Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Підпал відділу україніки державної бібліотеки 1964 року

24 травня 1964 р., рівно 56 років тому, співробітниками КДБ СССР було здійснено підпал Державної публічної бібліотеки АН УРСР.
Згорів майже увесь відділ стародруків – від 500 до 600 тисяч книг, рукописів та літописів — ціле середньовіччя, майже вся домосковська доба.
Саме так сов'єти нищили українську ідентичність, українську культуру щоб виховувати манкуртів, які вважають, що культура - це неважливо (важлива лише економіка), чи що російська культура більш давня та розвинена порівняно із українською.

Підпал відділу україніки державної бібліотеки 1964 року


1964, 24 травня – вночі у Києві від підпалу загорілася Державна публічна бібліотека Академії наук УРСР (нині Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського). Полум’я знищило практично увесь відділ україніки та стародруки – від 500 до 600 тисяч книг та рукописів

Те, що залишилося на полицях Державної публічної бібіліотеки АН УРСР після пожежі 24 травня 1964 року. Фото: kyiv.depo.uaПідпал здійснив співробітник бібліотеки Віктор Погружальський. На суді він зізнався, що з вечора залишився на роботі, там поспав, а під ранок знищив свої документи й підпалив книги у декількох місцях. Коли здійнялася пожежа, й свідки викликали пожежників, ті швидко загасити полум'я не змогли. Бо в усьому районі не було води через аварію на водопроводі. Ліквідували пожежу лише 25 травня, а за деякими свідченнями лише 26-го.
Зі 150 пожежників понад 10 отримали фосфорне отруєння. Це дало підстави припускати, що підпал був ретельно спланований радянською владою, а виконавець справи Погружальський використав не просто сірники, а фосфорні шашки.
Євген Сверстюк того ж 1964-го року написав памфлет "З приводу процесу над Погружальським", в якому звинуватив у знищенні безцінних фондів бібліотеки тодішню "антиукраїнську владу". Так, за одну добу в полум'ї були знищені цінні джерела з історії України "домосковської доби, ціле наше середньовіччя пішло з димом", - писала Оксана Забужко.

Український інститут національної памʼяті
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2390591.html.
Tags: история, київ, левые, рассея, траур
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments