королевою Еммою Нормандською).
Майбутній завойовник Англії, герцог Вільгельм Нормадський, відкрито оголосив себе претендентом на спадок тоді ще живого, але бездітного короля Англії Едуарда Сповідника саме перед весіллям Анни Ярославни та Генріха I, або невзовзі після нього (саме в 1051 році він побував у Лондоні).
А в 1052 році король Франції розірвав з ним всі військові та дипломатичні союзи та до кінця своїх днів (він помер 1060 року) проводив виключно антинормадську політику.
Як на мене, ця загадка пояснюється виключно впливом королеви Анни, яка деякий час після того, як народила 44-річному Генріху I довгоочікуваного сина та нащадка його корони, могла вити з нього мотузки.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2387999.html.
Tags: история, україна, франция
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments