Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

легендарна перша киянка - Либідь (Лыбѣдь у П.В.Л.)

Алі Татар-заде
легендарна перша киянка - Либідь (Лыбѣдь у П.В.Л.) хороша вже тільки тим, що в самому імені доводить перфектність української мови у преємництві від давньоруської (навіть і тепер існують річки Лыбедь а не Лєбєдь під Рязанню та Владіміром на Клязьмє - двома форпостами Русі на Сході). Тобто так руси вимовляли вже в часи Володимира І і довго після нього теж.
Багато ентузіастів справедливо знаходять паралелі щодо Либеді в готському епосі - там вона має двох братів (Сарус або Сьорлі та Аммій або Хамдір, також "брати-над-протокою" у Саксона), які жорстоко мстяться за її загибель.
Сванхільд була видана за Германаріка, обілгана у подружній зраді з власним пасинком чи племінником короля і розтерзана конями; за це її брати відрубали королю руки й ноги і таким залишили, навіть не вбили.
Проте слід зауважити, що в готському епосі фігурує все ж Сванхільд (лебедина битва) а не Сван (лебідь)
і тому якщо щось її справді ріднить із киянкою, так це мабуть родове ім'я.
Менш очевидно, хоча насправді лежить на поверхні, що ім'я Либіді тісно пов'язано з всеєвропейським сюжетом про царівну-либідь.
В загальному вигляді це міф про лебідку-дівку, яка обертається на людину лише щоб скупатися і складає крила та пір'я на березі.
Молодик підстерігає її, краде "костюм" і вимагає щоб вийшла за нього.
Зазвичай, така жінка потім народжує йому незвичайне потомство - чаклунів, богатирів або трікстерів.
От скільки є по Європі народів - стільки ви знайдете подібну казку про либідь.
Контамінації потім можуть бути різні - або молодик спалює пір'я, щоби залишити її собі навічно (і втрачає її, або потім довго шукає), або вчиться в неї літати (Вьолунд з того ж готського епосу зробив леб'яжі крила, а перед тим був одружений на такій лебідці)
Також, може бути що Либідь своїм братам така сестриця - названа (як у казці про Білосніжку та сім гномів, наприклад), цей мотив з'являється коли героїню переслідують могутні сили зла. Тобто вони її лише приютили.
Ще одне цікаве співзвуччя - це легендарна Лебедія або Лєвєдія (Λεβεδία), прабатьківщина Угорців.
Греки переказують, ніби це було під час хозарського панування і що така країна десь "далеко на сході" названа на честь воєводи Levédi, який, однак, не схотів бути царем, бо не мав дітей, хоч і був одружений на хозарській царівні.
Можливо, ім'я цього воєводи - родове і він походить від того роду Либедів.
Або ж, як кажуть скептики, навпаки - ім'я Леведії принесено в Київ мадярами в кінці ІХ століття і потім адаптовано під топонімічну легенду української столиці.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2418858.html.
Tags: история, київ, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments